Slováci nakonec udrželi vedení z prvního poločasu. Tři body zajistil výstavní trefou Hamšík

15. 6. 2016 16:49
Slováci po nevydařeném zápasu proti Walesu nastoupili na Euru ke druhému zápasu ve skupině proti Rusům. Skvělý slovenský závěr prvního poločasu nakonec svěřencům Jána Kozáka zajistil tři body. Vítěznou branku a asistenci na první slovenský gól při vítězství 2:1 si připsal záložník Neapole Marek Hamšík.
Slováci slaví první tři body na mistrovství Evropy ve fotbale v historii
Slováci slaví první tři body na mistrovství Evropy ve fotbale v historii | Foto: Reuters

Lille - Slováci se při své premiérové účasti na mistrovství Evropy ve fotbale dočkali vítězství ve druhém zápase na turnaji proti Rusku, které porazili zásluhou branek Vladimíra Weisse a Marka Hamšíka 2:1.

Klidný začátek bez šancí

Slováci potřebovali po prohře s Walesem nutně bodovat a v sestavě udělali tři změny. Od úvodu nastoupili Hubočan, Pečovský a Duda, zatímco Švento, Hrošovský a Ďuriš zůstali na lavičce. To Rusové vstoupili do zápasu s totožným výběrem jako proti Anglii. První minuty utkání se nesly ve velmi klidném duchu. Ruskou obranu trochu postrašil Hamšík, levačkou ovšem pálil těsně nad branku.

Postupem času si sborná získala herní převahu a držení míče bylo vcelku drtivě na její straně. Slovenská defenzíva však působila hodně jistě a Kozáčik mnoho práce neměl. Dzjubovu hlavičku dokázal s pomocí Ďuricy u pravé tyčky zkrotit, přízemní střela Smolova z větší dálky slovenskou branku těsně minula. Nebezpečná střela probrala Slováky z letargie.

Dvě nádherné branky před pauzou

Po půlhodině hry zapomněli bránící Rusové na nabíhajícího Vladimíra Weisse, kterého přesným pasem oslovil Hamšík. Weiss si na levém křídle zpětnou kličkou pohrál s V. Berezuckým a Smolnikovem, načež zblízka prostřelil i Akinfejeva. Slováci dosáhli důležité otvírací branky a co bylo ještě veselejší pro hráče v bílých dresech, byl gól do šatny.

Ten přišel v poslední minutě prvního poločasu. Slováci rozehráli rohový kop nakrátko, Rusové nebránili zrovna důsledně a nechali prostor nejlepšímu hráči Slovenska Marku Hamšíkovi. Neapolský záložník se ruského beka zbavil znovu díky protisměrné kličce a potom vymetl vzdálenější horní roh Akinfejevovy branky. Hamšík nejenže zvýšil na 2:0, ale jeho gól bude po skončení Eura zcela jistě patřit mezi ty nejhezčí.

Důsledná obrana Slováků

O přestávce udělal ruský trenér Sluckij dvě změny. Stáhl defenzivní středopolaře Golovina s Neustädterem a nahradil je Glušakovem a technikem Mamajevem. Rusko však nepředvedlo žádný drtivý nástup do druhého poločasu. Ďurica zastavil Dzjubu za cenu žluté karty, která byla ale v tomto zápase jediná. V dalších minutách Slováci žádné problémy neměli.

Rusové se nedostávali do nebezpečných situací, slovenští obránci odvraceli centry ze stran s železnou pravidelností. Na opačné straně vyrazil Akinfejev střelu Maka, jinak se hrálo především ve středu hřiště. Převaha v držení míče byla sice znovu na straně Rusů, ale dlouho jim to nebylo nic platné.

Glušakov zdramatizoval závěr

Snížit mohl Smolov, kterému ve vápně sklepl míč urostlý Dzjuba, ale do rány mu ještě před Kozáčikem padl obětavý Ďurica. Slováci třikrát vystřídali a dlouho to vypadalo, že bezpečný náskok pohlídají až do konce. Deset minut před koncem se však Rusům povedla akce po levém křídle. Šatov se blýskl narážečkou se Širokovem a odcentroval přesně na Denise Glušakova, který hlavou snížil na 1:2.

Rusové byli najednou všude a narostla jim křídla. Šatovovu ránu hned v další minutě zablokovala slovenská obrana, při rohovém kopu se po hlavičce marně natahoval ruský kapitán V. Berezuckij. Slováci trochu otupili ruský tlak několika dalekými odkopy, tříminutové nastavení už přečkali a urvali tři body.

Slovenští fotbalisté oslavili první výhru se svými fanoušky, kteří v hledišti ruské příznivce přehlušili. Rusové se zase "vyznamenali" po brance Glušakova, kterou navzdory podmínečnému vyloučení svého mužstva oslavili dýmovnicí.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina B (hráno v Lille):

Rusko - Slovensko 1:2

Branky: 80. Glušakov - 32. Weiss, 45. Hamšík. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Ďurica (Slovensko). Diváci: 38.989.

Rusko:Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Golovin (46. Mamajev), Neustädter (46. Glušakov) - Kokorin (75. Širokov), Šatov, Smolov - Dzjuba. Trenér: Sluckij.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Kucka, Pečovský, Hamšík - Mak (80. Ďuriš), Weiss (72. Švento) - Duda (67. Nemec). Trenér: Kozák.