Jasná penalta, či zářez zlého Fantomase? Tak se stal z Colliny úhlavní nepřítel Čechů

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2020 12:11
Přesně před dvaceti lety chtěli Češi navázat na stříbrný anglický šampionát a znovu prohnat fotbalové velmoci. Na Euru 2000 však díru do Evropy neudělali a už po skupině balili kufry. Mohla za to také porážka 0:1 proti Nizozemsku, po které se stal italský arbitr Pierluigi Collina českým nepřítelem číslo jedna.
Jiří Němec v souboji s Frankem de Boerem. Právě ten po Němcově faulu proměnil osudovou penaltu.
Jiří Němec v souboji s Frankem de Boerem. Právě ten po Němcově faulu proměnil osudovou penaltu. | Foto: ČTK

Neděle 11. června 2000, 20:45. Čtvrtý zápas Eura, poprvé jsou v akci domácí Nizozemci a před padesátitisícovou amsterdamskou arénou, symbolem moderní fotbalové architektury, nastupují proti Čechům.

Přestože jsou svěřenci Jozefa Chovance úřadujícími vicemistry Evropy a kvalifikační skupinou prošli jako první v historii bez ztráty bodu, nepatří ve "skupině smrti" s Nizozemci, Francouzi a Dány zrovna k favoritům.

V prvním poločase jsou také pod tlakem Oranjes a jen díky pevné obraně a skvělému Pavlu Srničkovi drží bezbrankovou remízu. Bezradný výkon se zlomí ve druhé půli a na hřišti jako by byli jen Češi.

Karel Poborský ve skluzu míjí odkrytou bránu a Pavel Nedvěd si pořádně zanadává, když se jeho hlavička odrazí od tyčky přímo k brankáři Edwinu van der Sarovi. Zakončení Jana Kollera rozezvučí pro změnu břevno a zápas spěje k nerozhodnému výsledku.

Jenže pak vstupuje do hry rozhodčí Collina, kterého se někteří Češi obávali už před utkáním. Nedvěd, v té době hráč římského Lazia, o něm trochu netakticky tvrdil: "Dvakrát jsem byl v Itálii vyloučený, dvakrát od Colliny. Nemá mě rád, nemá rád Tomáše Řepku a nemá rád nás Čechy."

Právě Řepkovi uděluje tehdy čtyřicetiletý sudí žlutou kartu po faulu proti Edgaru Davidsovi a při následném důrazném vysvětlování jsou si Collina s českým bouřlivákem doslova čelo na čelo.

Dramatická gesta, naběhlé žíly a až strašidelný pohled. Ital se v zápase projevuje přesně tak, jak ho zná celý fotbalový svět. Osudové zapískání přichází v 88. minutě.

Řepkův faul a následná roztržka s Collinou:

Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina důrazně vyčinili Řepkovi. | Video: Youtube.com

Marc Overmars centruje z levé strany, Ronald de Boer využije ve vápně lehkého potažení za dres a teatrálně se zdviženýma rukama padá k zemi. Collina neváhá a českému kapitánovi Jiřímu Němcovi píská faul. Přísná penalta v závěru, českým fotbalistům a fanouškům se hroutí svět.

E.T., lebkoun a Fantomas

Nedvěd si před rozhodčím kleká na kolena a prosí o smilování, brankář Srniček se drží za hlavu a ukazuje Collinovi znak fair play na dresu. Do diskuze se chce zapojit i Řepka, sudí mu zřetelným gestem ukazuje, že Němec zatáhl Nizozemce za dres, a neoblomně ukazuje na puntík.

Držení za dres ano, jenže balon letěl za tělo De Boera, který by nejspíš vůbec nebyl schopný zakončit. Navíc pád hráče Glasgow Rangers ani náhodou neodpovídal intenzitě Němcova zákroku. Ale penalta je tehdy, když ji pískne rozhodčí. A Collina měl střet před sebou jako na talíři.

Míč si staví bratr faulovaného. Frank de Boer pošle balon na opačnou stranu od Srnička a tulipánový národ slaví. Češi ještě v nastavení sledují vyloučení protestujícího Radomíra Látala ze střídačky a neproměněnou šanci Radka Bejbla, načež propadnou pocitům bezmoci.

Na startu Eura koušou vzhledem k průběhu hodně trpkou porážku 0:1.

Zklamaní Němec a Nedvěd odcházejí ze hřiště ve vzájemném podepření. Zlomený kapitán se vůbec nechce vyjadřovat, to Nedvěd si přisadí. "Byla tam úplně jiná hvězda, která zazářila v poslední minutě. Je mi to líto kvůli našim fanouškům," vypráví s prázdným pohledem.

Kritikou nešetří ani další čeští hráči a doma se otvírají stavidla nenávisti. Ukřivdění fanoušci si dělají z Collinova obličeje terč na šipky a vymýšlejí pro holohlavého Itala všemožná pojmenování. Fantomas, E.T., lebkoun, UFO nebo inspektor Kojak.

Komise rozhodčích se postaví za Collinu, a ačkoliv faulovaný De Boer přizná, že pád přifilmoval, tvrdí, že penalta byla odpískaná správně. Vysvětlujte to zhrzeným fanouškům, kteří upozorňují, že podobné bránění Nizozemců proti Kollerovi rozhodčí toleroval.

Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina debatuje s Davidsem.
Euro 2000, Nizozemsko - Česko: Collina debatuje s Davidsem. | Foto: ČTK

Ještě hořčejším pro Čechy se turnaj stává o pět dní později. Chovancova družina padne 1:2 v souboji s mistry světa Francouzi a po večerní prohře Dánů s Nizozemci má jistotu, že ze skupiny neprojde.

Ani v zápase s Francií není o nevšední momenty nouze. Na první gól přihraje Thierrymu Henrymu nepovedenou malou domů obránce Petr Gabriel, Poborský vyrovná z penalty po faulu na Nedvěda, který se však odehrál ještě před vápnem. Málo platné, ve druhé půli rozhoduje Youri Djorkaeff a Češi končí. V posledním zápase aspoň porazí Dány 2:0.

Řecko pokutového kopu ušetřil

V Česku nenáviděný Collina byl celosvětově naopak uznávaný jako naprostá špička ve svém oboru. Pískal finále na olympiádě 1996 v Atlantě, finále Poháru UEFA, Ligy mistrů i světového šampionátu 2002 v Japonsku.

Mezinárodní rozhodcovskou kariéru ukončil po portugalskému Euru 2004 ve 44 letech a poté se naplno začal věnovat podnikání v oblasti finančnictví. Doma obdržel Řád za zásluhy o Italskou republiku, napsal knihu Moje pravidla hry a osm let byl v čele komise rozhodčích UEFA.

Čas obrousil hrany a někteří čeští fotbalisté včetně Nedvěda, který se s rozhodčím, jenž přišel o vlasy kvůli nemoci zvané alopecie, potkával dále v italské lize, Collinovi odpískanou penaltu z června 2000 odpustili. On sám se dušoval, že proti Čechům nic nemá a hysterii nechápe.

Jsou však tací, včetně tehdejšího reprezentačního kouče Chovance, jimž zůstal sporný okamžik ležet v žaludku. Na popularitě v Česku pak Collinovi nepřidalo ani semifinále zmíněného Eura 2004, kde znovu rozhodoval zápas Nedvěda a spol.

Perfektní jízda českého týmu se rozbila o řecké obranné útesy a Collinovi bylo vyčítáno hlavně to, že ve druhém poločase semifinále přehlédl držení Traianose Dellase proti Kollerovi. Zákrok, po kterém skončil český obr na trávníku a který se nápadně podobal tomu Němcovu z roku 2000.

Více než na Collinovu nepřízeň mohli Češi znovu žehrat na zahozené brankové příležitosti. Na konci první části prodloužení jim pak právě Dellas uštědřil těžkou ránu do vazu a proslulým stříbrným gólem, svou jedinou trefou v celé reprezentační kariéře, zakalil zlatý český sen.

Dnes šedesátiletý Collina, žijící v italském letovisku Forte dei Marmi, hrál ve smutném portském večeru jen vedlejší roli. Postup Čechům nesebral.

Sestřih českých zápasů proti Nizozemsku a Francii na Euru 2000 zde. Inkriminovaný moment s penaltou začíná od času videa zhruba 6:10.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy