Zvládne Rosický odehrát Euro? Jedna rána a sval může rupnout

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 5. 2012 5:00
Zápas s Ruskem snad kapitán stihne, hrozí však, že se zranění obnoví
Odehraje Tomáš Rosický celé Euro bez zdravotního handicapu?
Odehraje Tomáš Rosický celé Euro bez zdravotního handicapu? | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalisté pořád dostávají otázky na jedno brdo. Ale tahle byla přesná.

Padla na úterní tiskovce k finální nominaci na Euro. Ale patřila Tomáši Rosickému.

"Tomáši, vy jste byl vždycky takový usměvavý chlapec. Proč se ted tak mračíte," zeptal se jeden z tazatelů.

To Rosického pobavilo, ale odvětil s jistou špetkou ironie: "Že se neusmívám na vás, to ještě neznamená, že se neusmívám vůbec."

Banalita to každopádně nebude

K tomu, aby se kabonil má ovšem Tomáš Rosický poměrně vážný důvod. Ačkoli se to ve všech rozhovorech snaží bagatelizovat, jeho zranění svalu na lýtku úplná a bezvýznamná prkotina není.

A je to i jeden z důvodů, proč oproti původním plánům jede na Euro další střední záložník, tedy Vladimír Darida. Trenér Michal Bílek zjevně nechce nic riskovat.

Sval zabolel 12. května. Arsenal hrál poslední zápas sezony s West Bromwich Albion a Rosický kvůli té ráně musel v poločasu střídat.

Pak trávil týden v Praze a běhal po vyšetřeních. "Natržené to není," zdůrazňoval.

Přišel další týden, vyplněný soustředěním v Rakousku. Tam občas zašel do posilovny, přidal i lehký výklus.

Otok zmizel, naplno ale netrénuje

Už běží třetí týden od zranění. A Rosický se snaží pomalu zapojovat do tréninkových jednotek.

Stav zranění? Sval je ještě natažený, ale otok už zmizel. Tak situaci popsal lékař týmu Petr Krejčí.

"Je dobře, že už se zapojuje. Je ale otázkou, kdy bude moci trénovat naplno. Pokud by řekněme ani v pondělí ještě neabsolvoval tréninkovou jednotku se vším všudy, už by nad jeho startem proti Rusku začaly vyvstávat otazníky," říká Verner Lička, fotbalový expert, v minulosti například trenér Baníku Ostrava.

Češi vstupují do turnaje Euro 2012 příští pátek, tedy 8. června, právě zápasem proti Rusku. Bude Rosický u toho?

"Načatý" sval je náchylný k recidivě

"Musí se počkat, než dojde k přemostění svalového vlákna jizvou. To při natržení svalu trvá pět až šest týdnů," podotýká Josef Maurer, sportovní lékař, který před časem působil například u týmu fotbalistů Slavie.

"V tomto případě došlo patrně jen ke zhmoždění. Tady se to může léčit rychleji, ale pochopitelně, že každý den klidu pomáhá. Rozhodně je dobře, že Rosický vynechal ty přípravné zápasy," dodává doktor Maurer.

Podle něj ale existuje jedno velké riziko. "Když už je ten sval takto zasažen, tak je potom i navzdory léčbě velmi náchylný k tomu, aby došlo k dalšímu problému. Stačí jedna rána do toho místa a... A ten problém může nastat znovu."

Jinými slovy: Když Rosický proti Rusku vyběhne, existuje nepříjemně vysoká pravděpodobnost, že by si mohl zranění obnovit.

Bílek: Tři týdny klidu? Nic se neděje

"Lepší se to každým dnem, už se s klukama zapojuju do tréninku, ja to na dobré cestě," uklidňuje všechny sám Tomáš Rosický.

"V závěru sezony toho Tomáš absolvoval herně moc, když teď bude mít tři týdny relativní klid, tak se vůbec nic neděje," míní trenér Michal Bílek.

"Alespoň nějakým způsobem si ale Tomáš musí kardiovaskulární systém udržovat v chodu. Jezdit na rotopedu nebo běhat. Jinak by se po takové pauze v organismu rychle spotřebovaly všechny energetické zásoby, to je pak potřeba si je znovu vytvořit," připomíná Verner Lička. "Každopádně platí, že každá pauza nad 10 dní už přináší komplikace."

Šmicer: Nechceme nic riskovat

Už dva dny se Rosický na tréninku potkává i s míčem. Tomu se v Rakousku vyhýbal.

"Tomáš si přidává čím dál víc. Jsme optimisty, že před  začátkem Eura bude naprosto v pořádku. V pátek proti Maďarsku ale zřejmě ještě hrát nebude, abychom nic neriskovali," řekl ČTK manažer týmu Vladimír Šmicer.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy