Španělský experiment nevyšel, Italové slaví remízu s obhájci

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 6. 2012 20:00
Favorité skupiny C Španělé a Italové se v úvodním zápase na evropském šampionátu rozešli smírně 1:1.
Antonio Cassano slaví gól během utkání základní skupiny mezi Španělskem a Itálií na Euru 2012. | Foto: Reuters

Gdaňsk / Praha - Favorité skupiny C Španělé a Italové se v úvodním zápase na evropském šampionátu rozešli smírně 1:1. Hráče "Squadry Azzury" poslal do vedení po hodině hry útočník Di Natale, za úřadující mistry Evropy i světa vyrovnával o čtyři minuty později Fábregas.

Ve večerním zápase skupiny si to rozdají mezi sebou v Poznani Chorvaté a Irové.

Hra na šest záložníků úspěch neslavila

Sedmdesát minut hrál nejlepší tým světa v rozestavení a s hráči, nad kterým zůstával rozum stát. Španělé nastoupili do úvodního duelu s Itálií sice v klasickém rozestavení 4-3-3, ale v útočné vozbě s trojlístkem Iniesta-Fábregas-Silva, to jest bez jediného klasického útočníka.

Tah v českých luzích a hájích nevídaný a například v podání kouče Bílka neobhajitelný sice v úvodu duelu Španělům vycházel, v průběhu první půle ale získávali Italové postupně převahu.

A tu mohli dokonce korunovat brankou, jenže ve 22. minutě Cassanův obstřel jen těsně minul Casillasovu branku a v závěru poločasu se neuchytila ani gólová hlavička. A tak šly oba celky do šaten za bezbrankového stavu.

Balotelli zahodil gólovku a šel z placu dolů

Do druhé pětačtyřicetiminutovky přesto Del Bosque neudělal ve své sestavě žádnou změnu a tentokrát již za svůj experiment zaplatil. Nejprve krátce po změně stran zastavil „loudajícího“ nájezdníka Balotelliho skluzem Ramos, který hasil svou předešlou chybu.

Hned vzápětí přepustil kontroverzní útočník Manchesteru City místo Di Natalemu a forvard Udinese ukázal mladšímu parťákovi jak nakládat s brejkem, do kterého jej vyslal nestárnoucí Pirlo – 1:0 pro Italy.

Jenže ještě nestihla modrá část stadionu v Gdaňsku utichnout v jásot a bylo srovnáno. Ťukes po adrese Iniesta-Silva-Fábregas posledně jmenovaný zakončil nechytatelnou střelou za záda Gigi Buffona.

Torres vlétl na hřiště jako uragán, gól ale nedal

Vzápětí vyslyšel španělský kouč volání lidu a povolal do zbraně čistokrevného snajpra – Fernanda Torrese. A čerstvý vítěz Ligy mistrů s Chelsea se mohl uvést ihned gólově, jenže jeho brejk po krásném vysunutí Navase zastavil včasným výběhem Buffon.

Oba si souboj zopakovali také v 88. minutě, i tentokrát slavila dílčí úspěch italská brankářská legenda. Torres si sice těsně před ním i stoperem Chiellinim šikovně míč zaseknul a snažil se gólmana Juventusu přelobovat, míči ale dal příliš velkou razanci.

A když se neujala ani bomba z pětadvaceti metrů z kopačky dělostřelce Xabiho, oba favorité na postup ze skupiny C po zásluze smírně 1:1.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C - Gdaňsk:

Španělsko - Itálie 1:1 (0:0)
Branky: 64. Fábregas - 60. Di Natale. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Alba, Arbeloa, Torres - Balotelli, Bonucci, Chiellini, Maggio. Diváci: 40.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva (65. Navas), Fábregas (74. Torres), Iniesta. Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Giaccherini, Marchisio, Pirlo, Thiago Motta (90. Nocerino), Maggio - Cassano (65. Giovinco), Balotelli (56. Di Natale). Trenér: Prandelli.