UEFA zvažuje rozšíření počtu účastníků Eura na 32 týmů

ČTK ČTK
12. 7. 2021 15:59
Evropská fotbalová asociace UEFA zkoumá možnost, jak do budoucna rozšířit počet účastníků mistrovství Evropy ze stávajících 24 na 32. Nový formát by se mohl týkat již ME 2028, jehož pořadatel se bude volit za dva roky. Uvedla to agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nynější počet 24 týmů, kdy z šesti čtyřčlenných základních skupin postupují na evropském šampionátu první dva týmy a další čtyři nejlepší celky z třetích míst, je přitom pět let starou novinkou. Do té doby platil systém z roku 1996 s 16 celky, v němž ze čtyř skupin postupovaly jen dva nejlepší.

V případě, že by došlo k rozšíření účastníků finálového turnaje na 32, musel by se změnit i kvalifikační formát. Při současném počtu 55 evropských asociací by se ME účastnila více než polovina všech celků. Změna by se neměla dotknout nejbližšího ME v roce 2024, které je v Německu naplánované nadále s 24 účastníky.

S počtem 32 týmů se uskuteční příští rok mistrovství světa v Kataru, nicméně i zde FIFA schválila do budoucna další rozšíření. Na MS 2026 v USA, Kanadě a Mexiku bude startovat 48 týmů rozdělených do 16 skupin po třech. Vždy nejlepší dva si zajistí postup do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy