Slovákům nepřijely rodiny, národní tým pak padl. Je to hanba, láteřili Škrtel i Hamšík

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 6. 2016 11:05
Slovákům zkomplikoval přípravu problém s rodinami, které zřejmě kvůli chybě cestovní kanceláře nestihly odcestovat na zápas proti Walesu do francouzského Bordeaux.
Smutný Martin Škrtel po utkání s Walesem.
Smutný Martin Škrtel po utkání s Walesem. | Foto: Reuters

Bordeaux - Od rána se měli soustředit výhradně na veledůležitý zápas, na historickou premiéru fotbalistů Slovenska na evropských šampionátech. Místo toho ale řešili problémy svých manželek, přítelkyň a rodinných příslušníků, kteří se na utkání proti Walesu na Euru ve francouzském Bordeaux včas nedostali.

Vymlouvat se nechtěli, slovenští hráči se nicméně shodli, že koncentrace na samotný duel rozhodně nebyla ideální. Slováci s Walesem prohráli 1:2 a hned na začátku turnaje si zkomplikovali snahu o postup do vyřazovací části.

Jak informoval server sport24.sk, rodinní příslušníci zůstali viset na bratislavském letišti vinou cestovní kanceláře Futbaltour. "Je to hanba, takové věci by se neměli stávat. Je to život, stalo se. Během zápasu už jsme se soustředili na svůj výkon, ale ráno to nebylo ideální," řekl slovenským médiím kapitán Martin Škrtel, kterému do Francie neodletěli rodiče.

Hamšík: To se stává jen nám

"Stále jsme byli ve spojení s rodinami, nevěděli jsme, co bude a jestli odletí. Čekali na letišti od sedmi ráno do jedné odpoledne a nakonec jim řekli, že let zrušili," zlobil se řízný stoper.

Rozezlený byl i Marek Hamšík. Záložníkovi Neapole nepřiletěla manželka Martina se dvěma syny a také sestra Michaela s manželem fotbalistou Walterem Garganem a dvěma dětmi.

"Nikomu se takové věci nestávají, jen nám. Během zápasu už to šlo mimo hlavu, ale řešit v den zápasu od rána, jestli naše rodiny přijedou do Francie není ideální. Hráči by na takové věci neměli myslet. Snad se kompetentní lidé zamyslí," nechala se slyšet největší hvězda Slováků.

Martin Škrtel se snažil situaci dokonce aktivně řešit s majiteli cestovní kanceláře, ale nepochodil. "Jejich komunikace byla na nulové úrovni. Osobně jsem se snažil dovolat delegátům a majitelům cestovky, ale všichni měli vypnuté telefony. Když už jsem se dovolal jednomu ze šéfů, řekl mi, že on už je v Bordeaux a neví, co se děje. Slíbil, že zavolá, ale čekal jsem marně," vyprávěl obránce Liverpoolu.

Trenér Kozák: Vyhrál šťastnější tým

Nešťastný zápas s Walesem hodnotili Slováci poměrně klidně. Podle trenéra Jána Kozáka nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. "Druhý poločas jsme udělali dost proto, abychom byli úspěšnější. V závěru chtěli obě mužstva zvítězit, my jsme měli trochu smůlu," řekl kouč.

Slováci se teď hodlají soustředit na další dva duely skupiny proti Rusku a Anglii. Z prvního zápasu si chtějí odnést pozitiva.

"Až na nepříznivý výsledek to byl krásný zážitek, byla to velká škola pro mladé hráče. Na stadionu byla fantastická atmosféra. Je to pozitivum pro další vývoj slovenského fotbalu," řekl Kozák, který musel před kritikou hájit brankáře Matúše Kozáčika. Ten podle slovenského tisku neměl čisté svědomí při gólové střele Garetha Balea.

Kozáčik si sypal popel na hlavu

"Já můžu z lavičky těžko posoudit, zda se ten gól dal chytit. Byly situace, kdy nás Matúš podržel. Ten gól byla typická situace pro Balea. Je to superhráč a to je třeba respektovat," konstatoval slovenský lodivod.

Sám brankář Viktorie Plzeň měl prý přímé volné kopy hvězdného fotbalisty Realu Madrid nastudované. Ale to mu ani nepomohlo k lepší reakci.

"Vždy to kope tak, že to zaplave. Většinou do dává přes zeď, to jsme věděli. Bale ukázal, že je velký hráč. Udělal jsem malý pohyb do strany a jednoduše už jsem to nestihl. Samozřejmě mě to mrzí, protože si myslím, že jsme měli bodovat," podotkl Kozáčik.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy