Češi se na Euru znovu utkají se Skoty, ti zvládli penaltové drama v Srbsku

Aktualizováno 12. 11. 2020 23:33
Zbývajícím soupeřem českých fotbalistů ve skupině mistrovství Evropy budou příští rok v létě Skotové. Ti totiž ve finále kvalifikační baráže porazili Srbsko v penaltovém rozstřelu.
Radost skotských fotbalistů po postupu na Euro
Radost skotských fotbalistů po postupu na Euro | Foto: Reuters

Skotové budou prvním soupeřem týmu Jaroslava Šilhavého na šampionátu, utkání se bude hrát 14. června v Glasgowě.

Dalšími účastníky skupiny D jsou Anglie a Chorvatsko. Se Skoty, kteří hráli na evropském šampionátu naposledy v roce 1996, se Češi utkali v tomto roce dvakrát v Lize národů, oba duely prohráli (1:2 a 0:1).

Na závěrečný turnaj postoupili z kvalifikační baráže také Slováci, Maďaři a poprvé v historii Severní Makedonci.

Skotové v Bělehradě vedli od 52. minuty po trefě Christieho, v posledních vteřinách však o vítězství přišli, když srovnal Jovič. V prodloužení gól nepadl, a tak musel rozhodnout rozstřel. Za Skoty všichni exekutoři proměnili, u Srbů se zmýlil až úplně poslední střelec Mitrovič, jehož pokus gólman vyrazil.

Na závěrečný turnaj postoupilo podruhé za sebou Slovensko. Proti Severnímu Irsku otevřelo skóre v 17. minutě po trefě Juraje Kucky. Tři minuty před koncem si však hostující bek Milan Škriniar srazil míč do vlastní sítě, vzápětí nastřelili domácí tyč.

Prodloužení rozhodl ve 110. minutě bývalý útočník Plzně či Mladé Boleslavi Michal Ďuriš. Slováky, které poprvé vedl trenér Štefan Tarkovič, čekají na šampionátu Polsko, Španělsko a Švédsko.

Island poslal v Budapešti do vedení v 11. minutě Gylfi Sigurdsson, který se trefil z přímého kopu. V 88. minutě srovnal zblízka Loic Nego a ve druhé minutě nastavení dokonal obrat střelou zpoza vápna Dominik Szoboszlai.

"Ještě nikdy jsem nebyl po prohře tak smutný. Právě držení náskoku bylo naší silnou stránkou," posteskl si islandský gólman Hannes Halldórsson. "Upřímně jsem nečekal, že bychom v závěru inkasovali. Dali jsme do toho všechno a možná jsme začali být unavení, ale to se nám stávalo i předtím, a přesto jsme vedení udrželi. Je to devastující," vzdychal islandský muž s rukavicemi.

Na závěrečném turnaji si Maďaři zahrají v papírově nejatraktivnější skupině, v níž jsou Němci, úřadující mistři světa Francouzi a poslední vítězové Eura Portugalci. Proti Francii a Portugalsku nastoupí Maďaři doma v Budapešti, Německo vyzvou v Mnichově.

Makedonec Panděv rozhodl zápas proti Gruzii, kterou vede slovenský trenér Vladimír Weiss, v 56. minutě. Ilija Nestorovski mu přihrál před branku a kapitán hostů zblízka nezaváhal.

"Mám obrovskou radost. Podobné zápasy jsem už předtím hrál, mé zkušenosti pomohly týmu k tomuto úspěchu," řekl sedmatřicetiletý Panděv.

Weiss vzal zodpovědnost za výsledek na sebe. "Všichni v Gruzii doufali, ale nevyšlo to," prohlásil šestapadesátiletý kouč. "Byli lepší než my a zasloužili si postoupit. Přeju jim hodně štěstí. Má práce tady skončila, zbývají už jen dva zápasy Ligy národů. Je velmi smutné skončit takhle," dodal Weiss.

Severní Makedonie se na evropském šampionátu představí ve skupině C s Nizozemskem, Ukrajinou a Rakouskem.

Mistrovství Evropy se letos mělo premiérově uskutečnit ve 12 zemích po celém kontinentu, ale kvůli koronavirové pandemii bylo přeloženo na příští rok.