Slováky antifotbal národního týmu nerozčílil. Velebí hráče i skvělého stratéga Kozáka

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 6. 2016 14:02
Slováci vydřeli vytoužený bod proti Anglii, na jejich fotbal se ale příliš koukat nedalo. Účel světí prostředky, tvrdí místní média a s kritikou nepřicházejí. Naopak, velebí obětavost týmu i taktickou genialitu trenéra Jána Kozáka.
Slováci krváceli, ale vytoužený bod proti Anglii získali.
Slováci krváceli, ale vytoužený bod proti Anglii získali. | Foto: Reuters

Saint Etienne - Chtěli získat bod, a přiblížit se tak vysněnému postupu do osmifinále evropského šampionátu. A to se jim také povedlo. Fotbalisté Slovenska těžce defenzivním fotbalem přežili duel proti Anglii a ukopali bezbrankovou remízu.

Ve skupině sice skončili až na třetím místě, k postupu mezi šestnáct nejlepších týmů starého kontinentu však mají se čtyřmi body na kontě velice blízko.

Účel světí prostředky. Tak hodnotí "antifotbal" v utkání s Albionem samotný reprezentační tým, fanoušci i média. Kritika zaznívá na Slovenskou jen výjimečně, rozhodně o dost méně než v České republice po herně podobném zápase proti Španělsku.

Kozák: Tohle není naše hra

"Ne, tohle není naše hra. A nebylo to pěkné ani pro diváka," přiznal po utkání, jež se odehrálo na stadionu Geoffreye-Guicharda v Saint Etienne kouč sokolů Ján Kozák

"Soupeř nás svou kvalitou zatlačil, my nejsme tým, který hraje vysloveně nějakou destrukci. Nemáme na to ani typy hráčů. Mužstvo je spíš laděné směrem dopředu, ale kvalita soupeře v ofenzivě byla skutečně obrovská. Začátek tomu možná ještě nenasvědčoval, ale s přibývajícími minutami se to stupňovalo a nevěděli jsme, jak se z toho dostat," vysvětlil slovenský lodivod.

Zápas byl podle něj podobný kvalifikačnímu zápasu se Španělskem, který Slováci dokázali vyhrát 2:1. "Soupeř má obrovskou sílu. V první půli jsme chtěli pohrozit, i sestavu jsme měli celkem ofenzivní, ale postupem času nás soupeř zatlačil velkou kvalitou do defenzivy a všechno jsme podřídili získání bodu. Bylo to důležité kvůli tomu, abychom mohli postoupit ze skupiny," ospravedlňoval Kozák taktiku. 

"Tak by reagovala většina mužstev"

Během druhého poločasu poslal slovenský trenér do hry tři další defenzivní fotbalisty. "Když máte na dosah dobrý výsledek, tak se mužstvo ještě víc semkne. Dělá vše pro to, aby nedostalo gól a nadstavba potom chybí. Tak by reagovala většina mužstev, nejen naše," dodal kouč.

Slovenská média mu strategii rozhodně nevyčítají. Naopak. Server Sme.sk dvaašedesátiletého trenéra vynesl takřka do nebes. Kozák prý potvrdil, že je dokonalým stratégem a taktikem, když přesně odhadl, jakou základní sestavu pošle na trávník jeho protějšek Roy Hodgson.

A to udělal anglický kouč v základu hned šest změn, když vyměnil oba krajní obránce, dva záložníky a dopředu poslal střelce z utkání proti Walesu Daniela Sturridge a Jamieho Vardyho.

"Když jsem se podíval na zápasy Anglie s Ruskem a Walesem, uhádl jsem sestavu na náš zápas. Bylo to logické rozhodnutí trenéra. Všechny změny jsem předpokládal," udivil Kozák svou predikcí.

Nicméně jen a jen pozitivně hodnotí bezbrankovou plichtu s Anglií také slovenské fotbalové osobnosti.

Osobnosti oceňují pevnou obranu

"Očekával jsem velký nápor Angličanů a ten i přišel. Chci vyzdvihnout kompaktní výkon naší defenzivy. Velká pochvala chlapcům za houževnatost a obětavost. Bod je velmi dobrý, věřím, že nás posune dál," řekl serveru Sport.sk trenér mistrovského Trenčína Martin Ševela.

Souhlasil také Igor Žofčák, bývalý reprezentant a hráč pražské Sparty. "Věděli jsme, že když získáme aspoň bod, tak nás to s největší pravděpodobností posune dál. Náš výkon hodnotím velmi pozitivně. Nechyběla bojovnost ani nasazení," uvedl.

Další z někdejších reprezentantů Jozef Čapkovič pochválil stoperskou dvojici i brankáře Kozáčika. "Byli vynikající, máme velmi pevnou obranu. Od začátku jsem hovořil, že neprohrajeme. Byl to remízový zápas, i když měli Angličané velké šance. Kdybychom inkasovali, otevřeli bychom hru a vyrovnali," podotkl.

Slováci teď musejí čekat na vývoj ostatních skupin, nikdo ale nepochybuje, že se národní tým podívá při historicky první účasti na Euru do vyřazovacích bojů.

 

Právě se děje

Další zprávy