Vrba zradil českou reprezentaci a to se neodpouští. Mluví se o Jarolímovi, Haškovi, možná Lavičkovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 6. 2016 10:30
Pavel Vrba o své vůli předčasně ukončil práci v roli trenéra české fotbalové reprezentace. Nastala krizová situace a hledá se náhrada. Nejčastěji se skloňuje jméno Karla Jarolíma.
Pavel Vrba požádal Fotbalovou asociaci ČR, aby ho uvolnila do klubu Anži Machačkala
Pavel Vrba požádal Fotbalovou asociaci ČR, aby ho uvolnila do klubu Anži Machačkala | Foto: Reuters

Glosář - Rozlišujme prosím důsledně dvě roviny. V jedné z nich, té sportovní, můžeme polemizovat kupříkladu o tom, jestli Pavel Vrba vybral pro turnaj Euro 2016 ideální tým a jestli mu pak před duely se silnými soupeři vytyčil správnou, nebo snad přehnaně opatrnou strategii. Co člověk, to názor, fajn, to je normální.

Jenže Pavel Vrba rozehrál i druhou rovinu celého příběhu. Jak známo, v pondělí oznámil, že ho oslovila nabídka ruského klubu Anži Machačkala. A požádal Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR, aby aktivoval výstupní klauzuli v jeho smlouvě.

Jednání o tom všem sice teprve probíhají, nicméně předpokládejme, že kostky jsou vrženy, a není tedy cesty zpět. Vrba odchází.

A ať se na mě nezlobí, tohle jeho rozhodnutí je prostě přes čáru. Opravdu nevím, jak jinak jeho krok popsat než slovem zrada.

Na konci roku 2013 Pavel Vrba provedl prakticky totéž Viktorii Plzeň. Navzdory nesouhlasu šéfů klubu Tomáše Paclíka a Adolfa Šádka se sebral a vyslyšel vábení Miroslava Pelty, který ho zlanařil k národnímu týmu.

Už tahle eskapáda nevyznívala vůči klubu, se kterým dosáhl životních úspěchů, dvakrát gentlemansky. Ale dala se pochopit v tom ohledu, že právě pozice reprezentačního trenéra je nejvyšší ctí, jaké se fotbalovému expertovi může dostat.

Pane Vrbo, tohle už je přes čáru

O to křiklavější je však situace současná, kdy Vrba o své vůli, tedy na základě svého rozhodnutí, národní tým předčasně opouští. Smlouva ho k Fotbalové asociaci ČR vázala ještě na další kvalifikační cyklus spojený s MS 2018.

Smím-li zde vyjádřit svůj osobní názor: Pane Vrbo, nezlobte se na mě, ale tohle se prostě nedělá. Opustit reprezentaci je zrada, kterou vám já osobně nikdy odpustit nemůžu. Tohle je totálně přes čáru. Přes všechny čáry.

Možná budu působit příliš pateticky, ale já to tak cítím: Reprezentace je v mých očích něco víc, jde o cosi posvátného. A opustit ji kvůli angažmá v Anži Machačkala je rozhodnutí, které odmítám pochopit a přitakat mu.

Uhrin, Chovanec, Brückner, Rada, Straka, Hašek, Bílek. O dosavadních trenérech české fotbalové reprezentace si můžeme myslet mnohé, ale jedno je jisté: Nikdo z těch pánů kvůli nabídce klubového angažmá národní tým o své vůli neopustil. Přiznám se, že dějiny československého fotbalu neznám natolik dokonale, abych v nich podobný případ mohl úplně vyloučit, ale historici mi možná dají za pravdu, že to, k čemu se teď rozhodl Pavel Vrba, je naprostý unikát.

Jak se říká, všechno by mělo mít nějakou štábní kulturu. A u reprezentace by to po mém soudu mělo platit tisícinásobně.

I tomu se Vrba zpronevěřil. Po celé jaro mediální spekulace o svém chystaném odchodu zesměšňoval, fajn. Třeba tehdy byly liché. I když běh událostí spíš nasvědčuje předpokladu, že Vrba opravdu už na jaře nějakého agenta pověřil, aby mu klubové angažmá sehnal. Fajn, o tom se můžeme jenom dohadovat.

Nicméně říct po neúspěšném Euru na čtvrteční tiskové konferenci, na které ho Miroslav Pelta maximální vahou své funkce zaštítil, že motivace pro další práci u národního týmu má trenér dostatek - a hned v pondělí pak zvěstovat národu, že už to neplatí a jde se do Machačkaly, to je prostě nedůstojný kabaret, který se alespoň v mých očích s důstojností pozice reprezentačního kouče  neslučuje.

Podrazil Vrba i předsedu Peltu?

Pelta po Euru Vrbu maximálně zaštítil
Pelta po Euru Vrbu maximálně zaštítil | Foto: ČTK

Odborné kvality Pavla Vrby nikdo nezpochybňuje, český fotbal v posledních letech neměl mezinárodně úspěšnějšího odborníka. Platilo to jak pro Viktorii Plzeň, tak pro národní tým v kvalifikaci Eura.

Po lidské stránce však Vrbova osobnost, přinejmenším v jeho posledním kroku, který tu rozebíráme, vyzrálost, jakou od reprezentačního kouče očekáváme, neprokázala.

Ohledně šokujícího "aranžmá", v němž celá "akce Odchod" proběhla, se nabízejí dvě možná vysvětlení.

Buď Vrba spolu s Peltou sehráli na hodnotící tiskovce po Euru společně divadlo, když mluvili o tom, že Vrba zůstává, ačkoli už oba věděli, že chce odejít. Mohli to tak udělat proto, aby Machačkala musela trenéra ze smlouvy vykoupit.

Anebo Pelta v danou chvíli o ničem nevěděl a Vrba ho monstrózně podrazil. Informační zdroje deníku Aktuálně.cz se spíše přiklánějí právě k této verzi.

Ať už tak či tak, Vrba protě odchází. A logicky je třeba hledat za něj náhradu.

Jako tradičně to nevypadá na žádnou odbornou diskusi, ale na rozhodnutí a diplomatické schopnosti Miroslava Pelty, šéfa asociace.

"Zatím nevím, musím to pořádně promyslet," odvětil Pelta v krátké SMS zprávě na přímý dotaz deníku Aktuálně.cz, zda bude příšítm trenérem "repre" Karel Jarolím.

V zákulisí nejčastěji padají jména Jarolím a Hašek

Trenér Karel Jarolím
Trenér Karel Jarolím | Foto: Ludvík Hradilek

Právě o něm se spekuluje nejčastěji, nicméně v Mladé Boleslavi je pod smlouvu, záleželo by na dobré vůli klubu, zda by ho takhle narychlo uvolnil.

Další možní adepti? Volný je momentálně Ivan Hašek, jehož vztahy s Peltou a místopředsedou Berbrem jsou však obecně považovány za problematické. Navíc - vyčítáme-li Vrbovi úprk z pozice reprezentačního kouče, musíme u Haška připomenout, že zrovna tak předčasně opustil židli předsedy asociace.

Peltu tlačí čas, 4. září startuje příští kvalifikace domácím duelem proti Severnímu Irsku. Vyloučit se proto nedá ani to, že sáhne do "vlastních zásob", tedy mezi trenéry, kteří v současnosti s Fotbalovou asociací ČR platnou smlouvu mají. V tom případě by se asi jako první "na ráně" nabízel Vítězslav Lavička, jenž nyní vede tým do 21 let.

Spekulovat se teď jistě bude o řadě dalších jmen. Kupříkladu o zkušených odbornících Miroslavu Koubkovi či Jaroslavu Šilhavém. Oba ale mají smlouvy v lize, v Bohemians, resp. na Dukle.

Mádl: Vrbovo divadélko končí. Uchytí se jeho neupřímné móresy na Kavkaze?
1:38
Mádl: Vrbovo divadélko končí. Uchytí se jeho neupřímné móresy na Kavkaze? | Video: Luděk Mádl

Volní jsou prakticky všichni předchozí reprezentační kouči. Dušan Uhrin starší je poradcem Slavie a Karel Brückner dělal oponenta Pavlu Vrbovi, bez práce jsou nyní jejich mladší kolegové Jozef Chovanec, Petr Rada, František Straka, zmiňovaný Ivan Hašek i Michal Bílek. Někteří fanoušci jistě budou tradičně volat po Zdeňku Zemanovi.

Ať už Pelta vyřeší situaci jakkoli, ten, koho zvolí, bude mít na přípravu týmu pro nový kvalifikační cyklus minimum času. I v tomhle ohledu Pavel Vrba českému fotbalu ublížil.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy