VIDEO Dzsudzsák zaskočil Čecha a připomněl mu Henryho

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 6. 2012 20:15
Maďarský záložník Balázs Dzsudzsák překvapil svým přímým kopem Petra Čech v generálce na Euro mezi Českem a Maďarskem.
Balázs Dzsudzsák překvapuje z přímého kopu Petra Čech v zápase Česko - Maďarsko. | Video: Repro youtube.com

Praha - Seděl s míčem v náruči na brankové čáře a přemýšlel. "Kdy já tohle už vlastně zažil?" mohl si v 6. minutě zápasu mezi Českem a Maďarskem na Letné říkat domácí kapitán Petr Čech.

Není třeba dlouze hledat, před osmi lety při premiérové sezóně jej podobně jako nyní Balázs Dzsudzsák nachytal v Premier League tehdy ještě na legendárním Highbury neméně slavný útočník Arsenalu Thierry Henry. I ten tehdy posunul své mužstvo do vedení (2:1).

Dzsudzsák zaskočil Čechy i rozhodčího

Ale zpět na Letnou. Na začátku šesté minuty fauloval Sivok Vargu zhruba 25 metrů od české branky. Čeští hráči se otáčejí, Petr Čech si stoupá ke své levé tyči a začíná si připravovat zeď. Potud nic netradičního. Jenže...

K míči se staví maďarská hvězda Dzsudzsák, udělá dva úkroky od něj, aby jej vzápětí placírkou poslal ke vzdálenější tyči, Čech svých 196 centimetrů natahuje marně. Češi okamžitě protestují, anglický sudí Probert ale branku po chvilce uznává.

Oprávněně? Těžko říct, ze zadního záběru kamery (viz. screen foto) je zřejmé, že v okamžiku nákopu záložníka Dynama Moskva ukazuje na píšťalku ve své pravé ruce. Jenže jde o to, že je to právě ve chvíli, kdy se Dzsudzsák už opírá do míče.

"Neviděl jsem to úplně dobře, koukal jsem na Petra, jak si staví zeď. Byl to zbytečný gól, ale platil," vyprávěl v poločase reportérovi České televize Daniel Kolář. Jako kdyby tušil, že právě on může nést na gólu podíl.

Chybovali i čeští hráči

Stál totiž v tu chvíli nejblíže míči, ovšem do zdi si jej Čech nevybral a tak se místo "lelkování" měl postavit před míč tak, aby zabránil případné rychlé rozehrávce Maďarů, které nakonec i došlo. Což ostatně potvrdil i bývalý reprezentant a hráč mimo jiné i slavného AC Milán Marek Jankulovski.

"Chybu na gólu nesou i naši hráči, že si nikdo z nich nestoupnul před míč. I když je to na hraně, rozhodčí většinou takovéto góly uznávají," řekl nyní v pozici experta ČT o poločasové pauze Jankulovski.

V tu chvíli už byl stav 1:1, ve 25. minutě totiž vyrovnal z penalty, kterou zařídil Milan Baroš, obránce Leverkusenu Michal Kadlec.