Pohádková jízda Islanďanů končí. Francie je smetla pěti góly a postoupila do semifinále Eura

Tak se krotí Vikingové: Francouzi sestřelili sympatické překvapení Eura
Hráči ze země galského kohouta se tak už mohou těšit na atraktivní semifinále s Německem.
Diváci na Stade de France viděli neuvěřitelných sedm branek, pět z nich z kopaček domácích hráčů.
Duel Islandu s Franci tak přinesl jen o jeden gól méně, než všechna tři předchozí čtvrtfinále dohromady (nepočítaje penaltové rozstřely).
Oba týmy se na začátku dostaly k několika pokusům, scházela jim však razance či přesnost. Ve 12. minutě už ale mohla propuknout většina fanoušků na Stade de France v radost.
3. 7. 2016 22:50
Tentokrát se zázrak nekonal. Fotbalisté Islandu končí senzační pouť evropským šampionátem ve čtvrtfinále, ve kterém prohráli s domácí Francií 2:5. Ta tak postoupila do semifinále, ve kterém vyzve úřadující mistry světa z Německa.

Paříž - Fotbalisté Francie se stali posledním semifinalistou mistrovství Evropy. Island deklasovali 5:2, dvěma trefami se na tom podílel Olivier Giroud, další zásahy přidali Paul Pogba, Dimitri Payet a Antoine Griezmann. Za Island skórovali Kolbeinn Sigthórsson a Birkir Bjarnason. Mezi nejlepší čtyři týmy kontinentu se Francouzi probojovali poprvé od roku 2000. O účast ve finále se utkají ve čtvrtek 7. července v Marseille s Německem.

"Z dnešního večera si můžeme odnést mnoho pozitiv a mám velkou radost kvůli hráčům, kteří si toto zasloužili, a kvůli fanouškům, kteří za námi stáli po měsíce. Jsem rád, že jsme jim mohli nabídnout něco, aby se usmívali a cítili se šťastní a mohli se těšit na další týden," řekl francouzský kouč Didier Deschamps.

Za Island, který nadále bude muset čekat na historicky první vítězství nad reprezentanty země galského kohouta, nastoupila popáté na turnaji totožná základní jedenáctka.

Oba týmy se na začátku dostaly k několika pokusům, scházela jim však razance či přesnost. Ve 12. minutě už ale mohla propuknout většina fanoušků na Stade de France v radost. Matuidi poslal povedený pas za obranu na Girouda a ten zakončil střelou mezi nohy gólmana Halldórssona. Domácí reprezentace zaznamenala první trefu na turnaji v prvním poločase.

O osm minut později Francie vedla už o dvě branky. Griezmann nacentroval od rohového praporku a hlavou přesně zakončil Pogba. Záložník Juventusu Turín oslavil první trefu za národní tým od října 2014.

Ve 25. minutě poprvé výrazněji zahrozili Islanďané, po pěkné kombinaci zakončil těsně nad branku Bödvarsson. Jenže byla to Francie, která vstřelila další dva góly. Tři minuty před koncem poločasu zvýšil na 3:0 Payet a o chvíli později se po zaváhání islandské obrany prosadil také Griezmann, který se čtvrtým zásahem osamostatnil v čele tabulky střelců ME. Francie se stala prvním týmem, který dokázal na Euru vstřelit čtyři branky v prvním poločase.

Po přestávce se prosadili také Seveřané, v 56. minutě po přihrávce Gylfiho Sigurdssona přesně zakončil Sigthórsson a Francouzi poprvé na turnaji inkasovali ze hry. Vzápětí ale vrátil domácím čtyřgólový náskok druhou trefou v duelu Giroud. V 63. minutě pak předvedl francouzský gólman Lloris zákrok zápasu proti pokusu střídajícího Ingasona.

Skóre uzavřel v 84. minutě Birkir Bjarnason, poprvé od roku 2000 tak padlo v zápase evropského šampionátu sedm gólů. Tehdy porazilo Nizozemsko 6:1 Jugoslávii.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Paříž / St. Denis):

Francie - Island 5:2 (4:0)

Branky: 12. a 59. Giroud, 20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann - 56. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel, Liesveld (všichni Niz.). ŽK: Umtiti - B. Bjarnason. Diváci: 76.833.

Francie: Lloris - Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Mangala), Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) - Giroud (60. Gignac). Trenér: Deschamps.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (83. Gudjohnsen), Bödvarsson (46. Finnbogason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.