Sivok: Španělé si zasloužili vyhrát. Věřím ale, že postoupíme klidně se třemi body

Michal Šenk Michal Šenk
13. 6. 2016 19:25
Andrés Iniesta v tom měl jasno. Byla vlastně jen otázka času, kdy španělská kombinační hra unaví českou obranu. Stalo se tak pár minut před koncem. Šéf české defenzivy Tomáš Sivok ale hodnotil utkání, kde se i sám dostal do zajímavé šance na vstřelení gólu, poměrně pozitivně. A zkrátka musel uznat kvalitu Španělů.
Tomáš Sivok
Tomáš Sivok | Foto: Reuters

Toulouse (od našeho zpravodaje) - Trocha statistiky: 17:7 na střely, 14:3 na rohy a držení míče 67:33. Takových je pár čísel z úvodního zápasu české reprezentace na Euru proti silnému Španělsku. Vše ve prospěch Španělů. Gól, který rozhodl na první pohled jednostranné utkání, ale přišel až v samotném závěru.

Jedním z hráčů, kterého mohl mrzet nejvíc byl Tomáš Sivok. Celý zápas se statečně bil se Španělskými útočníky a dirigoval poměrně slušně fungující českou obranu. "Byl to hloupý gól, bohužel. Objektivně ale: Španělé si zasloužili vyhrát," řekl český stoper po zápase.

V něm byl hráčem utkání vyhlášen španělský špílmachr Andrés Iniesta. "Hráli hluboko zatažení v obraně. Jsme ale na takovou hru zvyklí. A našli jsme na ni řešení. Bylo otázkou času, kdy ten jejich obranný blok prolomíme, a je jasné, že postupem času jsou soupeři unavenější a unavenější. A to nám nahrává," uvedl záložník Barcelony.

Sivok musel jen souhlasit, ještě unavenější než on ale podle něj jsou hlavně krajní obránci a záložníci. Přesto Sivok věří, že Češi stále mají na Euru dobré šance.

V čem je bránit španělské kombinace nejobtížnější?

Jsou to nadstandardní hráči, umí dát balon, když to nejmíň čekáte. Jejich záložníci třeba hned nedají balon, počkají až jim spoluhráči začnou přebíhat a dají to v momentě, kdy u toho hráče nejste. Do vápna pak nabíhají třeba beci, to u jiných týmů není normální. Proti tomu hrajete tak, že postavíte nějaký blok. Zkusíte občas presink, ale oni z toho většinou vyjedou. Trochu jsme se zatáhli a bylo to o kvalitách jeden na jednoho. Čím víc jsme ale byli v defenzivě, tím míň jsme pak měli možnost dopředu rozehrát. Nebylo komu.

Přesto to dlouho vypadalo dobře.

Zvládli jsme to do 88. minuty a pak jsme dostali na konci gól po standardce, o to víc to bolí. Všichni makali a bod by byl krásný, teď to trošku sráží náš výkon. Ukázali jsme ale, že hrajeme jako tým a v těch dalších dvou zápasech to k něčemu bude. A že postoupíme. Kdybychom to otevřeli, mohli jsme třeba gól dát, ale dalších několik dostat. A je to turnaj, kde se každý gól počítá.

Vybavíte si, jak padl ten gól?

Byla to situace po standardce, měli jsme rozebrané hráče osobně, někdo tam musel zůstat sám. Někdy je to o štěstí, třeba jen dobře, nebo špatně našlápnete. Byl to hloupý gól. Bohužel.

Vezme takový zápas hodně sil?

Já osobně fyzicky unaven ani tak nejsem, spíš psychicky. V bloku na pozici stopera děláte úspornější pohyby. Pro kluky v záloze, krajní beky je to horší, běhají jako blázni. Já jsem se posouval a čekal, kdy to přijde. U toho jsou pasáže, kdy si umíte odpočinout. Takové zápasy ale nemám rád, jsem zvyklí víc hrát s míčem a tvořit, než bořit.

Je to i tak, že čím víc jste zatažení, tím méně jste v osobních soubojích agresivnější? To může být vidět na poměrně nízkém počtu faulů.

Jasně. Jste opatrnější. Při tom jejich prostrkávání do vápna a pak ve vápně je to tak, že do těch soubojů jdete tak na 60 procent. Nemůžete si dovolit jít do většího rizika.

Sám jste měl i poměrně slibnou šanci.

Jo. Měl jsme šanci na hlavě. Čekali jsme, že nějaké příležitosti z brejků přijdou. Vláďa Darida tam měl na konci tu střelu. Možná to trefil až moc dobře. Kdyby to třeba trefil šajtlí nebo nějak hůř by mu to sjelo, tak z toho bude gól. Hubňa (Roman Hubník) tam měl šanci. Brány prázdné.

Když se vrátíme k Euru 2012, tam jste také první zápas prohráli a nakonec to nebyl špatný turnaj. Dají se ty dvě prohry nějak srovnat?

Proti Rusku jsme tehdy začali velmi dobře a hráli velmi dobře a dostali góly z brejků. Dnes jsme byli dopředu pasivnější. Záměrně. Tehdy se na nás snesla velká kritika, to se asi teď čekat nedá. Kvalita Španělů je větší. Nemáme hráče jejich kalibru, kteří by hráli v Realu, Bayernu a podobně.

Je to zasloužená prohra?

Abych byl objektivní, byl jsme na tom hřišti, jejich kvalita, hra s balónem. Zasloužili si vyhrát.

V dalších utkáních lze ale čekat asi jinou hru českého týmu.

Chorvatsko sice hrálo, se nebojím říct, fantasticky, ale bude to jiný zápas. Máme výbornou partu. Lepší než před čtyřmi roky. I proto věřím, že to celé zvládneme. Porveme se o to a můžeme postoupit nakonec třeba i se třemi body.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy