UEFA zvažuje rozšíření počtu účastníků Eura na 32 týmů

ČTK ČTK
12. 7. 2021 15:59
Evropská fotbalová asociace UEFA zkoumá možnost, jak do budoucna rozšířit počet účastníků mistrovství Evropy ze stávajících 24 na 32. Nový formát by se mohl týkat již ME 2028, jehož pořadatel se bude volit za dva roky. Uvedla to agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nynější počet 24 týmů, kdy z šesti čtyřčlenných základních skupin postupují na evropském šampionátu první dva týmy a další čtyři nejlepší celky z třetích míst, je přitom pět let starou novinkou. Do té doby platil systém z roku 1996 s 16 celky, v němž ze čtyř skupin postupovaly jen dva nejlepší.

V případě, že by došlo k rozšíření účastníků finálového turnaje na 32, musel by se změnit i kvalifikační formát. Při současném počtu 55 evropských asociací by se ME účastnila více než polovina všech celků. Změna by se neměla dotknout nejbližšího ME v roce 2024, které je v Německu naplánované nadále s 24 účastníky.

S počtem 32 týmů se uskuteční příští rok mistrovství světa v Kataru, nicméně i zde FIFA schválila do budoucna další rozšíření. Na MS 2026 v USA, Kanadě a Mexiku bude startovat 48 týmů rozdělených do 16 skupin po třech. Vždy nejlepší dva si zajistí postup do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy