Euro 2020 • 18:00

Los základních skupin EURO 2020

SKUPINA D

Anglie, Chorvatsko, Skotsko/Izrael/Norsko/Srbsko, Česko

Vítejte u online přenosu z losu základních skupin EURO 2020. Los se uskuteční v Bukurešti v sobotu 30. listopadu 2019 od 18:00.

Přeji dobrý večer. Poslední víkendový den listopadu se nachýlil ke svému konci a my už se můžeme pomalu těšit na los základních skupin EURO 2020. Ve hře bude samozřejmě také česká reprezentace.

Česká reprezentace úspěšně zvládla kvalifikaci na evropský šampionát, který bude poprvé hostit prakticky celý starý kontinent. Základní skupiny se totiž odehrají na stadionech v Římě, Baku, Petrohradě, Kodani, Amsterdamu, Bukurešti, Londýně, Glasgow, Bilbau, Dublinu, Mnichově a Budapešti.

 

Cesta na šampionát ovšem nebyla vůbec jednoduchá, neboť až nečekaně silným soupeřem v boji o druhé místo bylo Kosovo. Češi navíc v posledním utkání proti Bulharsku selhali, když si od Černého moře nepřivezli ani jeden bod. Naštěstí už v tu chvíli svěřencům kouče Šilhavého o nic nešlo, neboť předtím vyhráli nad Kosovem a důležité body získali také při domácím vítězství nad Anglií.

VÝKONNOSTNÍ KOŠE

 

1. koš - Itálie, Ukrajina, Anglie, Belgie, Španělsko, Německo

2. koš - Švýcarsko, Polsko, Rusko, Francie, Chorvatsko, Nizozemsko

3. koš - Dánsko, Turecko, Rakousko, Švédsko, Česko, Portugalsko

4. koš - Finsko, Wales, vítězové play-off ligy národů

Letošní los EURO 2020 je velmi specifický, neboť jisté místo na svých domácích stadiónech mají kvalifikanti z prvních košů a jisto mají například také Nizozemci, Rusové či Dánové. Kromě toho je téměř jisté také nasazení vítězů play-off Ligy národů.

 

ZÁKLADNÍ SKUPINY EURO 2020

 

Skupina A (Řím, Baku) - Itálie, Wales/Finsko

Skupina B (Petrohrad/Kodaň) - Belgie, Rusko, Dánsko, Wales/Finsko

Skupina C (Amsterdam, Bukurešť) - Ukrajina, Nizozemsko, vítěz play-off skupiny D/Rumunsko

Skupina D (Londýn, Glasgow) - Anglie, vítěz play-off skupiny C

Skupina E (Bilbao, Dublin) - Španělsko, vítěz play-off skupiny B

Skupina F (Mnichov, Budapešť) - Německo, vítěz play-off skupiny A/vítěz play-off skupiny D

PLAY-OFF LIGY NÁRODŮ

 

Skupina A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko

Skupina B: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko

Skupina C: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko

Skupiny D: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Celý šampionát začne 12. června úvodním zápasem v Římě a zakončen bude o měsíc později při finále v Londýně na slavném Wembley.

Program v Bukurešti již začal, nicméně na samotný los si musíme ještě několik minut počkat. Momentálně probíhá kulturní vložka ve stylu akrobacie a tance.

Na dnešním losu základní skupin se bude podílet také Karel Poborský, kterým je ambasadorem mistrovství. 

Karel Poborský.
Karel Poborský. | Foto: ČTK

Nyní už byl představen hlavní strůjce hudby pro EURO 2020, kterým je oblíbený hudební DJ a producent Martin Garrix. Právě za úryvků z jeho písní jsou představována jednotlivá města, ve kterých se budou konat zápasy šampionátu.

Před samotným losem je ještě čas na zhlédnutí záběrů z dosud posledního evropského šampionátu, který se konal ve Francii v roce 2016. Mistry Evropy se stali fotbalisté Portugalska, jenž ve finále těsným výsledkem 1:0 přehráli domácí výběr.

Ricardo Carvalho a Joao Mario přinesli trofej, o kterou se v červnu bude hrát. Los základních skupin bude zahájen za pár minut.

Na losu by se dnes mělo podílet hned několik bývalých skvělých fotbalistů. Kromě Ricarda Carvalha už máme u losovacích pultíků Lahma, Casillase, Gullita, Poborského či Tottiho.

Giorgio Marchetti vysvětlil losovací proceduru a los právě začíná.

Začíná se "losováním" prvního koše. Ukrajina je poslána do skupiny C, což ovšem není nic neočekávaného. 

Momentálně se losují další celky, ale všechny již znají své skupiny. Jedná se jen o vylosování pozice. Ukrajina je na pozici 2, Španělsko na pozici 1, Německu byla nalosována pozice 4.

Belgie je na pozici 3, Anglie na pozici 1 a Itálie na pozici 2. Nyní už se ale půjde na los druhého koše.

Jako první z druhého koše je vylosováno Švýcarsko. Pro něj je připravená skupina A s Itálií!

Nizozemsko je automaticky posláno do skupiny C, neboť Amsterdam je hostitelským městem. Nizozemci se tak utkají s Ukrajinou, což se ale také vědělo.

Rusko míří do skupiny B, která se bude hrát v Kodani a Petrohradě. Zopakuje se tak kvalifikační souboj s Belgií.

K Anglii jde Chorvatsko. Velmi pikantní souboj těchto celků, které se utkaly v semifinále MS 2018!

Do Bilbaa a Dublinu budou cestovat Poláci. To pro fanoušky polské reprezentace nemusí být špatné, neboť na Britských ostrovech je dost Poláků.

Skupina F se zatím jeví velmi těžce. K Německu jde totiž Francie, což bude velmi zajímavý duel.

Začíná los třetích košů, tudíž bychom měli zbystřit.

Jako první z třetího koše je vytaženo Turecko, které tak putuje k Itálii a Švýcarsku. Jisté je, že Češi nebudou hrát v Baku.

Rakousko vytaženo jako druhé, tudíž míří do skupiny C. Zahraje si tak s Nizozemskem a Ukrajinou. Trochu se přiblížila možnost, že Češi budou hrát v Německu a Maďarsku.

Češi míří k Anglii a Chorvatsku! Celou skupinu tak odehrají na Britských ostrovech.

Dánsko šlo samozřejmě do "béčka" k Rusku a Belgii, Švédsko je ve skupině s Polskem a Španělskem.

Tak to je skupina smrti! Ve skupině F je Německo, Francie a Portugalsko!

Již před losem čtvrtého koše je jisté, že na Česko čeká vítěz play-off Ligy národů skupiny C. Naší skupinu tak doplní Skotsko, Izrael, Norsko nebo Srbsko.

První kompletní skupinou je skupina F. Německo, Francie, Portugalsko a jeden z týmů z play-off: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko.

Wales bude cestovat hodně daleko. Je totiž vylosován do "áčka" k Turecku, Itálii a Švýcarsku.

Vítěz barážové větve Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo půjde do skupiny C k Nizozemsku, Ukrajině a Rakousku. Poměrně zajímavá skupina, která by mohla nabídnout vyrovnané výsledky.

Nyní je tedy ještě oficiálně potvrzeno, že Norsko, Skotsko, Izrael nebo Srbsko půjde k Anglii, Chorvatsku a Česko.

Finsko putuje do velmi těžké skupiny. Připravena je totiž skupina B s Dánskem, Belgií a Ruskem.

Vítěz play-off Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko jde samozřejmě ke Španělsko, Polsku a Švédsku. Irové by totiž museli hrát v Dublinu, který je druhým pořadatelským městem skupiny E.

LOS JE UKONČEN.

Skupina A: Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko

Skupina B: Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko

Skupina C: Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, Gruzie/Bělorusko/Sev.Makedonie/Kosovo

Skupina D: Anglie, Chorvatsko, Skotsko/Izrael/Norsko/SrbskoČesko

Skupina E: Španělsko, Švédsko, Polsko, Bosna/S.Irsko/Slovensko/Irsko

Skupina F: Island/Rumunsko/Bulharsko/Maďarsko, Portugalsko, Francie, Německo

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Právě se děje

před 5 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

před 24 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 25 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy