Postupový klíč: K triumfu ve skupině stačí Čechům bod. Ten ale skrývá hrozbu

jšk
18. 6. 2021 23:05
Čeští fotbalisté si díky remíze s Chorvatskem udrželi vedení ve skupině D. Čtyři body by jim na postup do osmifinále měly stačit, minimálně na postup z tabulky týmů na třetích místech.
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska
Čeští fotbalisté se radují z gólu Patrika Schicka do sítě Chorvatska | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého každopádně mají postup ve svých rukou. O všem rozhodne jejich závěrečný duel s Anglií.

1) Pokud čeští reprezentanti porazí nebo remizují s Anglii, skupinu vyhrají. V případě nerozhodného výsledku je před Albion posune o gól lepší skóre. Což ale taková výhra být nemusí, protože vítěz skupiny D půjde na druhý tým ze skupiny F. V ní se o postup poperou tři velmi nebezpeční soupeři: Portugalsko (zatím 3 body), Francie (3) a Německo (0).  

2) Pokud s Anglií prohrají, bude rozhodovat zápas Skotska a Chorvatska. Jestliže zápas skončí remízou, či vítězstvím Skotska, Češi zůstanou druzí - v takovém případě by Schick a spol. šli v osmifinále na druhý tým skupiny E, které zatím okupují Slováci se třemi body, kteří ale mají o zápas víc než zatím jednobodové Španělsko.

V případě, že vyhraje Chorvatsko, Čechy vyšoupne z druhého místa za předpokladu, že bude mít při konečném sčítání lepší skóre než oni. Šilhavého svěřenci mají skóre v kladných hodnotách (+2), zatímco Chorvaté -1.

Ovšem ani pád na třetí místo by neznamenal takovou tragédii, čtyři body by měly na postup do osmifinále pohodlně stačit. Nápovědu poskytne pohled do historie: na mistrovství Evropy před pěti lety, kde se poprvé hrálo tímto systémem, postoupily ze skupiny "odpadlíků" mezi šestnáct nejlepších hned dva týmy se třemi body - dokonce Portugalsko, které v základní skupině třikrát remizovalo a nakonec celý turnaj vyhrálo.

Do osmifinále šampionátu z každé ze šesti čtyřčlenných skupin postupují první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst, tedy šestnáct ze čtyřiadvaceti účastníků turnaje.

V případě, že by Češi postoupili ze třetího místa, nabízí se pro osmifinále více variant - buď vítěz skupiny B (nyní Belgie), skupiny E (nyní Švédsko), nebo C (nyní Nizozemsko).

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská je na cestě do polského azylu, nastoupila na letadlo do Varšavy

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, nastoupila ve Vídni do letadla polských aerolinií LOT mířícího do Varšavy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka. Atletka ve středu přicestovala do rakouské metropole z Tokia. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistávat kolem 20:25.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy