K tragédii na Euru chybělo málo. Odstřelovač už byl připravený, potvrdila policie

Rudolf Černík Rudolf Černík
18. 6. 2021 14:48
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann potvrdil, že policejní odstřelovač byl připraven sestřelit muže, který přiletěl před úterním zápasem fotbalového mistrovství Evropy Německo - Francie na trávník mnichovského stadionu.
Paraglidista Greenpeace zranil na stadionu v Mnichově několik lidí. | Video: Reuters

K tragédii chyběl opravdu jen kousek, odstřelovač už byl připravený do akce. Prst na spoušti nakonec naštěstí nestiskl. "Střelec nezasáhl jen díky transparentu Greenpeace," prozradil Herrmann.

Aktivista se totiž k trávníku Allianz Areny snesl na žlutém křídle s výrazným nápisem Greenpeace a Kick out oil (Vykopněte naftu). Díky tomu ozbrojené složky poznaly, že se jedná o ekologického aktivistu.

"Kdyby to policie vyhodnotila jinak a dospěla k jinému závěru, třeba že může hrozit teroristický útok, letec by svůj čin mohl zaplatit životem," připustil bavorský ministr vnitra.

Muže okamžitě z hrací plochy odvedli členové ochranky. Parašutista během přistání, při kterém narazil do drátů pro tzv. pavoučí kameru, poranil na hlavě dva lidi, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. Sám zraněn nebyl.

"Nemáme žádné pochopení pro takové nezodpovědné jednání, které dává v sázku lidské životy," uvedla německá policie.

Také UEFA označila čin za bezohledný a nebezpečný, místní úřady podle ní podniknou nezbytné kroky.

Organizace Greenpeace se za ohrožení a zranění osob na stadionu omluvila. "Doufáme, že se všem vede dobře," uvedla na Twitteru. Aktivistu prý postihly technické problémy a musel přistát nouzově.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy