První bezbrankovou remízu na Euru mají na svědomí Němci s Poláky, Severní Irové překvapili Ukrajince

Aktualizováno 16. 6. 2016 23:26
První bezbrankovou remízu na evropském šampionátu mají na svědomí Němci s Poláky. Oba týmy se tímto výsledkem výrazně přiblížily k postupu do vyřazovací části turnaje. Ve druhém zápase skupiny C překvapili Severní Irové Ukrajince, které porazili 2:0.
Lukasz Fabianski vyškrábl pokus Mesuta Ozila.
Lukasz Fabianski vyškrábl pokus Mesuta Ozila. | Foto: Reuters

Lyon, Paříž - Fotbalisté Německa na mistrovství Evropy remizovali 0:0 s Polskem. Ani jeden z celků v Paříži nevyužil možnost zajistit si ze skupiny C postup do osmifinále, byť k němu už mají oba hodně blízko. Výsledek ale zároveň znamená, že Ukrajina už před závěrečným duelem ztratila i teoretickou šanci postoupit.

Úřadující světoví šampioni v taktické bitvě bez mnoha velkých šancí nenavázali na úvodní triumf 2:0 nad Ukrajinou, svěřenci Adama Nawalky zase nezopakovali tři body ze zápasu proti Severnímu Irsku (1:0).

"Celkově lze říci, že výsledek je spravedlivý. V defenzivě jsme hráli dobře a nepustili soupeře téměř k ničemu. Vepředu jsme toho však moc nevymysleli. Musíme žít s jedním bodem," uvedl německý kouč Joachim Löw.

V německé sestavě už byl uzdravený stoper Hummels, který nahradil střelce úvodního gólu proti Ukrajině Mustafiho. Polský trenér Nawalka udělal ve srovnání s prvním utkáním dvě změny. Brankář Fabiański nastoupil místo zraněného Szczesného a v záloze dostal před mladíkem Kapustkou přednost Grosicki.

První příležitosti na Stade de France si v úvodu vypracovali Němci. Götze po Draxlerově centru hlavičkoval nad branku, Kroosova střela ve skluzu skončila vedle.

Poláci hru brzy vyrovnali a favorita k ničemu nepouštěli. Dobře pracovala v první půli i německá defenziva, kterou se snažil zaměstnávat především kanonýr Bayernu Mnichov Lewandowski.

Po změně stran zahrozilo Polsko, ale Milik ve slibné pozici hlavou promáchl. Na druhé straně Götze zamířil jen do rukavic Fabiańského. Lewandowski pak z přímého kopu nečekaně přihrál Milikovi, který těsně minul branku, v další šanci pak netrefil míč.

V 69. minutě se musel poprvé blýsknout Fabiański, jenž vytáhl nad břevno pohotovou Özilovu ránu. V závěru utkání opět dominovaly obrany a téměř 74 tisíc diváků vidělo poprvé na francouzském šampionátu bezbrankovou remízu.

"Hru jsme kontrolovali až do konce. Byly tam sice momenty, kdy Německo převzalo iniciativu, ale to byl náš úmysl, abychom je mohli trestat z protiútoků. Jsem s týmem spokojený, hlavně s disciplínou a taktickou vyspělostí. Všechno šlo podle plánu," řekl polský kouč Nawalka.

Německo vede tabulku s čtyřmi body o skóre před Polskem, o bod zpět je Severní Irsko. Ukrajina je na nule a určitě skončí poslední. Výběr Joachima Löwa uzavře skupinu proti Severnímu Irsku, Poláci v posledním utkání změří síly s Ukrajinci. Oba zápasy se hrají v úterý od 18:00.

Severní Irové zvítězili na Euru poprvé v historii

Severní Irové slaví na letošním Euru první body. A ze zápasu proti Ukrajině si do tabulky skupiny C připíšou body rovnou tři. O vítěznou branku v zápase se na začátku druhé půle postaral obránce Severních Irů Gareth McAuley. O druhou branku se postaral střídající Niall McGinn v samém závěrů nastaveného času.

"Hodně lidí říkalo, že neuděláme ani bod, ale my máme hned tři. Proti Polsku jsme nehráli s takovým nasazením, jaké bychom chtěli, ale dnes jsme ho konečně předvedli. Na tu porážku jsme zareagovali výborně," prohlásil autor vítězné branky McAuley.

Utkání řídila čtveřice českých rozhodčích v čele s Pavlem Královcem, které doplnil slovenský kolega Roman Slyško. Královec zápas v 58. minutě kvůli silnému krupobití v Lyonu přerušil, už po pár minutách ale mohl oba týmy poslat zpět na hřiště. Ukrajina však na změnu skóre ani navzdory velkému tlaku nedosáhla.

Euro 2016 Severní Irsko-Ukrajina: rozhodčí Pavel Královec přerušil zápas kvůli kroupám | Foto: Reuters

Severní Irsko udělalo před zápasem pět změn v sestavě oproti úvodní porážce s Polskem, díky obměně jedenáctky se na hřišti objevil vedle svého staršího bratra Jonnyho také Corry Evans. Především však taktický tah přinesl výrazně zlepšený výkon.

Ukrajina nenaplňovala v prvním poločase roli papírového favorita. Držela sice častěji míč, do slibnějších šancí se však dostával její soupeř. Tu největší měli severoirští fotbalisté po rohu a následné hlavičce stopera Cathcarta, které do růžku branky chyběly jen centimetry.

Fanoušci si vzpomněli na mrtvého fanouška

Když časomíra na stadionu v Lyonu ukázala 24 minut, tribuny rozezněl potlesk severoirských příznivců. Ti tak uctili památku Darrena Rodgerse, čtyřiadvacetiletého fanouška, který zemřel v Nice poté, co v opilosti přelézal zábradlí a spadl na kamenitou pláž.

Hned po přestávce se mohli po rohu prosadit Ukrajinci, první gól ale dali Severní Irové. V 49. minutě zahrál Norwood přímý kop z velké dálky do vápna a McAuley poslal míč hlavou k vzdálenější tyči. Zapsal se tak do dějin coby první střelec své země na evropském šampionátu.

"Ještě si to pořádně neuvědomuju, to asi až za pár dní," řekl o svém gólovém zápisu hráč, jenž byl vyhlášen mužem zápasu. "Čeká nás těžký zápas s Německem, ale teď máme hlavně radost a tahle výhra nám hodně pomůže, protože nám hodně lidí nevěřilo," dodal McAuley.

"Věděli jsme, že většinu gólů dali ze standardek. Celý týden jsme je trénovali. A teď z ní dostaneme gól. Co na to říct?" postěžoval si ukrajinský záložník Taras Stěpaněnko.

Největší šance Ukrajiny přišla v 71. minutě, kdy Kovalenko vypálil z hranice pokutového území metr vedle. Ukrajinci protivníka ve druhém poločase hodně zatlačili, na vyrovnání ale nedosáhli.

"Byl to zápas o všechno. Je myslím zřejmé, že jsme na mistrovství skončili. V posledním utkání o nic nepůjde, jen o čest," řekl Stěpanenko. "Dokud nepadl gól, bylo o co hrát. Ale po té první brance bylo o vítězi rozhodnuto. Soupeř už pak bránil v hodně hráčích," dodal.

"Bude to pro nás důležitá zkušenost, každý zápas na velkém turnaji je důležitý. V budoucnu musíme být opatrnější, víc se soustředit a na hřišti ještě přidat. Dnes se nám to bohužel nepovedlo. Když se podíváte na nasazení obou týmů, Severní Irsko asi chtělo vyhrát víc než my," kritizoval Stěpanenko.

V samém závěru šestiminutového nastavení, které Královec nařídil, ještě severoirskou radost zdvojnásobil McGinn, jenž se dostal k dorážce zblízka. Vedle historické výhry tak mohou ostrované slavit i lepší pozici do posledního hracího dne.

V něm se Ukrajinci utkají v souboji pořadatelských zemí minulého Eura s Polskem, Severní Irsko čeká zápas s favority skupiny z Německa. Oba zápasy se hrají v úterý 21. června od 18 hodin.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina C (hráno v Lyonu):

Ukrajina - Severní Irsko 0:2 (0:0)

Branky: 49. McAuley, 90.+6 McGinn. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Mokrusch - Ardeleánu, M. Paták (všichni ČR). ŽK: Selezňov, Sydorčuk - Ward, Dallas, J. Evans. Diváci: 51.043.

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Sydorčuk (76. Garmaš), Stěpaněnko - Jarmolenko, Kovalenko (83. Zinčenko), Konopljanka - Selezňov (72. Zozulja). Trenér: Fomenko.

Severní Irsko: McGovern - Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - Ward (68. McGinn), C. Evans (90.+3 McNair), Davis, Norwood, Dallas - Washington (84. Magennis). Trenér: O'Neill.

Skupina C (hráno v Paříži):

Německo - Polsko 0:0

Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesvedl (všichni Niz.). ŽK: Khedira, Özil, Boateng - Maczyński, Grosicki, Peszko. Diváci: 73.648.

Německo: Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Müller, Özil, Draxler (72. Gómez) - Götze (66. Schürrle). Trenér: Löw.

Polsko: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Krychowiak, Maczyński (76. Jodlowiec) - Blaszczykowski (80. Kapustka), Grosicki (87. Peszko) - Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.