Ronaldův špatný den: Nedal penaltu, při gólu stál v ofsajdu. A Portugalci znovu ztratili body

18. 6. 2016 22:49
Portugalští fotbalisté po remíze s Islandem nedokázali na mistrovství Evropy porazit ani Rakousko, se kterým v sobotu hráli 0:0. Pod bezbrankový výsledek se velkou měrou podepsal i Cristiano Ronaldo, který v 79. minutě z penalty trefil pouze tyčku. Pár minut před koncem pak dokonce dal branku, jenže stál v ofsajdu. V posledním utkání skupiny se Portugalci utkají s Maďarskem, Rakušané vyzvou Island. Ze skupiny F tak mohou stále postoupit ještě všechny čtyři týmy.
Cristiano Ronaldo po neproměněné penaltě
Cristiano Ronaldo po neproměněné penaltě | Foto: Reuters

Paříž - Fotbalisté Portugalska i ve druhém utkání na mistrovství Evropy jen remizovali, když se rozešli bez branek s Rakouskem. Nevyužili ani penaltu, kterou v 79. minutě neproměnil kapitán Cristiano Ronaldo. K postupu Portugalci potřebují v závěrečném utkání skupiny F porazit Maďarsko, Rakousko musí vyhrát nad Islandem.

"Pro nás není zápas o všechno ničím novým. Jsme na takové situace zvyklí a máme tyhle výzvy rádi. Když předvedeme to, na co máme, tak nepochybuji o tom, že postoupíme," prohlásil portugalský záložník Joao Moutinho.

Ronaldo si dnes připsal 128. start za národní tým, čímž překonal portugalský rekord Luise Figa, a zároveň 16. zápasem na mistrovství Evropy vyrovnal rekord šampionátu. Jubilea však gólem neoslavil. Zahodil hned několik šancí a pověst kanonýra nepotvrdil ani při penaltě, kterou sám vybojoval. Svou střelu poslal do tyče.

Takhle Ronaldo neproměnil penaltu:

Jako první zahrozili už ve 3. minutě Rakušané, když po centru zůstal ve vápně nekrytý Harnik, ale hlavou v ideální pozici minul branku. Pak už dominovali Portugalci, kteří se však trápili s koncovkou a neproměnili ani jednu ze svých 23 střel.

Nejprve neuspěl Nani, kterého po hezké individuální akci vychytal brankář Almer, jenž si poradil i s následnou střelou Vieirinhy. Své dvě dobré šance nevyužil Ronaldo, který pálil vedle a poté nedůrazně. Nani trefil v další ideální pozici jen tyč.

Rakušané mohli soupeře potrestat po standardní situaci, když Alaba poslal před branku střílený centr, ale Vieirinha na poslední chvíli před nabíhajícím útočníkem míč odvrátil.

Hned v úvodu druhé půle bylo Rakousko blízko brance, ale Patrício konečky prstů vytlačil Ilsankerovu ránu. Následně pokračovala střelecká frustrace Portugalců a zejména Ronalda. Ten neuspěl s hlavičkou po rohu a vydařenou střelu z hranice vápna mu skvěle zneškodnil brankář Almer.

"Všichni jsme spokojení, protože jsme chtěli alespoň bod a ten máme. Bylo to velmi těžké, ale jsem rád, že jsem týmu mohl pomoci svými zákroky," prohlásil rakouský hrdina zápasu Robert Almer. "Ten bod si ale užijeme až tehdy, když porazíme Island. Jinak nemá žádnou cenu," dodal gólman Austrie Vídeň.

Své trápení mohl Ronaldo protrhnout v 79. minutě, kdy ho ve vápně stáhl Hinteregger. Hvězdný útočník si stoupl k penaltě, ale trefil jen brankovou konstrukci. A když už se pět minut před koncem přeci jen Ronaldo dočkal gólu hlavou, sudí ho správně neuznali kvůli ofsajdu.

Ronaldo v dosavadních dvou zápasech na šampionátu vystřelil už dvacetkrát a má více pokusů než devět týmů na turnaji. Na gól stále čeká.

"Byli jsme jasně lepší, ale převahu jsme nedokázali přetavit v gól. Stále věřím našemu potenciálu. Když začneme využívat šance, začneme vyhrávat," uvedl Moutinho.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina F (hráno v Paříži/Park princů):

Portugalsko - Rakousko 0:0

Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini - Orsato, Damato (všichni It.). ŽK: Pepe, Quaresma - Fuchs, Harnik, Hinteregger, Schöpf. Diváci: 43.000.

Sestavy:

Portugalsko: Patrício - Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Guerreiro - Quaresma (71. Mario), W. Carvalho, Moutinho, Gomes (83. Eder) - Nani (89. Silva), Ronaldo. Trenér: Santos.

Rakousko: Almer - Klein, Prödl, Hinteregger, Fuchs - Alaba (65. Schöpf), Baumgartlinger - Harnik, Ilsanker (87. Wimmer), Arnautovic - Sabitzer (85. Hinterseer). Trenér: Koller.