Evropská konferenční liga • 2. předkolo • 18:00

Brest - Plzeň

Brest
1:2
0:1
Konec zápasu
Plzeň
90+1. Bilenkij
12. Kayamba
71. Falta

Dobré odpoledne, vítejte při sledování on-line reportáže z utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy mezi Brestem a Plzní. Zápas začne ve čtvrtek 29. července v 18 hodin.

Úvodní duel 2. předkola Evropské konferenční ligy vyzněl lépe pro Plzeň, která hrála na domácím stadionu. Západočeši šli do vedení ve 22. minutě zásluhou Pavla Šulce a ještě před poločasem vyrovnali gólem Filipa Kaši. Do odvety ale půjde Viktoria nakonec jen s nejtěsnějším možným vedením. V 79. minutě totiž za Brest srovnal Aleksandr Šestjuk, který stanovil konečné skóre 2:1.

A stejným výsledkem skončil také první zápas Plzně v novém ligovém ročníku. Viktoriáni přivítali v úvodním kole Mladou Boleslav a znovu odehráli skvělý první poločas. Ve 28. minutě otevřel skóre Jean-David Beaugel a jen o chvíli později na něj navázal Radim Řezník. Krátce po přestávce pak za hosty snížil Milan Škoda, dál už se ale skóre neměnilo. Západočeši tak vstoupili do nové sezony tříbodovým ziskem.

Sestava Brestu

Stěpanov - Judčic, Jasjukevič, Affi, Slabaševič - Olechnovič, Tichanovskij, Sedko, Lynko, Bilenkij - Šestjuk.

Náhradníci: Denisenko - Anufrijev, Maskalenčik, Miljutin, Areševič, Sanusi, Šapoval, Ščerbo, Usenia, Žurnevič.

Sestava Plzně

Oproti prvnímu vzájemnému duelu udělal plzeňský trenér Michal Bílek tři změny v základní jedenáctce. V obraně nahradí Filipa Kašu Lukáš Hejda, který bude mít na ruce kapitánskou pásku. Druhou změnou v defenzivní řadě je pak výměna Šimona Falty za Radima Řezníka. Poslední výměnu učinili Plzeňští v záloze, kde nahradil Miroslav Káčer Michala Hlavatého.

Stejně jako Plzeň dnes odehraje svoji odvetu 2. předkola Evropské konferenční ligy také Slovácko, které doma přivítá Lomotiv Plovdiv. Český tým bude mít v tomto duelu co dohánět, protože v prvním střetnutí prohrál 0:1.

Oba týmy už jsou nastoupeny na hrací ploše, za malou chvíli se začne.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Po dlouhém vyčkávání na hřišti sudí konečně pískl do píšťalky a utkání začalo výkopem Brestu.

2.

Zatím se hraje hlavně kolem poloviny hřiště a hráči Brestu podruhé v krátkém časovém sledu vhazují.

3.

Plzeňští poprvé v utkání zkrotili na delší dobu míč a první akci rozehrávají až od vlastní branky.

4.

Do pokutového území se dral za míčem Beaugel, ale Stěpanov si pospíšil z brány a balón včas lapil do svých rukavic.

7.

Centr z levé strany se odrazil před pokutové území k volnému Kayambovi, který nic nevymýšlel a hned se do balónu opřel. Svojí střelou ale branku o dobrý metr minul.

9.

Hráči Brestu na levé straně faulovali, takže Plzeňští se rychle přesunuli do pokutového území. Centr Káčera z přímého kopu ale běloruský celek odvrátil.

12.

Plzeň dává gól! JOEL KAYAMBA měl na pravé straně úplně volno, takže nic nevymýšlel a s míčem vyrazil vpřed. Brankář Stěpanov se proti němu snažil ještě vyběhnout, Konžan ho ale šikovně přehodil a poslal svůj tým do vedení.

16.

Vepředu tentokrát zlobil Beaugel, zády k brance se ale nedokázal dostat přes dvojici bránících hráčů.

17.

Judčic se snažil dostat své spoluhráče do dobré pozice autovým vhazováním, k balónu se ale dostali Plzeňští, kteří rychle odkopli.

18.

Poprvé zahrozili vážněji také hráči Brestu. Sedko dostal od Šestjuka míč na střed pokutového území, střela mu ale nesedla podle představ a Hruška bez větších potíží zasáhl.

22.

Na levé straně byl pozorný Mosquera, který se dobře postavil a hlavou odvrátil centr směřující na soupeře.

27.

Beaugel skončil na trávníku a museli k němu lékaři. Vypadá to, že se navíc chystá i střídání.

28.

Je to tak. Jean-David Beaugel kvůli zdravotním problémům dohrál a na trávník přichází Tomáš Chorý.

30.

Chorý se poprvé výrazněji zapojil do hry. Na levé straně šel do souboje se dvěma soupeři a vynutil si faul.

32.

Teď ale faulovala Plzeň, konkrétně Šulc, a hráči Brestu budou rozehrávat přímý volný kop.

32.

A bylo z toho pořádně nebezpečno! Míč z přímého volného kopu totiž nikdo z nabíhajících hráčů nedokázal zasáhnout a brankář Hruška ho viděl až na poslední chvíli. Rukou ho tak se štěstím vytáhl alespoň na tyč!

35.

Hráči Brestu si neporozuměli a na polovině hřiště zbytečně ztratili míč. Plzeň tak může v klidu rozjet další akci.

36.

Centr z pravé strany v podání Lynka nebyl příliš přesný a nenašel před plzeňskou brankou nikoho v bílém. Hruška bude vykopávat.

37.

Mosquera nabral rychlost a v pokutovém území šel do souboje. V něm sice spadl, ještě v pádu ale dokázal odcentrovat na vzdálenější tyč, kde zakončoval Chorý! Míč však už mezi tři tyče neusměrnil.

38.

Mosquera ještě zůstává na trávníku, vypadá to ale, že by se nemělo jednat o nic vážného.

43.

Olechnovič se tentokrát dokázal uvolnit bezprostředně před brankou a natahoval se po přízemním centru, který jen těsně minul! Jinak už by to byl asi jasný gól!

45+1.

Sedko rozehrával standardní situaci, ze které zkusil vypálit přímo na branku. A nebyl to vůbec špatný pokus! Míč prolétl jen těsně vedle bližšího rohu brány.

45+2.

První poločas skončil.

Máme za sebou první poločas, který nám mnoho atraktivní fotbalové podívané nepřinesl. Po řadě nepřesností se dokázal uvolnit na pravé straně Joel Kayamba, který šikovně přehodil vyběhnutého brankáře Brestu. Poté už si Plzeň nic moc nebezpečnější nevytvořila a šance měl spíše její soupeř. Jednou zasáhl Brest tyč, srovnat stav zápasu mu ale nebylo přáno. Uvidíme, co přinese druhý poločas, ve kterém bude běloruský celek potřebovat vstřelit alespoň dva góly.

Hráči se pomalu vrací zpátky na trávník, za malou chvíli začne druhý poločas.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Plzeňští se po rozehrání druhé půle pokusili rychle přejít vpřed, ale míč skončil jen v zámezí, takže bude vykopávat brankář Stěpanov.

47.

Pomezní sudí přisoudil autové vhazování Plzni, což se vůbec nelíbí Affimu. Každopádně ale budou vhazovat Západočeši, kteří tak můžou pokračovat v akci.

49.

Mosquera dostal parádní centr k levé tyči a prudce odhlavičkoval! Stěpanov byl ale dobře postavený a v poslední chvíli dokázal vyboxovat jeho pokus!

52.

Tentokrát postupovala Plzeň vpřed po levé straně, celou akci ale zakončil jen velice nepřesný centr, který přelétl celou šíři hřiště.

55.

Obrana Brestu byla pozorná a odvrátila slibný centr z pravé strany.

55.

Je tu první střídání na straně běloruského celku. Dohrál Lynko, místo něhož přichází na trávník Areševič.

57.

Chorý si výborně pokryl míč a na soupeři vybojoval další nedovolený zákrok.

62.

Chorý si naběhl do pokutového území, zasekl si míč a kolem soupeře vypálil. Rána však neměla potřebnou razanci, a tak ji brankář Stěpanov dokázal zkrotit.

63.

Judčic to zkusil z dálky a plzeňskou bránu o pořádný kus minul.

67.

Další střídání si připravila také Viktoria. Jhon Mosquera si odchází odpočinout na lavičku, zatímco do hry jde Šimon Falta.

71.

Plzeň dává gól! Brankář Stěpanov se špatně natáhl po nízkém centru z pravé strany a míč vyrazil jen na prostředek pokutového území, kam si seběhl ŠIMON FALTA. Ten už neměl problém dorazit míč do odkryté brány.

78.

Slabaševič ostře zajel do jednoho ze soupeřů a za svoje počínání dostává žlutou kartu.

79.

Brest to ještě zkusí se žolíky ze střídačky. Šapoval nahrazuje Tichanovského a dohrál také Sedko. Toho střídáí Sanusi.

82.

Hráči Brestu to zkusili z pravé strany, jednalo se ale jen o hodně zoufalý pokus. Z takového úhlu se góly nedávají.

84.

Další dvě střídání na straně běloruského celku. Dohráli Šestjuk a Slabaševič a na plac jdou Maskalenčik a Anufrijev.

85.

Hráči Brestu by moc chtěli, vypadá to ale, že už jim nezbývá moc sil. Další centr tak končí v klidu sražený za brankou. Co vytěží běloruský celek z následného rohu?

86.

Po rohu mířily do pokutového území Plzně dva centry, oba ale byly odvráceny do bezpečí. Následně přišla ještě střela z dálky, ta však zasáhla jen bránícího hráče.

87.

Změny na závěr připravil také trenér Michal Bílek. Adriel Ba Loua nahrazuje Joela Kayambu a Michal Hlavatý si zahraje místo Pavla Šulce.

88.

Plzeňští vybojovali u praporku alespoň rohový kop. To jim teď bude naprosto vyhovovat.

88.

Z rohu ale nic není a vykopávat bude opět brankář Brestu.

90+1.

Brest dává gól! Tak přece jen se běloruský celek dočkal po velkém zaváhání plzeňské defenzivy! Hruška posunul míč na Ndiayeho, který čelem k brance zvolil zpětnou přihrávku. Nevěděl ale o napadajícím STANISLAVU BILENKIJOVI, která si balón uzmul pro sebe a bez problémů překonal brankáře Viktorie.

90+4.

A na trávníku ještě srší emoce. U postranní čáry se teď začali pošťuchovat dva soupeři a sudí k nim musí rychle pospíchat.

90+4.

Areševič dostává za svoje počínání žlutou kartu.

90+4.

Konec zápasu.

Je konec, Plzeň zvládla i odvetu proti Brestu a postupuje dál. Už ve 12. minutě otevřel skóre utkání Joel Kayamba a ve druhé půli pak navýšil Šimon Falta. Poněkud mrzet může Západočechy zaváhání z konce utkání, po kterém se prosadil Stanislav Bilenkij, který stanovil konečný stav zápasu. Po výsledcích 2:1 a 2:1 tak jde v Evropské konferenčí lize dál český celek, zatímco Bělorusové končí.

To je ode mě pro dnešek vše. Loučím se s vámi a budu se těšit u další on-line reportáže.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy