Představitelé církve: Lidé se na fotbale chovají jako opice

Sport ČTK Sport, ČTK
17. 6. 2012 16:26
Bez slitování se dnes patriarcha ukrajinské pravoslavné církve pustil do místních fanoušků, jejichž fandění během fotbalového Eura přirovnal k chování opic.
Fanoušek nebo opice? Podle představitele pravoslavné církve to druhé.
Fanoušek nebo opice? Podle představitele pravoslavné církve to druhé. | Foto: Reuters

Kyjev - Bez slitování se dnes patriarcha ukrajinské pravoslavné církve pustil do místních fanoušků, jejichž fandění během fotbalového Eura přirovnal k chování opic.

Metropolitovi Filaretovi vadí, že Ukrajinu ovládla fotbalová psychóza, která prý obyvatelstvo připravila o rozum. "Ztrácí-li člověk vládu sám nad sebou, ovládá jeho duši hřích," řekl duchovní na tiskové konferenci v západoukrajinském Těrnopolu.

Poznamenal, že mezi příznivce ukrajinského národního týmu se rozhodně nepočítá. Třiaosmdesátiletý Filaret přiznal, že k fotbalu nemá žádný vztah. "Ani jako dítě jsem se o fotbal nezajímal, světské radosti mě nepřitahovaly. Fotbal pro mě nic neznamená, ale co znamená pro Ukrajinu, na tom mi záleží," prohlásil.

Na Ukrajině je na 60 procent věřících

Pravoslaví podle patriarchy nemůže podporovat nevázané vášně, které se fanoušků zmocňují. "Jen se podívejte do tváří těch lidí. To už přece nejsou lidé, jsou spíš podobní opicím. Jsou vyvedeni z rovnováhy a upadají do hříchu," konstatoval Filaret.

Jeho slova rozhodně nezůstanou bez odezvy. Na Ukrajině se totiž z téměř 45 miliónů lidí hlásí k víře přes 60 procent obyvatel, většina z nich pak jsou právě pravoslavného vyznání, dalších šest milionů lidí se pak hlásí k řeckokatolické církvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 1 hodinou

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

před 1 hodinou

Britský premiér Boris Johnson podle svého exporadce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během koronavirové uzávěry konal večírek

Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku. Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. "Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly," napsal Cummings.

Další zprávy