Rosický bojuje o čas, odchod Škody brzdí hledání náhrady a Plzeň Vrbovi nikoho půjčit nechce

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 7. 2016 7:00
Sparta čeká na to, v jakém stavu bude po Rosického návratu z dovolené jeho zraněný sval, Slavia u Milana Škody, toužícího po Číně, s vlastní štědrou nabídkou neuspěla
Zápas s Chorvatskem Tomáš Rosický na Euru nedohrál. Stav jeho svalového zranění teď enormně zajímá pražskou Spartu
Zápas s Chorvatskem Tomáš Rosický na Euru nedohrál. Stav jeho svalového zranění teď enormně zajímá pražskou Spartu | Foto: Reuters

Glosář - Znáte to, dokud se smlouva nepodepíše, nebo dokud se veřejně nevyjádří jasné stanovisko, zůstává vždy obrovský prostor pro dohady, drby a spekulace.

Drby o tom, že Tomáš Rosický tráví rodinnou dovolenou v Americe a už tam zároveň vyjednává o nové smlouvě v Major League Soccer, jednoznačně odmítl Pavel Paska, šéf agentury ISM, která Rosického po celou kariéru zaštiťuje. "Dovolená v Americe? Ale to je nesmysl, to je na něj daleko, kdepak, jsou tady v Evropě," zasmál se Paska.

K tomu, co Pavel Vrba, teď už bývalý reprezentační kouč, vyprávěl v rozhovoru pro web svého nového zaměstnavatele, klubu Anži Machačkala, tedy že Rosický podle Vrby ze zdravotních důvodů pravděpodobně ukončí kariéru, už se Paska nijak zvlášť vyjadřovat nechtěl.

Nicméně s touhle krajní variantou se v zákulisí reálně moc nepočítá. Na Rosického návrat z dovolené, ať už je dlouholetý kapitán národního týmu kdekoli, pořád velmi napjatě čeká pražská Sparta. Oficiálně vám tam k tomu teď nic moc neřeknou, ostatně ani zatím nemají co.

Čeká se, až se Rosický objeví v Praze a až přístroje ve střešovické nemocnici zkontrolují stav svalu, který si natrhnul na Euru v utkání s Chorvatskem. A výsledek téhle zprávy bude enormně zajímat jak Spartu, tak Rosického.

Pro případnou finalizaci jednání bude totiž klíčová odpověď na otázku, jestli Rosický bude, nebo nebude schopen připravit se tak, aby mohl nastoupit ve třetím předkole kvalifikace Ligy mistrů. A to se hraje 26. nebo  27. července, odveta už o týden později.

Podle zpráv blízkých letenskému stadionu právě odpověď na tuhle otázku nastaví mnohé další. Dobrá zdravotní prognóza může vše uspíšit, špatná naopak mnohé zhatit. Nebo posunout Tomáše směrem k variantě, o níž hovořil v Rusku kouč Vrba.

Škoda už se rozhodnul pro Čínu

Tomáš Rosický vyrazil do světa, coby 20letý mladík, teď zvažuje návrat. Naopak Milan Škoda se chce ve svých 30 letech do cizích fotbalových krajů vydat poprvé.

Před půlrokem mu noví majitelé Slavie odchod do tureckého Sivassporu ještě rozmluvili, teď už se prý reprezentační útočník rozhodl napevno, že možnosti odejít na dva a půl roku do čínské ligy využije.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík kontroval nabídkou navýšení platu, na české podmínky údajně velmi štědrou, vůně dálek je ale silnější.

Škodovi nemůže ve Slavii nikdo nic vyčítat, odvedl v jejích barvách maximum. Po většinu kariéry hrál za průměrné ligové peníze, jeví se tedy jako logické, že o poslední šanci otevřít si ještě ve třiceti nové fotbalové obzory nechce přijít. A slávisté by mu měli před angažmá v dosud nejmenovaném čínském klubu poděkovat a popřát mu hodně štěstí.

Škodovo rozhodnutí je prý nezvratné, věc se ale táhne z toho důvodu, že za něj Slavia - zatím marně - shání náhradu. Přišel už sice nizozemský útočník Mick van Buren z dánského Esbjergu, ale Slavia by podle všeho chtěla ještě jednoho středního útočníka A to pravděpodobně opět ze zahraničí, protože v českých luzích a hájích se nikdo, odpovídající jejím představám a zároveň reálně dostupný, nejspíš neprohání.

V Plzni a do zimy stáhli roletu a neprodávají

Dagestánský klub Anži Machačkala už se sice pohybuje na trochu jiném finančním "levelu" než před několika lety, kdy se v jeho kabině procházeli třeba Guus Hiddink, Samuel Eto'o či další velká jména, nicméně ani teď to rozhodně není žádná žebrota. A nabízejí se tedy úvahy, jestli si Pavel Vrba neodvede na Kavkaz někoho z Viktorie Plzeň, klubu svého srdce.

Kdybychom se zase měli vrátit k ošatce plné drbů, pak se na ní objevila jména Patrika Hrošovského a Jana Holendy. U toho druhého asi zejména proto, že právě v Anži už Holenda v letech 2010-2012 působil, takže by věděl, do čeho jde.

Nicméně plzeňské zdroje hlásí, že za prvé žádné Vrbovy požadavky na hráče Viktorie neregistrují. A za druhé by je teď klub stejně neakceptoval.

Platí pro něj nadále, že absolutní prioritu má kvalifikace evropských pohárů. Jak známo, Viktoria půjde coby český šampion do třetího předkola mistrovské části Champions League.

Ještě před Eurem projevil konkrétní zájem o Hrošovského rakouský klub Rapid Vídeň, ale byl odmítnut. A žádná nová nabídka po Euru nepřišla, ani na Hrošovského, ani na jeho spoluhráče ze slovenského dresu Michala Ďuriše.

Pokud by snad měl někdo z Plzně odcházet, tak podle všeho nejdříve v zimě, alespoň tak to podle všeho ve Viktorii zatím plánují. Jednoho dva mladé hráče ještě nyní Viktoria uvolní na hostování a angažmá v Turecku má údajně rozjednané Aidin Mahmutovič, s nímž se ve Štruncových sadech nepočítá. Jinak v klubu stáhli roletu a dřív než v zimě už nikoho dalšího prodávat nemíní.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy