Ronaldo vstoupil do historie, Portugalci zlomili domácí Maďary třemi góly v závěru

15. 6. 2021 19:58
Úřadující šampioni z Portugalska vstoupili do fotbalového mistrovství Evropy vítězně, když porazili na vyprodaném stadionu v Budapešti Maďarsko 3:0.
Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo. | Foto: Reuters

Favorit se prosadil až v závěru zápasu, kdy se nejprve v 84. minutě trefil Raphaël Guerreiro a následně přidal dvě branky Cristiano Ronaldo. Nejprve proměnil pokutový kop a následně zpečetil výhru ve druhé minutě nastaveného času.

S 11 góly se osamostatnil v čele historické tabulky střelců ME od francouzské legendy Michela Platiniho.

"Důležité je vítězství. Byl to složitý zápas, proti dobře bránícímu soupeři, ale přesto se nám podařilo dát tři góly. Jsem vděčný týmu, že mi pomohl vstřelit dvě branky. Pro sebevědomí je skvělé vstoupit do turnaje správnou nohou a musíme se pokusit vyhrát i v dalším duelu," citovala Ronalda agentura Reuters.

"Škoda, s trochou štěstí bychom dnes získali i bod, což by bylo skvělé. Jenže se tak nestalo," litoval brankář Péter Gulácsi.

Portugalci porazili Maďary posedmé z posledních osmi utkání a neprohráli s nimi počtrnácté za sebou. Zároveň natáhli svou aktuální sérii neporazitelnosti na sedm duelů. Maďaři prohráli po 11 zápasech. Obhájci trofeje sehrají další duel v sobotu v Mnichově s Německem, Maďarsko ve stejný den přivítá v Budapešti úřadujícího vicemistra Francii.

Maďaři mohli díky uvolněným opatřením proti koronaviru v zemi využít jako jediní hostitelé ME celou kapacitu Puskás Arény, a tak utkání s úřadujícím šampionem sledovalo v ochozech 55.662 fanoušků. V bouřlivé atmosféře se domácím podařilo postupně otupit snahu o portugalský tlak. Výjimkou v úvodu byla jen Jotova střela, po níž se lépe postavený Ronaldo zlobil, že mu jeho parťák z útoku ještě nenahrál.

Největší portugalské šance přišly v závěru prvního poločasu. Nejprve Diogovu ránu po pohotové otočce vyrazil Gulácsi a těsně před koncem se mohl po centru levé strany prosadit znovu Ronaldo, jenže z bezprostřední blízkosti přestřelil.

Portugalsko pokračovalo v obléhání i po přestávce. Tři minuty po návratu z kabin si vyskočil na rohový kop obránce Pepe, nicméně Gulácsi, chytající 40. zápas v reprezentaci, proti jeho hlavičce včas zasáhl. Domácí se však časem osmělovali a Patrícia postupně ranami z dálky prověřili Ádám Szalai i jeho útočný kolega Sallai.

V 76. minutě reklamoval Ronaldo po souboji s Fiolou ruku bránícího maďarského hráče, rozhodčí Cakir však po konzultaci s videorozhodčím penaltu nenařídil. Videorozhodčí byl v akci i o chvíli později, kdy se po brejku prosadil střídající Schön, ale radost domácím fanouškům sebral zpětně odpískaný ofsajd.

Portugalci udeřili v závěru. Šest minut před koncem normální hrací doby se nejlépe zorientoval po přihrávce z pravé strany Guerreiro a díky teči bránícího Orbána poslal favorita do vedení. Šlo o jeho třetí gól v národním týmu.

Otřesené Maďary potrestal o chvíli později Ronaldlo. Rafa Silva vběhl do pokutového území a po Orbánově faulu už sudí Cakir penaltu nařídil. K ní se postavil kanonýr Juventusu a ranou do protipohybu favorita definitivně uklidnil.

Skóre uzavřel v nastaveném čase 106. brankou v reprezentaci. Ronaldo tak skóroval na všech pěti evropských šampionátech, kterých se zúčastnil, čímž rovněž stanovil nový rekord.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina F (Budapešť):

Maďarsko - Portugalsko 0:3 (0:0)

Branky: 87. z pen. a 90.+2 Ronaldo, 84. Guerreiro. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Irrati (video, It.). ŽK: Négo, Orbán - Dias. Diváci: 55.662.

Maďarsko: Gulácsi - Botka, Orbán, Attila Szalai - Nagy (90.+5 R. Varga) - Lovrencsics, Kleinheisler (78. Siger), Schäfer (66. Négo), Fiola (88. K. Varga) - Ádám Szalai, Sallai (77. Schön). Trenér: Rossi.

Portugalsko: Patrício - Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro - Danilo, William (82. Sanches), Fernandes (89. Moutinho) - Ronaldo, Jota, B. Silva (71. R. Silva). Trenér: Santos.