Vlak dorazil do Vratislavi. Na nádraží způsobil poprask

Sport Sport
3. 6. 2012 18:45
Přesně v 11:11 hodin vyrazil směr Vratislav vlak "Josef Masopust" z pražského Hlavního nádraží s českými fotbalisty na Euro.
Petr Čech a před ním Michal Bílek nastupují do vlaku během odjezdu na Euro 2012.
Petr Čech a před ním Michal Bílek nastupují do vlaku během odjezdu na Euro 2012. | Foto: Eduard Erben

Praha - Pokud čeští fotbalisté netrpělivě vyhlíželi, kdy je definitivně pohltí atmosféra mistrovství Evropy, vytoužené chvíle se dočkali deset minut před osmnáctou hodinou.

To právě na první nástupiště vratislavského vlakového nádraží zamířila houkající lokomotiva, která za sebou táhla i vagóny, v nichž seděli právě čeští reprezentanti. Příjezd vlakového speciálu vzbudil v nádražní hale poprask, fotbalisty vítaly desítky fanoušků.

Když hráči a realizační tým vykročili z vlaku na pečlivě střežené nástupiště, z amplionů se v češtině ozvalo: "Vítáme český tým i jeho fanoušky ve Vratislavi, přejeme mnoho příjemných zážitků a úspěšných výsledků."

"Dva roky jsme bojovali o šanci zahrát si na Euru, teď si to kluci můžou začít užívat. Strašně se těšíme na pátek," řekl novinářům manažer týmu Vladimír Šmicer.

Z Prahy na čas

Vlak vyjel z Prahy přesně v 11:11 hodin z Hlavního nádraží. Euro začne pro český tým pátečním večerním duelem s výběrem Ruska.

V Praze se s Bílkem a jeho svěřenci přišla loučit přibližně stovka fanoušků s transparenty "Držíme vám palce". A proč se český reprezentace rozhodla vyrazit dobývat Evropu vlakem? Důvody jsou dva. Původně měla reprezentace na cestě do Polska zastavit v Ostravě a zde se loučit s dalšími fanoušky, z této akce však nejspíš kvůli organizačním nedorozuměním sešlo. Rozlučka byla krátká a skromná a fanoušci odcházeli nespokojení.

Vlak si vybrali sami hráči

A druhý důvod? Možnost pohodlí a také volného pohybu během cesty. "Hráči i trenéři řekli, že než abychom čekali na letišti, kde by nás při kontrolách svlékali do naha, tak pojedeme vlakem. Budou mít maximální komfort," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta. "Dnešním odjezdem pro nás doopravdy začíná Euro," uvedl manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Ve speciální soupravě Českých drah "Josef Masopust" s lokomotivou v národních barvách mají hráči k dispozici jeden vůz 1. třídy, bistro vůz, lůžkový vůz, nákladní vůz a konferenční vůz pro promítání filmů nebo sestřihů ze zápasů soupeřů na ME.

Naposledy bylo z cesty vlakem stříbro

Jen pro připomenutí, když naposledy čeští, potažmo českoslovenští fotbalisté vyrazili na vrcholnou fotbalovou akci vlakem, bylo z toho stříbro. Kdy tomu tak bylo? V roce 1934, kdy Plánička a spol. vybojovali druhé místo na italském světovém šampionátu.

Po kolejích mohou na Euro cestovat také fanoušci. Vlak z Prahy vyjede vždy v den zápasu v 9:00, zastaví v Kolíně, Pardubicích, Chocni, Ústí nad Orlicí, Letohradu a do Vratislavi dorazí ve 14:39. Zpět pojede přibližně dvě a půl hodiny po utkání.

I další vlaky nesou jména českých legend

Druhá souprava vyráží z Brna v den zápasu v 9:02, pojede přes Vyškov, Kojetín, Přerov, Hranice na Moravě a Ostravu, do Vratislavi dorazí v 15:08. Zpět vyrazí rovněž dvě a půl hodiny po zápase. Veškeré informace jsou na webové stránce www.vlakemnaeuro.cz.

Vlaky z Prahy pojmenované po fotbalových internacionálech Ladislavu Vízkovi (8. června), Antonínu Panenkovi (12. června) a Janu Bergrovi (16. června) s kapacitou 800 míst jsou již vyprodané. K dispozici jsou jen jízdenky z Ostravy, kde se napojí pět vagónů k vlaku z Brna pojmenovaných po Zdeňku Nehodovi, Miroslavu Kadlecovi a Pavlu Nedvědovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy