Za Rosického a jiné veterány si Vrba na Euru náhradu nepřipravil. Jeho problém. Po kom sáhne?

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 6. 2016 6:02
Euro 2016 pro Čechy skončilo, už aby se ale začali chystat na kvalifikaci o fotbalové mistrovství světa v Rusku. Mužstvo trenéra Pavla Vrby omládne.
Jaroslav Plašil už odchod z reprezentace oznámil, u Tomáše Rosického by podobné rozhodnutí nepřekvapilo
Jaroslav Plašil už odchod z reprezentace oznámil, u Tomáše Rosického by podobné rozhodnutí nepřekvapilo | Foto: ČTK

Praha - Jsou země, kde po velkých fotbalových akcích, jakou je třeba turnaj Euro 2016, provedou odbornou analýzu úspěchu či neúspěchu.

Miroslav Pelta s Pavlem Vrbou, předseda Fotbalové asociace ČR a jeho reprezentační trenér, s ní byli hotovi raz dva.

Aniž by k tomu potřebovali někoho dalšího, vyhodnotili si odborně, že současní čeští fotbalisté na víc než na to, co se ve Francii předvedlo, v zásadě nemají. A že situace, kdy se nepostoupilo ze skupiny ani mezi 16 nejlepších, je sice nesplněním cíle, nicméně dát Turecku gól, tak by se asi postoupilo - a pak už by to přeci úspěch byl.

Jak zdůraznil předseda Pelta, máme teď prý špatnou periodu a je třeba počkat, až se narodí nějaká lepší generace. Do té doby je podle trenéra Vrby úspěchem už jen samotný postup na závěrečné turnaje, například na ten nejbližší, tedy mistrovství světa 2018 v Rusku. Což je ostatně nový úkol, který před něj Pelta rovnou postavil, čímž dal najevo, že svých kolegů z výkonného výboru FAČR se na to snad ani ptát nemíní.

"Dívejme se dopředu," volá Pelta. Budiž. Před námi je Moskva. Ale nutno říct, že stojí opravdu velmi, velmi daleko. Je mnohem dál - a nejen na mapě -, než byla Francie, pořadatel Eura 2016, kam se dostalo 24 týmů ze starého kontinentu, tedy zhruba polovina členských zemí UEFA.

Do Ruska, pořadatelské země MS 2018, však pojede pouze 13 evropských zemí, tou čtrnáctou pak bude domácí "sborná". Nastavené síto je tedy dvojnásobně hustší, navíc se Vrba bude muset vyrovnat s nevyhnutelným procesem omlazení týmu, který byl na Euru třetí nejstarší.

Kdo skončí? Pelta to probere s agenty

I kdyby snad sám nechtěl, musí, hráči mu končí sami. S jistotou v hlase už sbohem české reprezentaci řekli Jaroslav Plašil (34 let) s Davidem Lafatou (34).

Jako o nezvratném rozhodnutí hovořil o svém plánovaném konci v "repre" už před Eurem David Limberský (32), věty o tom, že něco podobného zváží, vyšly i z úst Petra Čecha (34). "Teď bezprostředně po turnaji rozhodně žádné rozhodnutí neudělám, nechám si na to čas," podotkl brankář Arsenalu.

Celou svou fotbalovou budoucnost včetně nové klubové příslušnosti bude v nejbližších dnech řešit Tomáš Rosický (35), u kterého se případné reprezentační finito jeví jako patrně hodně pravděpodobné.

Pro informaci: Dalšími třicátníky v Euro-kádru byli Michal Kadlec (31), Roman Hubník (32), Tomáš Sivok (32), Daniel Pudil (30), Milan Škoda (30) a Daniel Kolář (30).

"Budu se bavit s trenérem a manažerem reprezentace o tom, které hráče by rádi měli v týmu i pro další cyklus. A podle toho pak budu jednat s agenty jednotlivých fotbalistů, s těmi agenty jsem v běžném styku," poznamenal na dané téma Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Pokus o odhad výsledků těchto jednání: Kromě Lafaty s Plašilem patrně skončí i Limberský s Rosickým. Trenér patrně bude hledat i mladší varianty obsazení postu stopera, než jsou Hubník s Kadlecem. Toho druhého zjevně nebaví dělat v reprezentaci náhradníka, jak dal po Euru najevo tweetem, který sice následně smazal, nicméně Kadlecův podiv nad tím, že ve Francii od Vrby nedostal na hřišti ani minutu, už svět zaznamenal.

U útočníka Škody se průběžně spekuluje o jeho možném odchodu do Číny či arabského světa, v takovém případě by se jeho další reprezentační kariéra asi také zkomplikovala.

Naopak podle zpráv ze zákulisí nemá rozhodně v úmyslu končit Sivok, nečeká se příliš ani Čechův razantní odchod na úplný reprezentační "vejminek".

Mnohé se bude čekat od Daridy

Ať už tak či tak, v brance by o náhradu nouze nebyla, na svou velkou šanci tu čekají Tomáš Vaclík s Tomášem Koubkem.

Místo Limberského může hrát levého obránce tak jako proti Turkům na Euru Dan Pudil, v dánské lize se prosazuje Filip Novák, zapomíná se trochu na Jana Lecjakse ze švýcarského Bernu. Pozice pravého beka je zdvojená Pavlem Kadeřábkem a Theem Gebre Selassiem, z mladších se o ni bude hlásit Ondřej Zahustel.

Jako stoper se vedle Tomáše Sivoka může začít pravidelněji objevovat Marek Suchý, z mladších talentů budou připraveni Jan Baránek, Jakub Brabec, Tomáš Kalas, ze zkušenějších třeba Mario Holek.

Největší problém spojený s omlazovacím procesem nastane asi logicky ve středu zálohy. Odchod fenoména Rosického opravdu nelze řešit podle klasického modelu "kus za kus", rozloučil se i Plašil.

Nejblíže Rosického roli má (i v Hertě) Vladimír Darida. Objevují se názory, že v národním týmu se prý musel pohybovat v Rosického stínu, je-li tomu tak, nejspíš si teď světla užije až moc. A bude jen na něm, jak novou situaci zvládne.

Středových hráčů s kreativními předpoklady je jako šafránu, mimo Euro zůstali Kamil Vacek, Tomáš Hořava, grandiózně by se oproti jaru musel zlepšit Martin Pospíšil. Větší perspektivu lze výhledově přisoudit Aleši Čermákovi, kterého si Sparta v létě stáhla z Mladé Boleslavi.

Variantou pro přesun do středu pole se jeví Bořek Dočkal, protože na pravém křídle ho mohou zastat například Jiří Skalák či Josef Šural, na které Vrba hodně sází, byť se mu za to na Euru nijak zvlášť neodvděčili.

Nalevo může Krejčímu konkurovat plzeňský Kovařík, případně univerzál Frýdek. Toho ale Vrba podle všeho vidí spíš jako "rozkopávače" do středu pole, což je role, na niž začne jistě znovu aspirovat Lukáš Vácha, jsou tu i Lukáš Mareček či Ondřej Vaněk.

Kromě tvořivé "desítky" bývají tradičně nedostatkovým artiklem i útočníci. Pokračovat bude dozajista Necid, uvidí se, jestli někam do exotiky zamíří Škoda.

Na Euro nevzal Vrba pohyblivého Matěje Vydru, čeká se, jestli se v Dánsku přeci jen ještě neprobere Václav Kadlec. Trenér připustil, že šanci už na podzim mohou v "áčku" dostat i Patrik Schick nebo teprve 18letý Václav Černý.

Reprezentační "áčko" má pochopitelně prioritu, nicméně o postup na "svůj" šampionát bude ještě na podzim bojovat i Lavičkův tým do 21 let, který by jmenované mladíky pochopitelně postrádal.

Při pohledu na soupisku "lvíčat" padnou možná stavitelům omlazené dospělé reprezentace do oka ještě Tomáš Souček či Lukáš Juliš.

V září přijede Severní Irsko. A pak hurá do Hamburku

Rychlík jménem kvalifikace o MS v Rusku se naplno rozjede 4. září, kdy na Letné hostí český tým soupeře ze Severního Irska, účastníka osmifinále na probíhajícím Euru.

A v říjnu se vypraví do Hamburku, do bitvy s úřadujícími mistry světa z Německa, dvojzápas pak doplní domácí duel s Ázerbájdžánem. V listopadu přijede do Česka celek Norska.

Jarní itinerář kvalifikace nabízí jen dvě položky, v březnu v San Marinu, v červnu pak v Oslo odvetu s Norskem.

Září 2017 poskytne termíny domácímu duelu s Němci a cestě do severoirského Belfastu, v říjnu se pak končí v Ázerbájdžánu a doma se San Marinem.

Na MS 2018 postupují vítězové 9 skupin, přičemž favoritem té s českou účastí jsou logicky Němci. Osm nejlepších z devíti druhých míst se pak utká v baráži o zbývající čtyři skupinové letenky do Ruska.

Jestli se na některých z nich objeví v kolonce odletů i Letiště Václava Havla, toť otázka, o kterou tu běží.

V nominaci na Euro vsadil Vrba konzervativně na "staré osvědčené psy", pro další kvalifikační cyklus si tak tedy půdu příliš nepřipravil. Jeho problém. Je na něm, aby si ho teď vyřešil.

Představení na Euru mu Pelta odpustil, při neúčasti v Rusku už by asi Pelta roli hodného strejdy opustil. Nějaké úvahy o koncepci sportovního rozvoje jsou mu sice cizí, nicméně na heslo "kasa-cink" slyší předseda velmi dobře.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy