Strašidelný zákrok. Tohle není červená, tvrdí přesto Lineker. Znovu jde proti proudu

Rudolf Černík Rudolf Černík
30. 6. 2021 9:29
Gary Lineker si začíná libovat v kontroverzních výrocích. Legendární anglický útočník tentokrát vyvolal údiv, když na sociální sítě napsal, že švédský obránce Marcus Danielson neměl být v osmifinále fotbalového Eura vyloučen za hrůzostrašný zákrok na Arťoma Besedina.
Zákrok Marcuse Danielsona ze Švédska na koleno Ukrajince Arťoma Besedina v osmifinále fotbalového Eura
Zákrok Marcuse Danielsona ze Švédska na koleno Ukrajince Arťoma Besedina v osmifinále fotbalového Eura | Foto: Reuters

Zadák seveřanů sice v osmé minutě prodloužení odehrál ve skluzu míč, jenže pak vysoko zdviženou nohou trefil podrážkou napřed protivníka na koleno, až se mu ošklivě prohnulo, a Besedin se v bolestech svíjel na trávníku.

Danielson dostal nejprve od Daniele Orsata jen žlutou kartu, okamžitě ale vstoupil do situace VAR a italského sudího poslal k monitoru. Přezkoumání trvalo kratičce a arbitr rychle kartu přebarvil na červenou, byť se Švéd nepřestával rozčilovat a divit.

Zastání našel u bývalého kanonýra Linekera. "Tohle není červená karta. Má úplné právo odehrát míč. Zpomalený záběr zase jednou udělal z neškodného souboje víc, než co byl. Směšné," tvrdil na svém Twitteru.

Hned vyvolal vlnu reakcí. "To říká chlapík, který nikdy nebyl v souboji," rýpla si do Linekera televizní celebrita Piers Morgan. "Byl to bezohledný zákrok s vysoko zdviženou nohou, který mohl zlomit nohu soupeři," upozornil bývalého útočníka.

"Jenom proto, že se hráč zraní, protože někdo odkopává míč a náhodou ho zasáhne, když pokračuje v pohybu, to neznamená faul, natož červenou," stál si na svém Lineker.

Jenže ani odborníci nepochybovali o tom, že Danielson mašíroval do kabin oprávněně. Švédi bez něho dostali v posledních vteřinách prodloužení gól na 1:2, který je vyřadil.

"Když jdete do míče skluzem jednou nebo oběma nohama, riskujete, že za tento typ zákroku dostanete červenou kartu. Danielson zvedl nohu, a přestože odehrál nejprve míč, následně zasáhl Arťoma Besedina. Byl to zákrok, který ohrozil soupeřovo zdraví, vedený nepřiměřenou silou a pro mě splňuje kritéria pro vyloučení," potvrdil v deníku Sun Mark Halsey, bývalý elitní rozhodčí Premier League.

Není to poprvé, co Lineker překvapil při Euru svým postojem k výrokům rozhodčího. V utkání Česko - Chorvatsko například tvrdil, že tým Jaroslava Šilhavého neměl v žádném případě kopat penaltu poté, co Dejan Lovren loktem rozbil nos Patriku Schickovi.

V nejnovějším případě se k jeho názoru přidal i Joey Barton. "Za tohle nikdy červená. Nesmysl," napsal.

Akorát možná zrovna v tomto případě není moc o co stát. Barton je totiž ten chlápek, který sice hrál za Newcastle i Glasgow Rangers, ale také mimo jiné seděl 77 dní ve vězení, o tvář spoluhráče típl doutník, jiného na tréninku zezadu napadl a zmlátil, rvačku začal i s nezletilým fanouškem, protihráče praštil pěstí do břicha a léčil se ze závislosti na hazardu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy