Zápas s Polskem je rizikový, fanoušci se však nemají bát

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
15. 6. 2012 13:28
Rozhovor se šéfem bezpečnosti FAČR Martinem Syneckým
Fanoušci se podle šéfa bezpečnosti Martina Syneckého nemají v zápase s Polskem čeho obávat
Fanoušci se podle šéfa bezpečnosti Martina Syneckého nemají v zápase s Polskem čeho obávat | Foto: Reuters

Vratislav (Od našeho zpravodaje z Eura) - Martin Synecký má coby bezpečnostní šéf FAČR na letošním Euru na starost ochranu českého týmu a také se výrazně podílí na poklidném průběhu šampionátu ze strany fanoušků.

V sobotu je na programu poslední utkání základní skupiny s domácím Polskem, které doprovodí obrovský zájem fanoušků obou reprezentací. A tak se dá očekávat, že se pořadatelské a pořádkové složky pořádně zapotí.

Synecký však věří, že se přátelská atmosféra mezi oběma tábory nezmění.

V sobotu sehrají čeští fotbalisté poslední utkání základní skupiny proti domácímu Polsku. Očekává se mimořádný příliv obou táborů fanoušků. Byl tento zápas vyhodnocen z bezpečnostního hlediska jako rizikový?
"Ano, je vyhodnocen jako rizikový. Zejména z toho důvodu, že se jedná o utkání, které pravděpodobně bude rozhodovat o postupujícím ze skupiny. Emoce tedy určitě budou napjaté."

Co to znamená pro fanouška? Budou se od sebe obě strany příznivců nějak oddělovat, nebo budou jako doposud promíchány?
"Už teď víme, že na stadionu budou fanoušci hodně promixováni, jelikož se vstupenky prodávaly přes portál UEFA. Samozřejmě budou vytvořeny hlavní kotle. Ten český znovu ve stejných místech jako při zápasech s Ruskem a Řeckem. Polský pak bude hodně rozprostřen, jelikož polský je celý stadion."

Nyní upřímně řekněte, má se český fanoušek utkání s Polskem bát?
"Domnívám se, že vůbec ne. Do této doby vlastně dokonce docházelo k tomu, že Češi s Poláky fandili společně. Nevěřím tedy, zvlášť v rámci stadionu, že by nastala nějaká větší hrozba."

Věříte, že přátelská atmosféra obou táborů potrvá i během tohoto utkání?
"Doufám, že ano. Uvidíme, jaký bude vývoj toho zápasu. Píská jej skotský rozhodčí, z čehož já osobně nadšený nejsem. Ale musíme věřit, že tam žádná kontroverzní rozhodnutí, která by vyvolala velké emoce v hledišti, nebudou."

Jak vůbec hodnotíte bezpečnost vratislavské části turnaje do této doby?
"Vratislav je z našeho pohledu zajištěna velice dobře. Ve fanzóně vše probíhá v přátelském duchu. Při utkání s Ruskem došlo k nějakým drobným problémům, ale pořadatelé těmto osobám důrazně domluvili."

V jiných městech se však strhly docela velké potyčky. Zvláště drsná srážka Rusů a Poláků znechutila celou Evropu.
"Ruští fanoušci jsou obecně hodně nepopulární, nejen v Polsku. Spíš to ale bylo zapříčiněno vzájemnou nevraživostí. Mezi českými a polskými fanoušky toto není, takže věřím, že u nich přátelský duch přetrvá."

Vratislavský stadion má za sebou dva zápasy. Podařilo se na něm bezpečnostní opatření splnit dobře?
"Při prvním utkání s Ruskem se ukázaly drobnější nedostatky. Riziková část ruských fanoušků dělala problémy. To ale vyplynulo spíš z toho, že místní stadion byl naprosto vyprodaný vůbec poprvé. Je nasazováno tisíc pořadatelů, což jen dokazuje, že bezpečnost není brána na lehkou váhu. Pořadatelé se s každým utkáním lepší, a tak věřme, že třetí zápas proběhne bez problému."

UEFA před Eurem prohlašovala, že zakazuje vnášení a používání bubnů a trumpet během zápasů. Ve druhém utkání s Řeckem se však už tyto fandící prostředky v hledišti objevily...
"Poté, co jsme v prvním kole viděli ostatní zápasy, zejména na Ukrajině a ve Varšavě, tak jsme kritizovali UEFA za to, že tyto hudební nástroje ve Vratislavi zakazuje a přitom jinde se používají a dělají dobrou atmosféru. Právě náš tlak pomohl k tomu, že UEFA od těchto zákazů ustoupila a uznala, že obavy, že by nástroje zničily Euro tak jako vuvuzely mistrovství světa, byly zbytečné."

 

Právě se děje

před 39 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy