Euro 2020 • 18:00

Los základních skupin EURO 2020

SKUPINA D

Anglie, Chorvatsko, Skotsko/Izrael/Norsko/Srbsko, Česko

Vítejte u online přenosu z losu základních skupin EURO 2020. Los se uskuteční v Bukurešti v sobotu 30. listopadu 2019 od 18:00.

Přeji dobrý večer. Poslední víkendový den listopadu se nachýlil ke svému konci a my už se můžeme pomalu těšit na los základních skupin EURO 2020. Ve hře bude samozřejmě také česká reprezentace.

Česká reprezentace úspěšně zvládla kvalifikaci na evropský šampionát, který bude poprvé hostit prakticky celý starý kontinent. Základní skupiny se totiž odehrají na stadionech v Římě, Baku, Petrohradě, Kodani, Amsterdamu, Bukurešti, Londýně, Glasgow, Bilbau, Dublinu, Mnichově a Budapešti.

 

Cesta na šampionát ovšem nebyla vůbec jednoduchá, neboť až nečekaně silným soupeřem v boji o druhé místo bylo Kosovo. Češi navíc v posledním utkání proti Bulharsku selhali, když si od Černého moře nepřivezli ani jeden bod. Naštěstí už v tu chvíli svěřencům kouče Šilhavého o nic nešlo, neboť předtím vyhráli nad Kosovem a důležité body získali také při domácím vítězství nad Anglií.

VÝKONNOSTNÍ KOŠE

 

1. koš - Itálie, Ukrajina, Anglie, Belgie, Španělsko, Německo

2. koš - Švýcarsko, Polsko, Rusko, Francie, Chorvatsko, Nizozemsko

3. koš - Dánsko, Turecko, Rakousko, Švédsko, Česko, Portugalsko

4. koš - Finsko, Wales, vítězové play-off ligy národů

Letošní los EURO 2020 je velmi specifický, neboť jisté místo na svých domácích stadiónech mají kvalifikanti z prvních košů a jisto mají například také Nizozemci, Rusové či Dánové. Kromě toho je téměř jisté také nasazení vítězů play-off Ligy národů.

 

ZÁKLADNÍ SKUPINY EURO 2020

 

Skupina A (Řím, Baku) - Itálie, Wales/Finsko

Skupina B (Petrohrad/Kodaň) - Belgie, Rusko, Dánsko, Wales/Finsko

Skupina C (Amsterdam, Bukurešť) - Ukrajina, Nizozemsko, vítěz play-off skupiny D/Rumunsko

Skupina D (Londýn, Glasgow) - Anglie, vítěz play-off skupiny C

Skupina E (Bilbao, Dublin) - Španělsko, vítěz play-off skupiny B

Skupina F (Mnichov, Budapešť) - Německo, vítěz play-off skupiny A/vítěz play-off skupiny D

PLAY-OFF LIGY NÁRODŮ

 

Skupina A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko

Skupina B: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko

Skupina C: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko

Skupiny D: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Celý šampionát začne 12. června úvodním zápasem v Římě a zakončen bude o měsíc později při finále v Londýně na slavném Wembley.

Program v Bukurešti již začal, nicméně na samotný los si musíme ještě několik minut počkat. Momentálně probíhá kulturní vložka ve stylu akrobacie a tance.

Na dnešním losu základní skupin se bude podílet také Karel Poborský, kterým je ambasadorem mistrovství. 

Karel Poborský.
Karel Poborský. | Foto: ČTK

Nyní už byl představen hlavní strůjce hudby pro EURO 2020, kterým je oblíbený hudební DJ a producent Martin Garrix. Právě za úryvků z jeho písní jsou představována jednotlivá města, ve kterých se budou konat zápasy šampionátu.

Před samotným losem je ještě čas na zhlédnutí záběrů z dosud posledního evropského šampionátu, který se konal ve Francii v roce 2016. Mistry Evropy se stali fotbalisté Portugalska, jenž ve finále těsným výsledkem 1:0 přehráli domácí výběr.

Ricardo Carvalho a Joao Mario přinesli trofej, o kterou se v červnu bude hrát. Los základních skupin bude zahájen za pár minut.

Na losu by se dnes mělo podílet hned několik bývalých skvělých fotbalistů. Kromě Ricarda Carvalha už máme u losovacích pultíků Lahma, Casillase, Gullita, Poborského či Tottiho.

Giorgio Marchetti vysvětlil losovací proceduru a los právě začíná.

Začíná se "losováním" prvního koše. Ukrajina je poslána do skupiny C, což ovšem není nic neočekávaného. 

Momentálně se losují další celky, ale všechny již znají své skupiny. Jedná se jen o vylosování pozice. Ukrajina je na pozici 2, Španělsko na pozici 1, Německu byla nalosována pozice 4.

Belgie je na pozici 3, Anglie na pozici 1 a Itálie na pozici 2. Nyní už se ale půjde na los druhého koše.

Jako první z druhého koše je vylosováno Švýcarsko. Pro něj je připravená skupina A s Itálií!

Nizozemsko je automaticky posláno do skupiny C, neboť Amsterdam je hostitelským městem. Nizozemci se tak utkají s Ukrajinou, což se ale také vědělo.

Rusko míří do skupiny B, která se bude hrát v Kodani a Petrohradě. Zopakuje se tak kvalifikační souboj s Belgií.

K Anglii jde Chorvatsko. Velmi pikantní souboj těchto celků, které se utkaly v semifinále MS 2018!

Do Bilbaa a Dublinu budou cestovat Poláci. To pro fanoušky polské reprezentace nemusí být špatné, neboť na Britských ostrovech je dost Poláků.

Skupina F se zatím jeví velmi těžce. K Německu jde totiž Francie, což bude velmi zajímavý duel.

Začíná los třetích košů, tudíž bychom měli zbystřit.

Jako první z třetího koše je vytaženo Turecko, které tak putuje k Itálii a Švýcarsku. Jisté je, že Češi nebudou hrát v Baku.

Rakousko vytaženo jako druhé, tudíž míří do skupiny C. Zahraje si tak s Nizozemskem a Ukrajinou. Trochu se přiblížila možnost, že Češi budou hrát v Německu a Maďarsku.

Češi míří k Anglii a Chorvatsku! Celou skupinu tak odehrají na Britských ostrovech.

Dánsko šlo samozřejmě do "béčka" k Rusku a Belgii, Švédsko je ve skupině s Polskem a Španělskem.

Tak to je skupina smrti! Ve skupině F je Německo, Francie a Portugalsko!

Již před losem čtvrtého koše je jisté, že na Česko čeká vítěz play-off Ligy národů skupiny C. Naší skupinu tak doplní Skotsko, Izrael, Norsko nebo Srbsko.

První kompletní skupinou je skupina F. Německo, Francie, Portugalsko a jeden z týmů z play-off: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko.

Wales bude cestovat hodně daleko. Je totiž vylosován do "áčka" k Turecku, Itálii a Švýcarsku.

Vítěz barážové větve Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo půjde do skupiny C k Nizozemsku, Ukrajině a Rakousku. Poměrně zajímavá skupina, která by mohla nabídnout vyrovnané výsledky.

Nyní je tedy ještě oficiálně potvrzeno, že Norsko, Skotsko, Izrael nebo Srbsko půjde k Anglii, Chorvatsku a Česko.

Finsko putuje do velmi těžké skupiny. Připravena je totiž skupina B s Dánskem, Belgií a Ruskem.

Vítěz play-off Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko jde samozřejmě ke Španělsko, Polsku a Švédsku. Irové by totiž museli hrát v Dublinu, který je druhým pořadatelským městem skupiny E.

LOS JE UKONČEN.

Skupina A: Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko

Skupina B: Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko

Skupina C: Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, Gruzie/Bělorusko/Sev.Makedonie/Kosovo

Skupina D: Anglie, Chorvatsko, Skotsko/Izrael/Norsko/SrbskoČesko

Skupina E: Španělsko, Švédsko, Polsko, Bosna/S.Irsko/Slovensko/Irsko

Skupina F: Island/Rumunsko/Bulharsko/Maďarsko, Portugalsko, Francie, Německo

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Právě se děje

před 2 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 55 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy