Sivok: Španělé si zasloužili vyhrát. Věřím ale, že postoupíme klidně se třemi body

Michal Šenk Michal Šenk
13. 6. 2016 19:25
Andrés Iniesta v tom měl jasno. Byla vlastně jen otázka času, kdy španělská kombinační hra unaví českou obranu. Stalo se tak pár minut před koncem. Šéf české defenzivy Tomáš Sivok ale hodnotil utkání, kde se i sám dostal do zajímavé šance na vstřelení gólu, poměrně pozitivně. A zkrátka musel uznat kvalitu Španělů.
Tomáš Sivok
Tomáš Sivok | Foto: Reuters

Toulouse (od našeho zpravodaje) - Trocha statistiky: 17:7 na střely, 14:3 na rohy a držení míče 67:33. Takových je pár čísel z úvodního zápasu české reprezentace na Euru proti silnému Španělsku. Vše ve prospěch Španělů. Gól, který rozhodl na první pohled jednostranné utkání, ale přišel až v samotném závěru.

Jedním z hráčů, kterého mohl mrzet nejvíc byl Tomáš Sivok. Celý zápas se statečně bil se Španělskými útočníky a dirigoval poměrně slušně fungující českou obranu. "Byl to hloupý gól, bohužel. Objektivně ale: Španělé si zasloužili vyhrát," řekl český stoper po zápase.

V něm byl hráčem utkání vyhlášen španělský špílmachr Andrés Iniesta. "Hráli hluboko zatažení v obraně. Jsme ale na takovou hru zvyklí. A našli jsme na ni řešení. Bylo otázkou času, kdy ten jejich obranný blok prolomíme, a je jasné, že postupem času jsou soupeři unavenější a unavenější. A to nám nahrává," uvedl záložník Barcelony.

Sivok musel jen souhlasit, ještě unavenější než on ale podle něj jsou hlavně krajní obránci a záložníci. Přesto Sivok věří, že Češi stále mají na Euru dobré šance.

V čem je bránit španělské kombinace nejobtížnější?

Jsou to nadstandardní hráči, umí dát balon, když to nejmíň čekáte. Jejich záložníci třeba hned nedají balon, počkají až jim spoluhráči začnou přebíhat a dají to v momentě, kdy u toho hráče nejste. Do vápna pak nabíhají třeba beci, to u jiných týmů není normální. Proti tomu hrajete tak, že postavíte nějaký blok. Zkusíte občas presink, ale oni z toho většinou vyjedou. Trochu jsme se zatáhli a bylo to o kvalitách jeden na jednoho. Čím víc jsme ale byli v defenzivě, tím míň jsme pak měli možnost dopředu rozehrát. Nebylo komu.

Přesto to dlouho vypadalo dobře.

Zvládli jsme to do 88. minuty a pak jsme dostali na konci gól po standardce, o to víc to bolí. Všichni makali a bod by byl krásný, teď to trošku sráží náš výkon. Ukázali jsme ale, že hrajeme jako tým a v těch dalších dvou zápasech to k něčemu bude. A že postoupíme. Kdybychom to otevřeli, mohli jsme třeba gól dát, ale dalších několik dostat. A je to turnaj, kde se každý gól počítá.

Vybavíte si, jak padl ten gól?

Byla to situace po standardce, měli jsme rozebrané hráče osobně, někdo tam musel zůstat sám. Někdy je to o štěstí, třeba jen dobře, nebo špatně našlápnete. Byl to hloupý gól. Bohužel.

Vezme takový zápas hodně sil?

Já osobně fyzicky unaven ani tak nejsem, spíš psychicky. V bloku na pozici stopera děláte úspornější pohyby. Pro kluky v záloze, krajní beky je to horší, běhají jako blázni. Já jsem se posouval a čekal, kdy to přijde. U toho jsou pasáže, kdy si umíte odpočinout. Takové zápasy ale nemám rád, jsem zvyklí víc hrát s míčem a tvořit, než bořit.

Je to i tak, že čím víc jste zatažení, tím méně jste v osobních soubojích agresivnější? To může být vidět na poměrně nízkém počtu faulů.

Jasně. Jste opatrnější. Při tom jejich prostrkávání do vápna a pak ve vápně je to tak, že do těch soubojů jdete tak na 60 procent. Nemůžete si dovolit jít do většího rizika.

Sám jste měl i poměrně slibnou šanci.

Jo. Měl jsme šanci na hlavě. Čekali jsme, že nějaké příležitosti z brejků přijdou. Vláďa Darida tam měl na konci tu střelu. Možná to trefil až moc dobře. Kdyby to třeba trefil šajtlí nebo nějak hůř by mu to sjelo, tak z toho bude gól. Hubňa (Roman Hubník) tam měl šanci. Brány prázdné.

Když se vrátíme k Euru 2012, tam jste také první zápas prohráli a nakonec to nebyl špatný turnaj. Dají se ty dvě prohry nějak srovnat?

Proti Rusku jsme tehdy začali velmi dobře a hráli velmi dobře a dostali góly z brejků. Dnes jsme byli dopředu pasivnější. Záměrně. Tehdy se na nás snesla velká kritika, to se asi teď čekat nedá. Kvalita Španělů je větší. Nemáme hráče jejich kalibru, kteří by hráli v Realu, Bayernu a podobně.

Je to zasloužená prohra?

Abych byl objektivní, byl jsme na tom hřišti, jejich kvalita, hra s balónem. Zasloužili si vyhrát.

V dalších utkáních lze ale čekat asi jinou hru českého týmu.

Chorvatsko sice hrálo, se nebojím říct, fantasticky, ale bude to jiný zápas. Máme výbornou partu. Lepší než před čtyřmi roky. I proto věřím, že to celé zvládneme. Porveme se o to a můžeme postoupit nakonec třeba i se třemi body.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy