Zápas s Polskem je rizikový, fanoušci se však nemají bát

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
15. 6. 2012 13:28
Rozhovor se šéfem bezpečnosti FAČR Martinem Syneckým
Fanoušci se podle šéfa bezpečnosti Martina Syneckého nemají v zápase s Polskem čeho obávat
Fanoušci se podle šéfa bezpečnosti Martina Syneckého nemají v zápase s Polskem čeho obávat | Foto: Reuters

Vratislav (Od našeho zpravodaje z Eura) - Martin Synecký má coby bezpečnostní šéf FAČR na letošním Euru na starost ochranu českého týmu a také se výrazně podílí na poklidném průběhu šampionátu ze strany fanoušků.

V sobotu je na programu poslední utkání základní skupiny s domácím Polskem, které doprovodí obrovský zájem fanoušků obou reprezentací. A tak se dá očekávat, že se pořadatelské a pořádkové složky pořádně zapotí.

Synecký však věří, že se přátelská atmosféra mezi oběma tábory nezmění.

V sobotu sehrají čeští fotbalisté poslední utkání základní skupiny proti domácímu Polsku. Očekává se mimořádný příliv obou táborů fanoušků. Byl tento zápas vyhodnocen z bezpečnostního hlediska jako rizikový?
"Ano, je vyhodnocen jako rizikový. Zejména z toho důvodu, že se jedná o utkání, které pravděpodobně bude rozhodovat o postupujícím ze skupiny. Emoce tedy určitě budou napjaté."

Co to znamená pro fanouška? Budou se od sebe obě strany příznivců nějak oddělovat, nebo budou jako doposud promíchány?
"Už teď víme, že na stadionu budou fanoušci hodně promixováni, jelikož se vstupenky prodávaly přes portál UEFA. Samozřejmě budou vytvořeny hlavní kotle. Ten český znovu ve stejných místech jako při zápasech s Ruskem a Řeckem. Polský pak bude hodně rozprostřen, jelikož polský je celý stadion."

Nyní upřímně řekněte, má se český fanoušek utkání s Polskem bát?
"Domnívám se, že vůbec ne. Do této doby vlastně dokonce docházelo k tomu, že Češi s Poláky fandili společně. Nevěřím tedy, zvlášť v rámci stadionu, že by nastala nějaká větší hrozba."

Věříte, že přátelská atmosféra obou táborů potrvá i během tohoto utkání?
"Doufám, že ano. Uvidíme, jaký bude vývoj toho zápasu. Píská jej skotský rozhodčí, z čehož já osobně nadšený nejsem. Ale musíme věřit, že tam žádná kontroverzní rozhodnutí, která by vyvolala velké emoce v hledišti, nebudou."

Jak vůbec hodnotíte bezpečnost vratislavské části turnaje do této doby?
"Vratislav je z našeho pohledu zajištěna velice dobře. Ve fanzóně vše probíhá v přátelském duchu. Při utkání s Ruskem došlo k nějakým drobným problémům, ale pořadatelé těmto osobám důrazně domluvili."

V jiných městech se však strhly docela velké potyčky. Zvláště drsná srážka Rusů a Poláků znechutila celou Evropu.
"Ruští fanoušci jsou obecně hodně nepopulární, nejen v Polsku. Spíš to ale bylo zapříčiněno vzájemnou nevraživostí. Mezi českými a polskými fanoušky toto není, takže věřím, že u nich přátelský duch přetrvá."

Vratislavský stadion má za sebou dva zápasy. Podařilo se na něm bezpečnostní opatření splnit dobře?
"Při prvním utkání s Ruskem se ukázaly drobnější nedostatky. Riziková část ruských fanoušků dělala problémy. To ale vyplynulo spíš z toho, že místní stadion byl naprosto vyprodaný vůbec poprvé. Je nasazováno tisíc pořadatelů, což jen dokazuje, že bezpečnost není brána na lehkou váhu. Pořadatelé se s každým utkáním lepší, a tak věřme, že třetí zápas proběhne bez problému."

UEFA před Eurem prohlašovala, že zakazuje vnášení a používání bubnů a trumpet během zápasů. Ve druhém utkání s Řeckem se však už tyto fandící prostředky v hledišti objevily...
"Poté, co jsme v prvním kole viděli ostatní zápasy, zejména na Ukrajině a ve Varšavě, tak jsme kritizovali UEFA za to, že tyto hudební nástroje ve Vratislavi zakazuje a přitom jinde se používají a dělají dobrou atmosféru. Právě náš tlak pomohl k tomu, že UEFA od těchto zákazů ustoupila a uznala, že obavy, že by nástroje zničily Euro tak jako vuvuzely mistrovství světa, byly zbytečné."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Maďarsku zadrželi převaděče, který střílel na rakouské vojáky

V Maďarsku ve středu zadrželi moldavského převaděče, který podle úřadů v pondělí střílel na rakouské vojáky, když pomáhali s ostrahou maďarské hranice. Informovala o tom agentura APA.

Šestadvacetiletý Moldavan v pondělí projel dodávkou s dvanácti běženci bez zastavení přes hraniční přechod Bildein. Poté už na rakouském území zastavil na polní cestě a při útěku zpět do Maďarska dvakrát vystřelil po zasahujících vojácích. Nikdo nebyl zraněn. Druhý z převaděčů, rovněž s moldavské státní příslušnosti, byl zatčen na místě.

Maďarská policie uprchlého převaděče zadržela při kontrole u obce Körmend, která leží jen několik kilometrů od místa incidentu. Spolu s ním byli ve vozidle další tři Moldavané, které policie rovněž zadržela.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Agrární komoře a Zemědělskému svazu dál vadí změny v dotacích. Zemědělce vyzvaly, aby na protest vyjeli na silnice

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy