Szczesny může chytat, Poláci ale vsadí na Tytońa

Sport Sport
15. 6. 2012 9:25
Polský trenér Szmuda má jasno, Szczesny už se do branky nevrátí
Tytońův slavný moment. Chytá penaltu Karagunise.
Tytońův slavný moment. Chytá penaltu Karagunise. | Foto: Reuters

Varšava - „Úspěšná sestava se nemění,“ vyhlásil jednoznačně polský trenér Franciszek Smuda před rozhodujícím duelem základní skupiny fotbalového Eura proti Čechům. Naznačil tak, že v brance zůstane hrdina fanoušků Przemyslaw Tytoń.

Krutý osud tedy potká brankáře Arsenalu a jednu z největších hvězd polského výběru, Wojciecha Szczesného. Ten byl vyloučen v utkání proti Řecku a náhradník Tytoń, který nastupuje za PSV Eindhoven, hned slavně zlikvidoval penaltu kapitána Karagunise.

Polský trenér: Tytoń vnáší do hry klid

Spolehlivý výkon podal pětadvacetiletý brankář i proti Rusům a vysloužil si důvěru kouče. „O tom, že Tytoń je vynikající brankář, jsem hovořil už před dvěma lety. Vnáší do hry klid,“ uvedl Szmuda s tím, že rozhodování, koho postaví do branky, pro něj není nikterak těžké.

Poláci musí v sobotu večer Čechy porazit, jinak pro ně domácí šampionát skončí předčasně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy