Ronaldův gól zmařil Čechům jejich sen o medaili

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 6. 2012 22:38
Portugalský tlak se stupňoval, zúročil ho Cristiano Ronaldo, hvězda zápasu
Cristiano Ronaldo slaví, Portugalci vítězí nad Čechy díky jeho brance
Cristiano Ronaldo slaví, Portugalci vítězí nad Čechy díky jeho brance | Foto: Reuters

 Varšava - Petr Čech sice čaroval, ale kouzlo Cristiana Ronalda bylo ještě mocnější. Do semifinále Eura postoupili Portugalci, Češi jedou domů.

I samotný postup z varšavského semifinále už by býval českému týmu pověsil na krk bronzové medaile, ale nestalo se. Portugalci vyhráli 1:0, přičemž jejich převaha, zejména ve druhém poločase, byla naprosto neoddiskutovatelná.

"Portugalci byli fotbalovější. Bránili jsme v hlubokém bloku, chtěli jsme vyrážet do brejků. Ale jak nám ubývaly síly, Portugalci byli naší brance stále blíž, až vstřelili gól," zhodnotil zápas trenér Michal Bílek.

V semifinále se Portugalci utkají s vítězem zápasu Španělsko-Francie.

Směrem na Čechovu bránu včera pálili jeden smrtonosný projektil za druhým, gólman Chelsea ovšem exceloval a občas mu pomáhaly i tyče.

V 79. minutě se už ale Ronaldo odpoutal od svého hlídače Gebre Selassieho a hlavou gólově udeřil. Bylo to logické vyústění stupňovaného tlaku soupeře.

Začátek s Daridou byl aktivní

Do zápasu kvůli bolavé achillovce nemohl nastoupit kapitán Tomáš Rosický. A kouč Bílek na jeho místo podhrotového hráče překvapivě poslal 21letého Daridu místo Koláře.

Projděme si vývoj varšavského dramatu: Češi jsou aktivnější v prvních 25 minutách utkání, ale pak iniciativu jednoznačně přebírá soupeř.

Kadlecův průnik a po něm nevydařený Pilařův centr. A pak ještě Daridova časovaná přihrávka, k níž ovšem Barošovi v náběhu scházejí centimetry. To jsou efekty vstupního českého tlaku.

Portugalci si počkají, až se Češi "vycukají", a postupně začínají přebírat kontrolu nad utkáním.

Petr versus Cristiano

Zápas se proměňuje v souboj Petra Čecha s Cristianem Ronaldem. Ten se tentokrát pohybuje na velké ploše, příliš nectí svou tradiční levou "lajnu", kde na něj číhá rychlý Gebre Selassie.

Ronaldo hodně chodí středem, třeba ve 25. minutě, kdy si odstrčí Kadlece, Čech jeho ránu úžasně chytá - a až pak sudí odpískají Portugalcův faul.

Trestný kop těsně vedle, nůžky střihnuvší balon mimo tyče, to jsou další Ronaldovy vizitky ještě v první půli. A v jejím nastavení po Kadlecově zaváhání Ronaldo opět zvoní na tyč!

Druhá půle začíná, jak první skončila. Trestný kop, Ronaldo, míč ťuká zvnějšku do Čechovy tyče.

Česká branka pod palbou

Drama se stupňuje. Portugalsko má jasnou převahu a probouzejí se i další střelci. Po Limberského uklouznutí Čecha prověří rána Naniho, pak ho z dálky procvičí Moutinho. Almeida rozvlní i síť, ale z jasného ofsajdu.

Češi? Jediný protiútok potáhne před hodinou hry Pilař. U lajny přefrčí přes dva Portugalce, přihrávka do vápna už s sebou ale žádné nebezpečí nenese.

Český blok se stahuje stále blíž k Čechovi. Naniho pokus v 74. minutě už volá po gólu. A ten pak přichází po Ronaldově hlavičce. Češi už nemají sílu na protiúder, na šampionátu končí ve čtvrtfinále.

Česko-Portugalsko 0:1

Branka: 79. Ronaldo. Rozhodčí: Webb - Mullarkey (oba Angl.), Van Roekel (Niz.). ŽK: Limberský - Veloso, Nani. Diváci: 55 590.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Hübschman (86. Pekhart), Plašil - Jiráček, Darida (61. Rezek), Pilař - Baroš. Trenér: Bílek.

Portugalsko: Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (88. Rolando), Veloso, Moutinho - Nani (84. Custódio), Postiga (40. Almeida), Ronaldo. Trenér: Bento.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy