Slovenská marnost. Hapalův tým promrhal první poločas, ztrátu ve Walesu už nedohnal

24. 3. 2019 17:15
Slovenští fotbalisté pod vedením Pavla Hapala prohráli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Walesu 0:1.
Hvězdy svých týmů. Slovák Marek Hamšík a Gareth Bale
Hvězdy svých týmů. Slovák Marek Hamšík a Gareth Bale | Foto: Reuters

Hapalova družina prohrávala po Jamesovu rychlém gólu na stadionu v Cardiffu už od 5. minuty. Jednadvacetiletý křídelník využil chyby slovenské obrany a z hranice vápna prostřelil po zemi Dúbravku. V 21. minutě se málem radovali domácí znovu, ale Brooksova rána prosvištěla kolem pravé tyče.

Na začátku druhé půle byl blízko vyrovnání Rusnák, ale jeho lob na poslední chvíli zneškodnil brankář Hennessey. V 75. minutě se blýskl Dúbravka, který chytil Wilsonovu prudkou střelu. Největší šanci zápasu pak promarnil v 84. minutě bývalý plzeňský útočník Ďuriš, jehož hlavičku z malého vápna vytáhl Hannessey.

Giggsův výběr vstoupil do kvalifikace vítězně, Slovensko po úvodní výhře 2:0 nad Maďarskem nezískalo ani bod.

Bronzoví medailisté z posledního Eura Němci zvítězili v úvodním duelu v kvalifikaci mistrovství Evropy gólem obránce Nica Schulze z 90. minuty v Nizozemsku 3:2.

Německý kouč Löw upřednostnil v útoku mladíky Saného s Gnabrym před typickým hrotovým hráčem Wernerem. A tah to byl mistrovský, oba hráči se mu odvděčili v prvním poločase gólem. Dvě velké šance měl domácí Babel, ale dvakrát ho vychytal kapitán Neuer.

Do druhého poločasu vstoupili Nizozemci sebevědomě a hned z první větší šance dali gól. O ten se postaral hlavou nejmladší člen kádru "Oranje" De Ligt. Ten tak odčinil chybu u prvního gólu Němců, kdy zakopl a nechal ve vápně Sanému dostatek času ke skórování.

Nizozemští fanoušci se na stadionu Johana Cruyffa dočkali i vyrovnání: ve vápně se k míči dostal Depay a přesnou střelou dostal hlediště do varu. V 90. minutě ale rozhodl o vítězství Německa obránce Schulz.

Rusko zvítězilo v Kazachstánu nad svěřenci Michala Bílka 4:0. Ti nenavázali na překvapivou výhru z úvodního kvalifikačního zápasu se Skotskem, které porazili v Astaně 3:0. Domácí prostředí jim podruhé body nepřineslo.

Rusko poslal do vedení střelou z voleje po centru Jonova z pravé strany Čeryšev, s kterým si domácí obrana nevěděla rady celý zápas. Osmadvacetiletý záložník Valencie se postaral i o druhý gól hostů těsně před přestávkou.

Po změně stran navýšil ruské vedení Dzjuba po přihrávce Čeryševa, jenž spolu s Angličanem Sterlingem vede s třemi góly kvalifikační tabulku střelců. Frustrace fotbalistů Kazachstánu vyústila v 62. minutě ve vlastní gól, míč si nešťastně srazil do brány obránce Bejsebekov.

Rusko dalo výhrou zapomenout na úvodní kvalifikační porážku 1:3 s Belgií, o kterou se dvěma góly přičinil hvězdný Hazard.