Poláci jsou v klidu: Češi jsou slabší než Rusové a Řekové

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 6. 2012 13:17
Analytik polské reprezentace nesmýšlí o českém týmu příliš pozitivně
Petr Jiráček se snaží obehrát řeckého hráče během utkání Řecka s Českou republikou v základní skupině A na Euru 2012.
Petr Jiráček se snaží obehrát řeckého hráče během utkání Řecka s Českou republikou v základní skupině A na Euru 2012. | Foto: Reuters

Varšava - Čeští fotbalisté nejsou v obraně tak důslední jako Řekové a v útoku tak nebezpeční jako Rusové. Tvrdí to alespoň Hubert Malowiejski, analytik polského reprezentačního týmu, který má na starost rozbor hry soupeře.

Právě s Polskem se v sobotu svěřenci Michala Bílka utkají o postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Českým fotbalistům by teoreticky mohla stačit remíza, Poláci k dalšímu postupu potřebují výhru.

Poláci přesto neočekávají lehký zápas

Polští fotbalisté s Řeckem i Ruskem remizovali shodně 1:1. Češi prohráli s Ruskem 1:4, Řecko porazili 2:1. "Neznamená to, že nás čeká lehký zápas," řekl Malowiejski internetovému portálu Sport.pl.

Do zápasu podle něj Bílek pošle sestavu 4-2-3-1. "Obrana bude stejná jako proti Řecku. Dva defenzivní záložníci (Tomáš) Hübschman a (Jaroslav) Plašil, na křídlech (Petr) Jiráček a (Václav) Pilař, ve středu (Tomáš) Rosický. A v útoku (Milan) Baroš, navzdory tomu, že mu Češi vytýkají, že střílí málo gólů," uvedl Malowiejski.

Poláci se bojí úvodu, Češi totiž začínají ostře

Čeští fotbalisté se podle něj možná v sobotu budou snažit více zajistit obranu. "Navzdory tomu, že se lépe cítí v útoku. Musíme si dát pozor na jednu věc - při většině kvalifikačních zápasů a také zde na turnaji Češi velmi ostře začínali utkání. První čtvrthodinu dominovali na hřišti, Řekům vstřelili dva góly během šesti minut. Začínali tlakem a okamžitými útoky na bránu. Nevím, zda tak začnou i náš zápas, ale budeme na to připraveni," poznamenal analytik polského týmu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy