Penaltové rozstřely = zkáza Anglie. Blatter je chce zrušit

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 6. 2012 10:10
Sedmkrát šli Angličané na velkém turnaji do rozstřelu, šestkrát prohráli. To už je trauma.
Anglie - Itálie
Anglie - Itálie | Foto: Reuters

Glosář - Těžko říct, zač fotbaloví bohové trestají Anglii. Snad za její pýchu.

Každopádně si na ni vymysleli pekelný instrument, který Three Lions v důležité chvíli pokaždé spolehlivě odrovná. Říká se mu penaltový rozstřel.

Bilance Albionu v této "disciplíně" je opravdu úděsná a v Kyjevě přidalo grandiózní čtvrtfinále Eura 2012 na tento anglický black-list další položku.

"Možná je nám to prostě předurčeno," pravil sklesle Roy Hodgson, další kouč Anglie, jehož tým vyhořel na velkém turnaji na penaltách.

Psycho, Southgate, Beckhamův krtek...

Sedmý pokus, šestá penaltová porážka. To je anglická fotbalová historie. Ten jediný úspěch zaznamenali Gascoigne a spol. na Euru 1996 proti Španělsku. Jenže na turnaji, který Angličané hráli před vlastním publikem, přišlo hned další, semifinálové kolo - a v něm zase penalty.

A Němci tam tehdy díky nim prošli do finále proti Česku "jižní branou", rozhodující pokus totiž pokazil Gareth Southgate.

Jen tak navázal na Stuarta Pearce, řečeného Psycho. U něj to všechno začalo: v turínském semifinále MS 1990. Neuspěl tam tenkrát on a Chris Waddle. A do finále, taktéž vítězného, šli Němci. Kdo jiný...

Tak už si ten seznam nešťastníků dokončeme: MS 1998, na penalty vyhrává Argentina díky chybám Paula Ince a Davida Battyho.

Euro 2004, čtvrtfinále proti domácímu Portugalsku: David Beckham vykopne krtka, selže i Darius Vassell.

A na MS 2006 přichází déjà vu, opět čtvrtfinále, opět Portugalci a opět porážka. Vinou Franka Lamparda, Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera...

Hodgson: Na tréninku se penalty dařily

Černá kyjevská noc připsala do anglické penaltové historie další kapitolu, tentokrát s podpisy dvou Ashleyů, Younga a Colea.  "Myslel jsem, že tentokrát bychom mohli mít trochu štěstí. Ale u penalt vám nezbývá než se modlit," prohodil zdrceně Steven Gerrard.

Rozstřel byl přitom pro Anglii rozjetý nadějně, prvním, kdo zkazil, byl Montolivo, který vůbec netrefil branku. Jenže Youngova rána do břevna a Coleův zcela nepovedený pokus, který Buffon snadno kryl, vše otočily do tradičního výsledku.

"Já jsem si přitom myslel, že právě tady bychom tu penaltovou smůlu mohli protrhnout. Měli jsme tu pět dobrých penaltových střelců, na tréninku se jim "desítky" dařily, i Youngovi a Coleovi," rozebíral klíčové téma kouč Hodgson.

"Ale na tréninku nikdy nenasimulujete ten reálný rozstřel. Unavené nohy, ten tlak, nervové vypětí," musel dodat vzápětí.

Pirlo, panenkovský Iceman

Vzhledem ke své penaltové historii Angličané už asi nikdy nemohou nakráčet k rozstřelu plni sebevědomí.

Spíš připomínají lyžaře, který stojí na těžkém svahu, na kterém si všichni jeho předkové před ním polámali nohy. Jak to pak asi s takovým lyžařem na prudkém zledovatělém srázu může dopadnout...

 Nutno dodat, že velmi moderně a útočně hrající Italové byli v zápase o něco lepším týmem, i Anglie však vzhledem ke svým aktuálním možnostem, s kádrem oslabeným zraněními řady opor, odehrála výtečný duel. S hořkým koncem pro ni. Ale nezaujatý divák se fantasticky bavil, tohle byl fotbal, kvůli kterému svět Euro sleduje.

Při penaltách pak ostře kontrastovalo anglické penaltové trauma s ledovým klidem muže jménem Andrea Pirlo, který si mladíka Harta vychutnal s "panenkovskou" grácií.

Počkal si, až gólman odletí k tyči, a pak míč lehce podkopnul tak, aby letěl relativně nízko, opravdu jen pár centimetrů nad gólmana, ovšem zároveň tak, aby Hart neměl nejmenší šanci na něj dosáhnout.

Blatter: Franzi, vymysli něco lepšího než penalty

Mimochodem, zmíněný Antonín Panenka založil tradici úspěšných penaltových úspěchů českého (a československého) fotbalu. Finále ME 1976, boj o bronz o tři roky později, semifinále Eura 1996. I zlato v juniorské kategorii Petr Čech vychytal týmu v roce 2002 v penaltách.

Takže nám na rozdíl od Angličanů určitě příliš nevoní květnový nápad Seppa Blattera, prezidenta FIFA.

"Fotbal umí být hodně tragický, když dojde na penaltový rozstřel. Fotbal je týmový sport, ale když dochází na souboj střelce a brankáře, tak to ztrácí týmovou esenci," pravil Blatter.

A zaúkoloval skupinu expertů pod vedením Franze Beckenbauera, aby zkusila vymyslet, čím případně penaltové rozstřely nahradit.

A co si o tom myslíte vy? Ponechali byste penaltové rozstřely ve hře, nebo byste volili jiný klíč, jak rozhodnout fotbalová dramata? Své názory prosím pište do diskuse pod článkem, nebo o věci můžeme diskutovat na mé facebookové stránce Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li se stát jejími fanoušky, klikněte prosím na stránce na "To se mi líbí".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Policisté na Chebsku obvinili šest lidí, které podezírají z obchodu s drogami

Chebští kriminalisté z protidrogového týmu TOXI po několikaměsíční práci zadrželi šest lidí, kteří se podle vyšetřování podíleli na dovozu látky pseudoefedrin ze zahraničí do Česka. Na zadržení podezřelých v polovině ledna při akci Diana spolupracovali kriminalisté se zásahovou jednotkou policie Plzeňského kraje. Pět zadržených skončilo ve vazbě, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Obviněným hrozí až desetiletý trest, jelikož podle policie spáchali trestný čin jako organizovaná skupina a ve velkém rozsahu.

Skupina šesti lidí z Chebska ve věku 36 až 61 let skládala podle policie od poloviny minulého roku peníze, aby za ně pořídila pseudoefedrin, kterou měl v zahraničí zajistit jeden z nich, padesátiletý muž. "Ten po obdržení finančních prostředků obstaral domluvenou látku pseudoefedrin a tu měl poté do České republiky osobním vozidlem přivézt jednašedesátiletý cizinec, který byl v první polovině ledna taktéž zadržen," uvedl Kopřiva.

Z pseudoefedrinu pak muži podle policie na Chebsku vyráběli a prodávali pervitin. Při domovních prohlídkách ve stejné chvíli na několika místech na Chebsku policisté zajistili peníze v hotovosti pocházející z distribuce drog, více než 90 gramů pervitinu a více než 2,4 kilogramu pseudoefedrinu. "V případě, že by se podařilo členům organizované skupiny ze zajištěné látky vyrobit drogu pervitin, tak by následným prodejem na černém trhu utržili nejméně dva miliony korun," doplnil Kopřiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy