K tragédii na Euru chybělo málo. Odstřelovač už byl připravený, potvrdila policie

Rudolf Černík Rudolf Černík
18. 6. 2021 14:48
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann potvrdil, že policejní odstřelovač byl připraven sestřelit muže, který přiletěl před úterním zápasem fotbalového mistrovství Evropy Německo - Francie na trávník mnichovského stadionu.
Paraglidista Greenpeace zranil na stadionu v Mnichově několik lidí. | Video: Reuters

K tragédii chyběl opravdu jen kousek, odstřelovač už byl připravený do akce. Prst na spoušti nakonec naštěstí nestiskl. "Střelec nezasáhl jen díky transparentu Greenpeace," prozradil Herrmann.

Aktivista se totiž k trávníku Allianz Areny snesl na žlutém křídle s výrazným nápisem Greenpeace a Kick out oil (Vykopněte naftu). Díky tomu ozbrojené složky poznaly, že se jedná o ekologického aktivistu.

"Kdyby to policie vyhodnotila jinak a dospěla k jinému závěru, třeba že může hrozit teroristický útok, letec by svůj čin mohl zaplatit životem," připustil bavorský ministr vnitra.

Muže okamžitě z hrací plochy odvedli členové ochranky. Parašutista během přistání, při kterém narazil do drátů pro tzv. pavoučí kameru, poranil na hlavě dva lidi, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. Sám zraněn nebyl.

"Nemáme žádné pochopení pro takové nezodpovědné jednání, které dává v sázku lidské životy," uvedla německá policie.

Také UEFA označila čin za bezohledný a nebezpečný, místní úřady podle ní podniknou nezbytné kroky.

Organizace Greenpeace se za ohrožení a zranění osob na stadionu omluvila. "Doufáme, že se všem vede dobře," uvedla na Twitteru. Aktivistu prý postihly technické problémy a musel přistát nouzově.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy