Rosický má na achillovce zánět. Čtvrtfinále v ohrožení

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 6. 2012 13:09
Docent Kolář: "Takové zranění je pro fotbalisty velmi nepříjemné."
Tomáš Rosický při utkání s Polskem.
Tomáš Rosický při utkání s Polskem. | Foto: Eduard Erben

Praha- Nové vyšetření prokázalo, že úpon Achillovy šlachy Tomáše Rosického je zasažen zánětem.

Když má docent Pavel Kolář, který Rosického na vyšetření doprovázel, zodpovědět, zda bude kapitán české reprezentace k dispozici na čtvrtfinálové utkání Eura 2012 proti Portugalsku, odvětí: "Je to otevřené."

Jeho další slova ale nevyznívají příliš povzbudivě. "Jakýkoli nález na Achillově šlaše je signálem závažného problému. Nasadili jsme další účinnou léčbu. Každopádně platí, že tento typ zranění je výrazně nepříjemnější pro fotbalisty než třeba pro hráče ledního hokeje."

Sonografie prokázala zánět

Rosický odcestoval na vyšetření do Prahy už v neděli, v úterý by se měl vracet do Polska. "To zranění se prvotně vyšetřovalo v počáteční fázi, chtěli jsme se na to na sonografii podívat ještě jednou," vysvětluje Pavel Kolář.

Ten je přední českou kapacitou v oblasti fyzioterapie, léta s ním spolupracují i Jaromír Jágr nebo čeští daviscupoví reprezentanti.

Rosický kvůli bolesti nedohrál druhé utkání skupiny A proti Řecku. Nemohl pak nastoupit ani proti Polákům. A teď se řeší, zda ve čtvrtek bude moci vyběhnout ve čtvrtfinálovém duelu s Portugalskem.

Expert: Musel by hrát bez bolesti a s rizikem

Sám Rosický se v těchto prognózách vyjadřoval spíše pesimisticky. Docent Kolář sice označil šance, že nastoupí, za otevřené. Rosického start proti Ronaldovi a spol. by ovšem patrně byl spíše překvapivý.

"Vyloučit se to nedá, ale Rosický by musel hrát přes bolest. I ta by se asi nějakými prostředky dala tlumit. Samozřejmě by tam ale byla hrozba toho, že by se pak to zranění zhoršilo," glosuje situaci MUDr. Josef Maurer, v minulosti např. lékař fotbalistů pražské Slavie.

"Ten zánět bude patrně aseptického původu, tedy z přetížení. Dá se to léčit různě, třeba rázovou vlnou. Ale řádově ta léčba většinou trvá spíš týdny než dny," vysvětluje Maurer.

Doléčený tedy Rosický ve čtvrtek stoprocentně nebude. Musel by jít proti bolesti a riziku výrazného zhoršení zranění. "Záležet bude na míře bolestivosti, na jeho pocitech. Ale pravděpodobnější asi je, že nenastoupí," předpokládá Maurer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy