Přestřelka ve skupině smrti. Němci smetli Portugalce, Ronaldo se blýskl parádičkou

19. 6. 2021 20:00
Němečtí fotbalisté zdolali po obratu ve druhém utkání na ME obhájce trofeje Portugalce 4:2 a posunuli se před ně na druhé místo skupiny F.
Radost fotbalistů Německa
Radost fotbalistů Německa | Foto: Reuters

Tým z Pyrenejského poloostrova vedl po čtvrthodině hry zásluhou Cristiana Ronalda, ale v rozmezí 35. až 39. minuty Němci obrátili skóre po vlastních brankách Rúbena Diase a Raphaëla Guerreira. Další trefy přidali Kai Havertz a Robin Gosens, za Portugalsko snížil Diogo Jota.

Němci, kteří porazili Portugalce popáté za sebou, zakončí skupinu ve středu v bavorské metropoli duelem s Maďary. Portugalsko ve stejný den přivítá v Budapešti v repríze finále minulého Eura Francii.

Německo začalo aktivně a už v páté minutě záložník Gosens skóroval, kvůli ofsajdu ale gól neplatil. Po 15 minutách hry udeřili Portugalci po rychlém brejku po rohovém kopu Němců. Bernardo Silva nacentroval na Jotu, který zvolil přihrávku na volného Ronalda, a šestatřicetiletý kapitán zakončil do prázdné branky.

Třetí trefou na turnaji dorovnal v čele nejlepších střelců Patrika Schicka a celkovou 12. brankou si upevnil pozici nejlepšího kanonýra v historii Eura. Jen dva zásahy ho dělí od vyrovnání reprezentačního rekordu Íránce Daeího.

Za 20 minut Německo odpovědělo. Gosens po centru na zadní tyč vystřelil z první a stoper Dias v souboji s Havertzem srazil míč do vlastní sítě. O čtyři minuty později Němci otočili stav, když Kimmich vrátil míč před branku a Guerreiro ho napálil za gólmana Patrícia.

Patička Cristiana Ronalda:

Portugalsko je prvním evropským týmem, který si na velkém turnaji vstřelil v jednom utkání dva vlastní góly. Na letošním Euru padlo už pět vlastních branek, což je nejvíc v dějinách šampionátů.

Rovněž do druhého dějství vstoupili lépe Němci a v 51. minutě zvýšil na 3:1 Havertz, jenž si naběhl na Gosensovu přihrávku. Havertz se věku 22 let a osmi dnů stal historicky nejmladším německým střelcem na ME. Aktivní Gosens se dočkal gólu po hodině hry zblízka hlavou.

Portugalci snížili v 67. minutě, kdy Ronaldo ve výskoku vrátil míč před branku a Jota ho dostal za brankovou čáru. V žádném z dosavadních zápasů na ME nepadlo více branek. Úřadující mistři Evropy málem přidali kontaktní gól, jenže Sanches nastřelil z dálky tyč. Na opačné straně další střídající hráč Goretzka orazítkoval břevno.

Portugalsko, které našlo přemožitele po sedmi zápasech, na Euru v základní hrací době prohrálo po 12 utkáních poprvé od června 2012.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina F (Mnichov):

Portugalsko-Německo 2:4 (1:2)

Branky: 15. Ronaldo, 67. Jota - 35. vlastní Dias, 39. vlastní Guerreiro, 51. Havertz, 60. Gosens. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Havertz, Ginter (oba Německo). Diváci: 12 926 (omezený počet).

Sestavy:

Portugalsko: Patrício - Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro - Carvalho (58. R. Silva), Danilo - B. Silva (46. Sanches), Fernandes (64. Moutinho), Jota (83. A. Silva) - Ronaldo. Trenér: Santos.

Německo: Neuer - Ginter, Hummels (63. Can), Rüdiger - Kimmich, Gündogan (73. Süle), Kroos, Gosens (62. Halstenberg) - Havertz (73. Goretzka), Müller - Gnabry (88. Sané). Trenér: Löw.