Vratislavskou vášeň pro kola poznává i stadion Eura

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
14. 6. 2012 12:30
Obyvatelé Vratislavi hojně využívají své vlastní bicykly i hustou síť samoobslužných půjčoven
Městský stadion leží v severozápadní části Vratislavi, mimo zápasy okolo něj potkáte především cyklisty
Městský stadion leží v severozápadní části Vratislavi, mimo zápasy okolo něj potkáte především cyklisty | Foto:

Vratislav (od zvláštního zpravodaje z Eura) - Vratislavský stadion patří k nejmodernějším a nejhezčím v Evropě, a tak není divu, že si hned získal oblibu fanoušků. I díky tomu, že leží docela stranou od centra a okolo něj se žádná další atraktivní objekty nenacházejí, se však vyhledávanou turistickou atrakcí zřejmě nestane.

Spíš než fotbalové fanoušky tak v jeho blízkosti potkáte proudy cyklistů. Souběžně s chodníkem pro pěší totiž okolo arény vede i cyklistická stezka, po níž jezdí lidé všech věkových kategorií a prakticky po celý den.

Kola se ve Vratislavi vůbec těší velké oblibě. Podporuje ji i místní radnice, která po městě vybudovala propracovanou síť samoobslužných stojanů, kde si můžete bicykl zapůjčit a následně na jiném místě pak zase vrátit.

Prvních dvacet minut jízdy přitom nestojí ani groš a za hodinu používání zaplatíte pouhé dva zloté. Není pak divu, že stojany většinou zejí prázdnotou, všechna kola jsou totiž používána.

Za minulý rok bylo spočítáno zhruba 100 tisíc výpůjček. Letos to jistě bude až několikanásobně víc.

Nevlídné počasí zahání fanoušky zpívat do sprchy

A to i přesto, že červnové počasí zatím moc Euru nepřeje. Během posledního týdne snad byl jen jeden den, kdy nepršelo, a v ulicích města to je poznat.

Restaurace se zahrádkami už nebývají tak hustě navštěvovány, do fanzóny zavítá jen menšina fanoušků a propršené večery poznali na vlastní kůži i fotbalisté během svých úvodních duelů.

Možná i proto se Euro ve Vratislavi zatím v mimozápasové dny neproměnilo v ten očekávaný bujarý karneval, jak plánovali organizátoři. A tak si někteří fanoušci přenášejí svou nevybouřenou vášeň do prostor, kde jsou ubytováni.

Mým hostelem se o včerejší půlnoci z úst jednoho sprchujícího se příznivce neidentifikovatelné národnosti linuly známé fotbalové chorály prokládáné šlágry "Hey Jude" a jinými. Sice jsem si o něm myslel své, ale nikdo jej okřiknout nepřišel.

A tak jsem si po chvilce začal popěvky pobroukávat s ním. Vždyť je přece Euro!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ME v Mnichově pojede rekordní výprava 55 českých atletů

Na mistrovství Evropy v Mnichově je v nominaci rekordní počet 55 českých atletů. Po neúčasti na mistrovství světa se do týmu vracejí koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Barbora Špotáková. Naopak chybí vytrvalkyně Eva Vrabcová, která na posledním ME v roce 2018 získala bronzovou medaili v maratonu. Z českých medailistek z Berlína 2018 bude závodit jen tehdy stříbrná oštěpařka Nikola Ogrodníková, jež skončila osmá na nedávném světovém šampionátu.

před 1 hodinou

Policisté obvinili účetní z olomoucké základní školy ze zpronevěry 14,5 milionu korun

Olomoučtí kriminalisté obvinili ze zpronevěry přes 14,5 milionu korun bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol. Peníze sedmapadesátiletá žena podle nich zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli vydávajícímu se za amerického lékaře, řekl v pondělí krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací jde o Základní školu Holečkova, která je nadřízenou organizací pro Základní školu Rooseveltova a čtyři školky. Na událost se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že nejsou na účtech prostředky na výplaty. Chod školy nebyl ohrožen, na zajištění provozu jí poskytlo finanční pomoc město.

Peníze podle kriminalistů z odboru hospodářské kriminality žena postupně převáděla z účtu svého zaměstnavatele na svůj bankovní účet od 25. dubna do 14. června letošního roku. "Ty obratem vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele, vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu," uvedl policejní mluvčí. Doplnil, že žena je stíhána na svobodě. Za zvlášť závažný zločin zpronevěry jí hrozí trest v sazbě pěti až deseti let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy