Penaltové rozstřely = zkáza Anglie. Blatter je chce zrušit

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 6. 2012 10:10
Sedmkrát šli Angličané na velkém turnaji do rozstřelu, šestkrát prohráli. To už je trauma.
Anglie - Itálie
Anglie - Itálie | Foto: Reuters

Glosář - Těžko říct, zač fotbaloví bohové trestají Anglii. Snad za její pýchu.

Každopádně si na ni vymysleli pekelný instrument, který Three Lions v důležité chvíli pokaždé spolehlivě odrovná. Říká se mu penaltový rozstřel.

Bilance Albionu v této "disciplíně" je opravdu úděsná a v Kyjevě přidalo grandiózní čtvrtfinále Eura 2012 na tento anglický black-list další položku.

"Možná je nám to prostě předurčeno," pravil sklesle Roy Hodgson, další kouč Anglie, jehož tým vyhořel na velkém turnaji na penaltách.

Psycho, Southgate, Beckhamův krtek...

Sedmý pokus, šestá penaltová porážka. To je anglická fotbalová historie. Ten jediný úspěch zaznamenali Gascoigne a spol. na Euru 1996 proti Španělsku. Jenže na turnaji, který Angličané hráli před vlastním publikem, přišlo hned další, semifinálové kolo - a v něm zase penalty.

A Němci tam tehdy díky nim prošli do finále proti Česku "jižní branou", rozhodující pokus totiž pokazil Gareth Southgate.

Jen tak navázal na Stuarta Pearce, řečeného Psycho. U něj to všechno začalo: v turínském semifinále MS 1990. Neuspěl tam tenkrát on a Chris Waddle. A do finále, taktéž vítězného, šli Němci. Kdo jiný...

Tak už si ten seznam nešťastníků dokončeme: MS 1998, na penalty vyhrává Argentina díky chybám Paula Ince a Davida Battyho.

Euro 2004, čtvrtfinále proti domácímu Portugalsku: David Beckham vykopne krtka, selže i Darius Vassell.

A na MS 2006 přichází déjà vu, opět čtvrtfinále, opět Portugalci a opět porážka. Vinou Franka Lamparda, Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera...

Hodgson: Na tréninku se penalty dařily

Černá kyjevská noc připsala do anglické penaltové historie další kapitolu, tentokrát s podpisy dvou Ashleyů, Younga a Colea.  "Myslel jsem, že tentokrát bychom mohli mít trochu štěstí. Ale u penalt vám nezbývá než se modlit," prohodil zdrceně Steven Gerrard.

Rozstřel byl přitom pro Anglii rozjetý nadějně, prvním, kdo zkazil, byl Montolivo, který vůbec netrefil branku. Jenže Youngova rána do břevna a Coleův zcela nepovedený pokus, který Buffon snadno kryl, vše otočily do tradičního výsledku.

"Já jsem si přitom myslel, že právě tady bychom tu penaltovou smůlu mohli protrhnout. Měli jsme tu pět dobrých penaltových střelců, na tréninku se jim "desítky" dařily, i Youngovi a Coleovi," rozebíral klíčové téma kouč Hodgson.

"Ale na tréninku nikdy nenasimulujete ten reálný rozstřel. Unavené nohy, ten tlak, nervové vypětí," musel dodat vzápětí.

Pirlo, panenkovský Iceman

Vzhledem ke své penaltové historii Angličané už asi nikdy nemohou nakráčet k rozstřelu plni sebevědomí.

Spíš připomínají lyžaře, který stojí na těžkém svahu, na kterém si všichni jeho předkové před ním polámali nohy. Jak to pak asi s takovým lyžařem na prudkém zledovatělém srázu může dopadnout...

 Nutno dodat, že velmi moderně a útočně hrající Italové byli v zápase o něco lepším týmem, i Anglie však vzhledem ke svým aktuálním možnostem, s kádrem oslabeným zraněními řady opor, odehrála výtečný duel. S hořkým koncem pro ni. Ale nezaujatý divák se fantasticky bavil, tohle byl fotbal, kvůli kterému svět Euro sleduje.

Při penaltách pak ostře kontrastovalo anglické penaltové trauma s ledovým klidem muže jménem Andrea Pirlo, který si mladíka Harta vychutnal s "panenkovskou" grácií.

Počkal si, až gólman odletí k tyči, a pak míč lehce podkopnul tak, aby letěl relativně nízko, opravdu jen pár centimetrů nad gólmana, ovšem zároveň tak, aby Hart neměl nejmenší šanci na něj dosáhnout.

Blatter: Franzi, vymysli něco lepšího než penalty

Mimochodem, zmíněný Antonín Panenka založil tradici úspěšných penaltových úspěchů českého (a československého) fotbalu. Finále ME 1976, boj o bronz o tři roky později, semifinále Eura 1996. I zlato v juniorské kategorii Petr Čech vychytal týmu v roce 2002 v penaltách.

Takže nám na rozdíl od Angličanů určitě příliš nevoní květnový nápad Seppa Blattera, prezidenta FIFA.

"Fotbal umí být hodně tragický, když dojde na penaltový rozstřel. Fotbal je týmový sport, ale když dochází na souboj střelce a brankáře, tak to ztrácí týmovou esenci," pravil Blatter.

A zaúkoloval skupinu expertů pod vedením Franze Beckenbauera, aby zkusila vymyslet, čím případně penaltové rozstřely nahradit.

A co si o tom myslíte vy? Ponechali byste penaltové rozstřely ve hře, nebo byste volili jiný klíč, jak rozhodnout fotbalová dramata? Své názory prosím pište do diskuse pod článkem, nebo o věci můžeme diskutovat na mé facebookové stránce Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li se stát jejími fanoušky, klikněte prosím na stránce na "To se mi líbí".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Systém Czech Point kvůli technickému výpadku nevydává výpisy z rejstříků

Kontaktní místa veřejné správy Czech Point nemohou vydávat výpisy z rejstříků, důvodem je plošný technický výpadek. Na Twitteru to v pondělí oznámila Česká pošta. Czech Pointy spadají pod ministerstvo vnitra, jeho mluvčí Ondřej Krátoška řekl, že informace o výpadku prověří. Web problémy nehlásí.

Česká pošta o výpadku informovala kolem 11:30. "V současné době není možné poskytovat výpisy na všech pracovištích Czech Point včetně pracovišť České posty. Důvodem je plošný, technický výpadek. Na odstranění poruchy se intenzivně pracuje. Za případné komplikace, které nejsou vinou České pošty, se přesto omlouváme," napsala.

Kontaktních míst veřejné správy Czech Point existuje podle údajů z letošního ledna více než 7300, vedle poboček České pošty fungují například na obecních úřadech, v kancelářích Hospodářské komory ČR nebo na zastupitelských úřadech. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Reakce na kauzu Dozimetr: Dopravní podnik bude při prodeji nemovitostí nad 50 milionů potřebovat souhlas

Radní hlavního města v pondělí z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku (DPP) tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v DPP a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila dnes schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. "Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením," řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Porucha trakčního vedení na Vysočině omezila spojení mezi Prahou a Brnem

Kvůli poruše trakčního vedení u Golčova Jeníkova na Vysočině nejezdí mezinárodní rychlíky přes Brno, úsek objíždějí přes Přerov. Regionální vlaky nahradily autobusy. Omezení na koridoru začalo po deváté hodině. Správa železnic na twitteru uvedla, že po jedné koleji by se mělo začít jezdit zhruba od 14 hodin, plné obnovení provozu předpokládá v podvečer.

"Kvůli poškozenému trakčnímu vedení po pádu stromu je zatím zcela zastaven provoz na trati přes Vysočinu u Golčova Jeníkova, část vlaků mezi Prahou a Brnem jezdí přes Přerov," informovala po poledni Správa železnic.

Odklon se dopoledne dotkl spoje EC Metropolitan směřujícího z Prahy přes Brno a Břeclav dál na Slovensko a do Maďarska nebo rychlíku Vindobona, který spojuje Prahu, Brno a Vídeň. Tyto vlaky kvůli poruše na koridoru jedou objízdnou trasou přes Přerov, mimo stanice Brno-Královo Pole a Brno-hlavní nádraží, upozornily České dráhy. Na opravě poškozeného trakčního vedení pracuje Správa železnic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy