Šíp: Výhru jim přeju. Já nejsem nepřítel českého fotbalu

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 6. 2012 12:05
Šípova kritická slova po zápase s Řecky zdvihla bouřku. Už ji nechce přiživovat
Karel Šíp fandí fotbalu léta. V Ďolíčku se na tribuně potkával i s Petrem Jandou ze skupiny Olympic
Karel Šíp fandí fotbalu léta. V Ďolíčku se na tribuně potkával i s Petrem Jandou ze skupiny Olympic | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vždyť to ještě máte v čerstvé paměti: nejcitovanější osobou po úvodním debaklu českého týmu od Ruska (1:4) nebyl trenér Bílek ani kapitán Rosický, ale bavič a moderátor Karel Šíp.

Český tým po jeho prvním vystoupení na Euru zasypal zdrcující kritikou a doporučoval šest změn v sestavě.

Deník Aktuálně.cz zajímalo, jak se Karlu Šípovi líbil druhý český zápas s Řeckem (2:1). "Vyhráli, mají tři body, já jim to přeju. Ale už se o fotbale radši moc bavit nechci. Ono to pak skoro vypadalo, že jsem nepřítel českého fotbalu číslo jedna, a to tedy nechci, protože to tak rozhodně není," říká Šíp.

Co vlastně po porážce od Rusů řekl?

"Reprezentace hraje bezpohlavní impotentní fotbal. Buď trenér okamžitě udělá šest změn v sestavě, nebo takové facky dostaneme na šampionátu ještě dvě," rozvyprávěl se tehdy Šíp ve studiu České televize, kam byl pozvaný jako host.

Zápas s Řeckem? Viděl jen kousek

Nit suchou nenechal ani na Milanu Barošovi. "On v nároďáku už dva roky nic nezahrál. Přesto je chráněný, nikdo ho nesmí kritizovat."

Navzdory Šípově radě trenér Bílek v sestavě oproti prvnímu mači změnil jen dvě jména. Vypadli Hubník s Rezkem a naskočili Šípem doporučovaný Hübschman a také Limberský. A tým porazil Řeky 2:1.

"Já jsem teď pracovně na Slovensku, máme tady sérii vystoupení, a tak jsem z toho fotbalu bohužel viděl jen část první půle, takže to opravdu hodnotit nemůžu, viděl jsem vážně jen kousek," říká Šíp.

A i kdyby zápas viděl celý, už by ho nijak obšírněji komentovat nechtěl. "Nenapadlo mě, co se z toho strhne, že budu skoro vypadat jako největší nepřítel českého fotbalu. Že se bude řešit, jak se to dotklo trenéra nebo hráčů...." říká Šíp.

Nechtěl spouštět žádnou kampaň

"Já jsem odpověděl na otázky, které mi položili. Myslím, že se mnou 99 procent fanoušků souhlasilo. Ale rozhodně jsem neměl v úmyslu spouštět nějakou negativní kampaň," dodává. "Ovšem ono se to pak po internetu rozjelo jako vlna."

Karel Šíp je ve fotbalovém prostředí po léta známý jako fanoušek pražských Bohemians. V minulosti také několikrát moderoval vyhlášení Fotbalisty roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy