Španělský tisk: Čech je výjimečný, ale Iniesta geniální. A Piqué dosáhl spravedlnosti

Heroické fyzické výkony, s technikou na štíru. Dáváme známky Čechům za prohru se Španěly
Češi v úvodním utkání Eura těsně prohráli se Španělskem. Kdo uspěl, kdo naopak zklamal? Prohlédněte si naše hodnocení reprezentantů.
PETR ČECH: 1. Čistou jedničku si za svůj výkon zaslouží pouze dva hráči, jedním z nich je český gólman. Petr Čech v prvním poločase skvěle vychytal dvě tutovky Alvára Moraty a i ve druhé půli byl spolehlivý. Chybu neudělal ani při několika těžkých centrech. Byl přesný a dobře organizoval celou defenzivu. S gólem Piquého nemohl nic dělat.
TOMÁŠ SIVOK: 1. Vynikající výkon. Tomáš Sivok přiváděl ofenzivní hvězdy Španělska takřka k šílenství. Byl stoprocentní při hlavičkových soubojích a ve vápně kraloval i na zemi, když několikrát v jasné šanci zablokoval už už skórující protihráče.
THEO GEBRE SELASSIE: 2. Síla, rychlost i technické dovednosti. Gebre Selassie nastoupil netypicky na kraji záložní řady a rozhodně nezklamal. Naopak. Po naší pravé straně útočili Španělé nejčastěji, Gebre proto musel hrát hlavně dozadu a výrazně pomohl Kadeřábkovi. Navíc vyhrával hlavičky, po jedné takové vykopával Fábregas míč z brankové čáry. Heroický výkon hráče Brém.
14. 6. 2016 8:53
Dobývání české pevnosti. Tak popisuje španělský tisk pondělní start do evropského šampionátu. Místní deníky chválí brankáře Petra Čecha, geniální výkon ale podle nich podal záložník Andrés Iniesta.

Madrid - Španělské deníky po vítězství 1:0 nad Českou republikou při vstupu do mistrovství Evropy ve Francii chválí nejen střelce gólu Gerarda Piquého, ale také brankáře Petra Čecha a Andrése Iniestu, který trefu připravil. Při "dobývání české pevnosti" ukázal podle nich záložník Barcelony svou výjimečnost a genialitu.

"Kvalitně hrající Španělsko vedené geniálním záložníkem strhlo českou zeď až v posledních minutách," shrnuje svůj pohled na utkání El País a o českém rozestavení v defenzivě také mluví jako o pevnosti. Iniesta podle listu připravil jedinou branku jako houslový virtuóz. "La Roja mu z větší části vděčí za vítězství," uvedl. Piqué podle deníků tým svou brankou sjednotil a povzbudil do dalších bojů.

List AS uvádí, že pro Španěly je po duelu vlastně nejlepší zprávou, že na rozdíl od ostatních mají Iniestu. "Tým s ním soupeře svíral, ale až do 87. minuty nemohl najít cestu, jak zdolat výjimečného brankáře Čecha," napsal. Dvaatřicetiletého záložníka vyzdvihuje i španělský Sport. "Za své charakteristické kolmé přihrávky a nepopiratelnou schopnost se obětovat si mnohokrát vysloužil potlesk a přízeň tribun," uvádí Sport.

Španělé hráli v některých chvílích brilantně

Obhájcům evropského titulu podle listu El País bránila ve skórování velká dávka smůly a skvělý brankář Čech. "Než Piqué dosáhl spravedlnosti, Španělům osud odříkal, co by si podle obrazu hry zasloužili," uvádí deník.

Také El Mundo píše, že si Španělé gól zasloužili již o dost dřív. "Národní tým hrál přijatelně, v některých chvílích brilantně a ukázal některé věci, díky kterým může na tomto turnaji snít o úspěchu," píše El Mundo.

Marca připomíná, že Španělsko mohlo o své vedení ještě v závěru přijít. "(Brankář David) de Gea nemusel prakticky celý druhý poločas zasahovat, ale v nastavení vytasil ruce a zachránil vítězství," píše Marca k velké šanci Vladimíra Daridy. Listy zmiňují i šanci stopera Romana Hubníka.

Deník AS také upozorňuje, že se podařilo prolomit "prokletí 13. června". Španělé v tento den zatím odehráli v historii pět utkání, ale nikdy nevyhráli, uvádí. V roce 1963 utrpěli 13. června historicky nejvyšší porážku na domácím hřišti 2:6 se Skotskem, před dvěma lety zase ve stejný den zahájili neúspěšný pokus o obhajobu titulu mistrů světa debaklem 1:5 s Nizozemskem na šampionátu v Brazílii.