Varšavu obchází strach. Ruští fanoušci chystají nepokoje

Aleš Vávra ČTK Aleš Vávra, ČTK
11. 6. 2012 16:48
V úterý bude v polském hlavním městě v akci šest tisíc policistů
Ruští fanoušci na fotbalovém Euru.
Ruští fanoušci na fotbalovém Euru. | Foto: Reuters

Varšava - Staré vášně a křivdy ožijí v úterý večer ve Varšavě. Přichází zápas, který byl potenciální hrozbou už po losu základních skupin fotbalového Eura. Na národním stadionu se večer utká domácí Polsko s reprezentací Ruska. A policejní manévry připomínají mobilizaci. Není divu, město má velký strach z násilností.

Ruští fanoušci totiž chystají protipolské demonstrace. Zápasu má předcházet demonstrativní průvod ulicemi Varšavy. Policie nasadí šest tisíc mužů.

„Je to pro nás velká výzva. Možnost násilných střetů mezi skupinami fanoušků neustále analyzujeme,“ informoval polský ministr vnitra Jacek Cichocki.

Rusové chtějí připomenout leteckou tragédii u Smolensku

Tvrdé jádro ruských fanoušků ale chystá nepokoje i na samotný zápas. Už při státních hymnách chtějí fotbaloví rowdies rozvinout na tribuně plakát s nápisem „Smolensk“ a házet na hřiště malá letadélka z papíru.

Akce má být ozvěnou sporu o odpovědnost za leteckou katastrofu u západoruského Smolensku, při níž se v dubnu 2010 zřítilo letadlo s polskou vládní delegací vedenou tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským. Vina za katastrofu je od té doby předmětem sváru mezi oběma zeměmi, část polské politické reprezentace označuje neštěstí za atentát zosnovaný Ruskem.

UEFA si nemyslí, že by utkání bylo rizikové

Se značnou nervozitou očekává varšavská policie pochod fanoušků ulicemi města, který má utkání předcházet. Tisíce Rusů v rudých tričkách mají do varšavských ulic vyjít už téměř čtyři hodiny před začátkem zápasu a v průběhu jejich průvodu policisté nevylučují provokace. Evropská fotbalová unie UEFA nicméně utkání Polska z Ruskem za rizikové neoznačila.

Podle ruských médií způsobili ruští fanoušci v Polsku už několik drobných incidentů. Čtyři z nich byli zadrženi ve Vratislavi kvůli rvačce v restauraci po pátečním utkání s Českem, dalších dvanáct je vyšetřováno kvůli útoku na pořadatele ve vratislavské aréně. Dvěma Rusům vratislavská policie zakázala vstup na tribuny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy