Tenhle účet někdo zaplatí. Turci předvedli pátý nejhorší výkon v historii Eura

ČTK ČTK
21. 6. 2021 9:16
Pod palbou kritiky se ocitli turečtí fotbalisté i trenér Senol Günes po vyřazení v základní skupině mistrovství Evropy. Na turnaji prohráli svůj poslední zápas se Švýcarskem (1:3) a nezískali ani bod. Přestože kouč označil výkony týmu za nepřijatelné, o rezignaci neuvažuje.
Mert Muldur v zápase se Švýcarskem
Mert Muldur v zápase se Švýcarskem | Foto: Reuters

"Tenhle mladý tým je budoucností tureckého fotbalu, ale všichni si uvědomujeme, že takový výsledek je nepřijatelný. Odpovědnost beru na sebe," řekl na tiskové konferenci Günes.

O rezignaci však devětašedesátiletý kouč neuvažuje. "Účet za tohle selhání se bude muset zaplatit, ale zodpovědní jsme všichni. Hráči, trenérský tým, ale také management nebo média. Před turnajem se čekalo, že budeme hrát finále a teď jsme zase tvrdě kritizováni. Byla to pro nás velká zkouška, ale občas vám taková selhání dát víc než úspěch," dodal Günes.

Turecko na turnaji dalo jen jednu branku právě v posledním zápase se Švýcarskem. Jinak prohrálo s Walesem 0:2 a Itálií 0:3. Stejně jako na šampionátu v roce 1996 nezískalo ani bod a se skóre 1:8 předvedlo v základní skupině pátý nejhorší výkon v historii Eura.

"Byli jsme jasnými favority na postup do další fáze, ale místo toho jsme nejhorším týmem celého turnaje," citovala agentura Reuters bývalého reprezentanta Nihata Kahveciho, podle kterého tým na šampionátu nic neukázal.

"Nejde o rozhodnutí, která Günes udělal, ale také o to, jak hráči působili. Byli zcela bez emocí. Na hřišti spolu nemluvili, a když dostali gól, ani nebyli naštvaní," uvedl Kahveci.

Günes před 19 lety dovedl tureckou reprezentaci k třetímu místu na mistrovství světa a příznivci byli i povzbuzení březnovou kvalifikací na MS 2022, v níž Turci porazili i Nizozemsko (4:2). Nyní však čelí kritice ze všech stran.

 

Právě se děje

před 42 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy