Slovensko
87. Škriniar vl.
17. Kucka
110. Ďuriš

Vítejte u online přenosu z utkání baráže o Euro 2021 mezi Severním Irskem a Slovenskem. Utkání se odehraje ve čtvrtek 12. listopadu od 20:45.

Ještě jednou vás vítám u online přenosu z utkání baráže o Euro 2021, kterou dnes odehrají slovenští fotbalisté na půdě Severního Irska. Utkání začne zhruba za půl hodiny.

Severní Irsko se může probojovat na druhé Euro v řadě. V roce 2016 se navíc díky defenzivně propracované taktice a jedinému vítězství v základní skupině dostali až do osmifinále. Při celkovém skóre 2:3 ze čtyř zápasů se však po porážce od Walesu pakovali domů. Kousek pak Severnímu Irsku chyběl také k postupu na Mistrovství světa. Po obsazení třetího místa v české kvalifikační skupině však vypadli ve dvojutkání se Švýcarskem.

Do dnešní barážového utkání se Severní Irsko probojovalo přes třetí místo v základní skupině, kterou ovládla dvojice Německo - Nizozemsko. Přitom Severní Irové začali kvalifikaci čtyřmi vítězstvími v řadě. Posléze však získali už jen bod za domácí remízu s Nizozemskem.

Sev. Irsko

SESTAVA SEVERNÍHO IRSKA

Peacock-Farrell - Dallas, Cathcart, Evans, Lewis - McGinn, McNair, Davis, Saville - Magennis, Washington

Hazard, McGovern - Ballard, Boyce, Ferguson, Flanagan, Lafferty, McCann, McLaughlin, Smith, Thompson, Whyte

Slovensko

SESTAVA SLOVENSKA

Rodák - Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan - Lobotka - Rusnák, Kucka, Hamšík, Mak - Duda

Greif, Jakubech - Ďuriš, Greguš, Gyömbér, Hrošovský, Mazáň, Mráz, Pauschek, Suslov, Šafranko, Valjent

Také Slovensko dnes vítězstvím může navázat na účast na Euru 2016. Stejně jako dnešní soupeř se Slováci dokázali prokousat přes základní skupinu a jako nejlepší třetí tým narazil na Německo. Právě včerejší soupeř české reprezentace však Slovensku vystavil ráznou stopku. Výsledkem 0:3 tak Slovensko ukončilo účast na posledním evropském šampionátu. Navíc se pak Slovákům nepodařilo kvalifikovat se na mistrovství světa, když sice skončili druzí, ale právě z druhých týmů byli nejhorší.

V rámci kvalifikace o Euro se Slovensko dostalo do velmi vyrovnané skupiny s Maďarskem a Walesem, kdy bylo výrazně favorizováno jen Chorvatsko. Maďary dokázali Slováci dvakrát porazit, podle očekávání dvakrát nestačili na Chorvaty a ohledně přímého postupu se rozhodovalo s Walesem. Zatímco Wales doma se Slovenskem zvítězil, tehdy ještě Hapalovi svěřenci na domácí půdě Wales porazit neodkázali. Získali tak o bod méně a museli do baráže.

V rámci baráže o postup se Severní Irsko nejdříve utkalo s Bosnou, když nebylo statisticky lepší, ale na úvodní branku Bosny dokázalo odpovědět a po penaltách zvítězilo. Slovensko muselo taky dojít až k penaltám, když uhrálo bezgólovou remízu s Irskem a poté lépe zvládlo rozstřel.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Hubočan chyboval v rozehrávce a Paddy McNair se okamžitě dostal na útočnou polovinu. Zprava přišel příliš dlouhý centr.

2.

Slovensko kombinuje poblíž středové čáry. Zatím bez výraznějšího postupu vpřed.

3.

První slibná příležitost. Za obranu Slovenska si zabíhal Washintgon, ale toho do ofsajdu skvěle vystavil Šatka.

5.

Lobotka míč dobře vyvezl do středu hřiště, kde první dotek nezvládl Duda.

6.

Nepřesnosti na obou stranách. Rozehrávat budou slovenští fotbalisté.

7.

Škriniar poslal fantastický centr až na Kucku. Následná kombinace s Rusnákem nebyla povedená a navíc Rusnák fauloval.

8.

Dlouhý centr si v pokutovém území našel McNair, nicméně míč se pak stal kořistí Marka Rodáka.

9.

Individuálně to zkusil Rusnák. Po dalším přenesení hry na pravou stranu se před slovenský hráčem otevřel prostor, ale střela Alberta Rusnáka letěla nad.

11.

Lewis se pokusil o centr z levé strany. Jenže slovenští fotbalisté si jej dobře pohlídali a navíc Lewis nepřihrál ideálně.

12.

Opět milimetrově přesné přenesení hry od Škriniara. Hra se sice rychle vrátila zpět na polovinu Slovenska, ale u míče je znovu defenzíva hostů.

13.

Slováci to zkoušeli přes pravou stranu, Pekaríka ovšem jeden z domácích stáhl na trávník. Faul se nepíská.

14.

Příliš důrazný byl Lewis při osobním souboji s Rusnákem. Pískáno proti domácímu mužstvu.

16.

Velmi dobře se Pekarík z pravé strany dostal na střed a prodral se až do šestnáctky. Finální dotek byl příliš dlouhý.

17.

Slovensko jde do vedení! Naprosto fatální chybu udělal ve středu hřiště Saville, který hlavičkoval směrem k Evansovi. Jenže hlavička domácího stopera přeletěla a rozběhnutý JURAJ KUCKA se zjevil za defenzívou domácích. Následovalo přesné zakončení po zemi na bližší tyč.

19.

Magennisovi byl odpískán nedovolený zákrok na jednoho ze slovenských obránců. Útočník Severního Irska si chvíli ještě povídal se sudím, ale s odpískaným verdiktem už nic nenadělal.

20.

Tentokrát už je právě Magennis faulován Jurajem Kuckou. Domácí budou zahrávat volný kop z levé strany.

21.

Velmi nepovedená kombinace domácích. Míče se zmocnil Rodák.

21.

Nyní už měl Rodák více práce. McGinnův prudký centr padal k břevnu Rodákovy brány a slovenský gólman míč pro jistotu posunul na roh.

22.

Nakonec se zahrávaly dva rohové kopy v krátkém časovém úseku. Druhý přinesl zmatky, ale pohotový Rodák zareagoval skvěle.

23.

Mezi domácí stopery nabíhal Rusnák. Přihrávka Ondreje Dudy nakonec doputovala k Peacock-Farrellovi.

25.

Pod tlak se dostal Rodák. Slovenský gólman musel rychle zahrát dlouhým odkopem aspoň do autu.

26.

Velmi nepřesná kolmice od jednoho z hostů. Zatímco je Dallas ošetřován, Slovensko se nedostává do příležitostí.

27.

Dallas už je zpět na trávníku a zapojil se do akce po rohovém kopu domácích. Róbert Mak jej bezpečně uhlídal.

29.

Severní Irsko je sice aktivnější, ale přes stranu Tomáše Hubočana to zatím domácím vůbec nejde.

30.

Pekaríkovi se nepovedla přihrávka. Cathcart však odehrál jen do zámezí.

31.

Příliš jistě teď nezakročil Peacock-Farrell, který musel až na druhý pokus krotit centr slovenského mužstva. Naštěstí pro domácí nebyl nikdo ze Slováků poblíž gólmana.

32.

V závěru 32. minuty dobře zapracoval Ondrej Duda, který otravoval kombinující stopery domácích. Míč však nezískal.

33.

Velmi dobře zapracoval Škriniar, který dorazil na záda McNaira a ten si po pádu pomohl rukou. Právě tu signalizoval asistent rozhodčího.

34.

Hodně těžkou malou domů teď obdržel Rodák. Po Škriniarově nepřesnosti tak musel rychle zahrávat do autu.

36.

Dlouhé vhazování Dallase nadělalo Slovákům poměrně velké problémy. Na hranici šestnáctky si domácí dvakrát chystali zakončení, ale nakonec mohl být Rodák v klidu.

36.

Napadající Magennis se střetl s Rusnákem a nakonec je pískán nedovolený zákrok hostujícího hráče.

37.

Příliš dlouhý centr od McNaira. Kucka s Hubočanem si skvěle pohlídali Cathcarta.

39.

Tomáš Hubočan s zatím dokonale plní své povinnosti. Přes pravého beka Slovenska snad neprošla ani jedna nebezpečnější akce domácích.

40.

Slovensko se nyní především brání. Domácí drží míč na útočné polovině a v závěru prvního poločasu se pokouší o nápor.

40.

Nepřesná střela Dallase. Zakončení obránce anglického Leedsu šlo po zemi výrazně mimo tři tyče.

41.

Až nyní se Slováci znovu dostali před šestnáctku Severního Irska. Mak bohužel pro Slovensko pouze upadl.

42.

Škriniar pod tlakem zahrál znovu jen na Rodáka, který odkopával do bezpečí. Severní Irové zůstanou u pokutového území.

43.

Kousek nyní chyběl Kuckovi k tomu, aby byl u dlouhé Hamšíkovy přihrávky dříve než Lewis. Domácí hrozbu brejku zažehnali.

44.

Jedovatý cent McGinna, který hledal spoluhráče na vzdálenější tyč. Šatka zvládl velmi důležitou hlavičku.

44.

Tristní rozehrávka mezi Lobotkou a Hamšíkem. Využít toho mohl McGinn, nicméně jeho střela zpoza šestnáctky letěla nad Rodákovu bránu.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1.

Bleskově teď vylétly ruce slovenských stoperů na znamení ofsajdu a asistent rozhodčího to potvrdil. Kolmice domácích šla jen do ofsajdu.

45+1.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí a spokojenější jsou zatím reprezentanti Slovenska. Ti měli lepší vstup do zápasu, když byli aktivnější než domácí a v 17. minutě navíc využili chybu v rozehrávce Severního Irska. Po nepřesné souhře mezi Savillem a Evansem se sám na gólmana řítil Juraj Kucka a zkušený záložník Slovenska prokázal chladnou hlavu, když zakončil přesně k tyči. Posléze se postupem času projevila aktivita domácích, nicméně Rodák zatím nemusel řešit žádné přesnější zakončení Severního Irska.

46.

Severní Irsko se okamžitě nastěhovalo na útočnou polovinu. Šatka první akci domácích v druhé půli bezpečně pohlídal.

47.

Zmatky před bránou hostujícího celku. Rodák dvakrát nedosáhl na vysoký centr a mohl být velmi rád, že se míč v ani jednom případě nedostal k domácím.

48.

Další centr letěl před Marka Rodáka. Tentokrát to bylo v podání slovenského gólmana bez problémů.

49.

Stále se hraje na obranné polovině Slovenska. Nadále se však Severní Irové nedostávají k přímému ohrožení Rodákovy brány.

50.

Dallas teď navíc velmi nepřesně nacentroval a míč putoval za brankovou čáru.

50.

Velké napadání domácích. Davis vystoupil až k Hubočanovi, který byl zatlačen k rohovému praporku. Domácí budou vhazovat.

51.

Saville se pokusil napravit svou chybu, kterou udělal při první inkasované brance, ale levačkou vypálil několik metrů vedle brány.

52.

Duda si míč posunul kolem stopera domácích a mohl pokračovat vpřed. Jenže právě po střetu s obránce se poroučel na trávník, čímž kupodivu nezískal ani faul soupeře.

53.

Obrovskou chybu vyprodukoval Lobotka. Zhruba 40 metrů od brány si míč posunul daleko, z čehož přišel rychlý brejk domácích. Washington vypálil z gólové pozice jen do Rodáka.

54.

Slováci mohli aspoň chvíli podržet míč na útočné polovině. Jenže Hamšík poslal příliš dlouhou přihrávku na Pekaríka.

54.

V závěru 54. minuty to vypadalo lépe. Hamšík na hranici šestnáctky nedostal prostor k zakončení.

55.

Šatka držel míč příliš dlouho až se do svého postupu dokonale zamotal. U středové čáry tak přišel o kulatý předmět.

56.

Do Kucky nyní vlétl Saville. Je tak odpískán snad první faul v rámci druhého poločasu. Kouč Felix Brych zatím píšťalku velmi šetří.

58.

Dobře to udělal Juraj Kucka, který neměl spoluhráče do rychlého brejku a počkal si na faul Davise.

60.

Tlak z úvodu druhého poločasu hosté dokázali pohlídat. Nakonec dobře pálil Rusnák, avšak předtím byl v ofsajdu Pekarík.

61.

Nikdo z domácích se teď nenabízel do kombinace. Rozehrávka Severního Irska se tak zasekla u středu hřiště.

62.

Opravdu velmi dobře nyní hrají slovenští fotbalisté, kteří se postupně dostávají vpřed.

63.

Mak se nalevo skvěle uvolnil, načež ke střele vybídl Hamšíka. Tomu míč odskočil od nohy a následný pokus Kucky byl nepřesný.

64.

Zatímco se chystají střídání na obou stranách, Severní Irové se pokoušejí o obléhání pokutového území.

65.

Střídání Slovenska: odchází Stanislav Lobotka, přichází Patrik Hrošovský.

65.

Střídání Slovenska: odchází Róbert Mak, přichází Michal Ďuriš.

65.

Střídání Severního Irska: odchází Conor Washinton, přichází Gavin Whyte.

66.

Střídání Severního Irska: odchází George Saville, přichází Jordan Thompson.

66.

Hodně tvrdě šel Ondrej Duda do souboje s domácím obráncem a odměnou mu je žlutá karta.

67.

Poprvé se do akce zapojil střídající Ďuriš. Slovensko se tak posouvá směrem k bráně Peacock-Farrella.

68.

Slováci drží míč na svých kopačkách. Zdá se, že Severní Irové si dávají přestávku před očekávaným závěrečným náporem.

69.

Ďuriš si dal balon kolem Dallase a okamžitě zakončoval. Trefil však pouze hlavu Cathcarta.

70.

Další akce Severního Irska nepřinesla vůbec nic zajímavého.

71.

Po ose Hamšík - Duda šel míč znovu na levou stranu k aktivnímu Ďurišovi. Tomu se opět nepovedl pokus o obstřel.

72.

Naprosto v pohodě hrají slovenští fotbalisté. Domácí už ani nemají energii na aktivní napadání, které předváděli v prvním poločase a v úvodu toho druhého.

73.

Už už to vypadalo na zajímavý brejk domácího mužstva, ale přihrávkou do strany to Severní Irové všechno výrazně zpomalili.

74.

Duda šel odvážně do zahuštěného prostoru a Paddy McNair jej fauloval.

75.

Rozehrávku domácího gólmana si Slováci pohlídali a nikam nespěchají. Rusnák mohl kombinovat s Pekaríkem, nicméně místo toho obrátil a šetřil čas.

76.

Po dlouhé době šel centr do pokutového území Slovenska. Rodák přihrávku Dallase vyboxoval.

76.

Střídání Severního Irska: odchází Niall McGinn, přichází Kyle Lafferty.

77.

Střídání Severního Irska: odchází Josh Magennis, přichází Liam Boyce.

78.

Lafferty byl okamžitě bráněn u postranní čáry. Kombinačně domácí stále nemají, co nabídnout.

79.

Škriniar to udělal šikovně, když neměl nabídku spoluhráčů a proto si počkal na faul Boycea.

80.

Rohový praporek se nyní zjevil na trávníku, kam ho zahodil Ondrej Duda. Nakonec jej musel hostující útočník navléct a až poté se pokračovalo slovenským autem.

82.

Dlouhé vhazování Dallase. Prakticky všichni ostatní hráči jsou v šestnáctce před Rodákem.

83.

Rychlonohý Rusnák byl bleskově až u Peacock-Farrella, kterému hodlal znepříjemnit rozehrávku. Nakonec se Severní Irové přesto dostali přes polovinu hřiště.

83.

Jedovatý centr z levé strany doputoval na malé vápno. Defenzíva Slovenska si věděla rady i tentokrát.

84.

Blesková akce po levé straně od Severního Irska. Dallas vše zazdil nepřesným centrem.

85.

Střídání Slovenska: odchází Ondrej Duda, přichází Samuel Mráz.

85.

Dva střelecké pokusy. Boyce ani Lewis však neprostřelili hradbu těl před sebou.

85.

V závěru 85. minuty chybělo Laffertymu pár centimetrů k tomu, aby usměrnil prudká centr na Rodákovu bránu. Následné zakončení McNaira bleskově zablokoval Hrošovský.

87.

Je vyrovnáno! Skvěle se podél postranní čáry protáhl Paddy McNair, který si to namířil do pokutového území a na přední tyči šel MILAN ŠKRINIAR proti přihrávce. Bohužel pro Slovensko však namířil míč za záda bezmocného Rodáka.

90.

Ohromné štěstí teď měli Slováci. Po ztrátě na středu hřiště následovala rychlá kombinace a Kyle Lafferty trefil zpoza šestnáctky tyč!

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

90+2.

Slováci chtějí rozhodnout a dostávají se k pokutovému území domácího mužstva.

90+3.

Hosté mají v samotném závěru navrch. Slovensku se viditelně příliš nechce do prodloužení.

90+4.

Prostor měl nalevo Hubočan. Centr poslal jen k McNairovi.

90+4.

KONEC DRUHÉHO POLOČASU.

Také druhá půle utkání je za námi a stále není rozhodnuto. Už už to vypadalo na postup slovenské reprezentace, ale v závěru předvedli domácí konečně zajímavější akci a v 87. minutě vyrovnali. Vlastní branku si totiž vstřelil Milan Škriniar, který zastavoval nebezpečnou přihrávku na malé vápno.

91.

Na obou stranách byla k vidění úvodní nepřesnost v rámci prodloužení. U míče jsou Severní Irové.

92.

Gavin Whyte získal míč poté, co Boyce nedokázal hlavičkovat. Pro domácí celek pak vybojoval aspoň roh.

93.

Standardka v podání domácích nebyla úspěšná, nic zajímavého nepřinesl ani dlouhý aut Dallase.

95.

Poněkud podrážděně teď reagoval Kucka, na kterého neustále dotíral jeden ze záložníků domácího celku. Hlavní rozhodčí vše vyřešil domluvou.

96.

Solidní přihrávku do pokutového území poslal Marek Hamšík. Rusnák byl ovšem pokryt a Pekarík už míč nestihl.

97.

Cathcart má zřejmě odpracováno. V osmé minutě prodloužení je zdravotně indisponovaný.

98.

Střídání Severního Irska: odchází Craig Cathcart, přichází Tom Flanagan.

100.

Šikovně to udělal Ďuriš, který pomohl defenzívě a přes Whytea poslal míč do zámezí.

101.

Dva centry po rohovém kopu si hosté pohlídali. Lafferty pak sice zakončoval, ale střela byla slabá a šla přesně k Rodákovi.

102.

Ďurišovi je odpískán faul. Nepříjemností pro Severní Iry je fakt, že Paddy McNair se drží za zadní stehenní sval.

104.

Střídání Severního Irska: odchází Paddy McNair, přichází Shane Ferguson.

105.

V samotném závěru prvního prodloužení vybídl Hrošovský ke střele Marka Hamšíka. Hostující kapitán však nedokázal zakončit razantněji a Peacock-Farrell se v klidu ujal míče.

105+1.

KONEC PRVNÍHO PRODLOUŽENÍ.

106.

DRUHÉ PRODLOUŽENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

106.

Střídání Slovenska: odchází Marek Hamšík, přichází Ján Greguš.

107.

Samotný úvod druhého prodloužení je opatrný. U míče jsou Slováci, kteří se příliš neposouvají vpřed.

108.

Evans šel do hlavičkového souboje na polovině hřiště a získal pro domácí celek aspoň vhazování.

109.

Ani Severní Irsko se nyní nedostává do blízkosti pokutového území soupeře.

110.

Slovensko se zničehonic znovu přibližuje k postupu! Bleskový výpad podnikl MICHAL ĎURIŠ, ke kterému se míč se štěstím odrazil od Evansových zad. Ďuriš pak volil pohyb doprava a střelou k bližší tyči propálil marně se natahujícího Peacock-Farrella.

112.

Domácí už nemají moc času a pochopitelně se tlačí na útočnou polovinu. Jenže po zisku míče byl faulován Greguš.

113.

Chvíli teď hosté drželi míč v blízkosti pokutového území soupeře.

114.

Šatka byl přistrčen Boycem. Následně Pekarík hrudí s přehledem poslal míč k Rodákovi.

114.

Marek Rodák před chvílí zahodil míč k ošetření Šatky, ale Severní Irové se nezachovali v rámci fair-play a nevrátili míč hostům. Na trávníku jsou patrné emoce.

115.

Nepovedený centr Davise, který podklouzl a poslal míč jen do rukavic slovenského gólmana.

116.

Severní Irové už pochopitelně spěchají. Třeba takový Davis teď viditelně kulhá a zdravotně na tom není dobře.

117.

Patrik Hrošovský zůstal na trávníku po vzdušném souboji s Boycem. Hra byla přerušena a domácím už tečou nervy.

117.

Žlutou kartu viděl Liam Boyce, který se pustil do strkanice s Rodákem.

117.

A pochopitelně také Marek Rodák je penalizován žlutou kartou.

118.

Střídání Slovenska: odchází Albert Rusnák, přichází Norbert Gyömbér.

118.

Lafferty si počínal nedovoleným způsobem v souboji se Škriniarem. Sudí Brych přisuzuje míč Slovákům.

119.

Kucka poslal příliš dlouhý míč pro Pekaríka, ale Slovensku to určitě nevadí. Hraje se daleko od Rodáka.

120.

Volný kop pro Severní Irsko. Rozehrávat bude Peacock-Farrell, všichni se tlačí do šestnáctky.

120.

Na malém vápně byl úplně sám Jonny Evans, který si našel centr z pravé strany, ale hlavou zakončil přesně doprostřed brány. Velká šance domácích.

120.

Nastavují se tři minuty.

120+1.

První nastavená minuta byla ukončena příliš dlouhým nákopem domácího brankáře, jenž našel jen Rodáka.

120+2.

Slováci bezpečně odvrací dlouhé míče domácího mužstva.

120+2.

Znovu si nákop Peacock-Farrella našel Hrošovský a poslal jej až za polovinu hřiště.

120+3.

Lewis pod tlakem nedokázal kombinovat přes Kucku. Následovat bude dlouhý aut Dallase.

120+3.

Rodák vyboxoval poslední centr a je hotovo!

120+3.

KONEC UTKÁNÍ.

Rozhodující souboj o postup na Euro mezi Severním Irskem a Slovenskem je u konce a slaví nakonec slovenští fotbalisté. Hosté měli lepší vstup do zápasu, když se v 17. minutě zásluhou Juraje Kucky dostali do vedení. Posléze to dlouho vypadalo na postup Slovenska, avšak v 87. minutě se konečně mohli radovat domácí. Po akci na pravé straně totiž míč za záda vlastního gólmana usměrnil Milan Škriniar. Pravidlo, že v tomto utkání skórovali pouze Slováci se nakonec podařilo dotáhnout až do konce. Ve 110. minutě se totiž míč odrazil ke střídajícímu Milanu Ďurišovi, jenž prostřelil Peacock-Farrella a poslal Slovensko na Euro.