Němci nadělili sedm gólů Lotyšsku, Ukrajina před Eurem rozstřílela Kypr

7. 6. 2021 23:12
Fotbalisté Německa zvládli na výbornou generálku před mistrovstvím Evropy a doma v Düsseldorfu deklasovali Lotyšsko 7:1. Favorit vedl po první půli zásluhou Robina Gosense, Ilkaye Gündogana, Thomase Müllera, vlastní branky Roberse Ozolse a Serge Gnabryho už 5:0. Po přestávce se prosadil i Timo Werner a Leroy Sane.
Thomas Müller.
Thomas Müller. | Foto: Reuters

Jediný lotyšský gól vstřelil Aleksejs Saveljevs. Vítězství při svém 100. startu v reprezentaci slavil brankář Manuel Neuer.

Úřadující semifinalisté z Eura 2016 Němci vstoupili po předchozí remíze v přípravě s Dánskem (1:1) do utkání aktivně a hned v úvodu měli nadějné šance Müller a Havertz, Lotyši se však ubránili. Domácí pokračovali v kombinační hře a v 19. minutě se poprvé dočkali. Po přihrávce Havertze zamířil tvrdě pod břevno Gosens.

Hosté se nestihli ani vzpamatovat a po dvou minutách inkasovali podruhé. Tentokrát vypustil další podařenou ránu do levého horního rohu Gündogan. Před půl hodinou hry se prosadil i Müller, který se v reprezentaci trefil proti 26. různému soupeři a už jistý náskok do přestávky zvýraznila ještě vlastní branka gólmana Ozolse a další zásah Gnabryho.

Němci sice udělali do druhé půle dvě změny, avšak na jejich aktivitě se nic nezměnilo. Naopak po pěti minutách na hřišti se gólu dočkal také střídající Werner. Snahu brankáře Neuera o čisté konto při svém jubilejním startu sice zhatil povedenou ranou Saveljevs, přesto poslední slovo měli domácí. Po přihrávce Müllera se gólu dočkal i další ofenzivní hráč Sane.

Tým Joachima Löwa se ideálně naladil na úvod šampionátu, v němž ho čeká 15. června Francie. Ve skupině F se pak střetne i Portugalskem a Maďarskem.

Úspěšný poslední test před ME mají za sebou rovněž Ukrajinci, kteří zdolali Kypr 4:0 a zůstali v letošním roce neporaženi. O dvě branky se postaral Andrij Jarmolenko, který nejprve otevřel v první půli skóre z penalty a po přestávce pečetil konečný stav. Vedle útočníka West Hamu proměnil pokutový kop také Olexander Zinčenko. Další branku přidal Roman Jaremčuk. Kypřané hráli od 36. minuty bez vyloučeného Andrease Panajotua.

Ukrajinští svěřenci Andreje Ševčenka tak navázali na předchozí vítězství z přípravného duelu nad Severním Irskem (1:0) a v tomto roce neprohráli ani jeden ze šesti duelů. Do evropského šampionátu vstoupí 13. června utkáním s Nizozemskem, ve skupině C vyzvou ještě Severní Makedonii a Rakousko.

Srbsko remizovalo s Jamajkou

Fotbalisté Srbska, kteří budou na mistrovství Evropy chybět, remizovali v přípravném duelu proti Jamajce 1:1. Evropští favorité na neutrálním hřišti v Japonsku prohrávali, když se po 29. minutách prosadil útočník Watfordu Andre Gray. O konečnou remízu se postaral trefou po hodině hry srbský obránce Strachinja Pavlovič.

V dalších duelech týmů, které se na turnaj pro 24 nejlepších týmů Evropy nedostaly, porazily Faerské Ostrovy 5:1 Lichtenštejnsko a Andorra remizovala bez branek s Gibraltarem.

Přípravná fotbalová utkání před mistrovstvím Evropy:

Charkov: Ukrajina - Kypr 4:0 (2:0)

Branky: 37. z pen. a 65. Jarmolenko, 45.+2 Zinčenko z pen., 59. Jaremčuk. ČK: 36. Panajotu (Kypr).

Düsseldorf: Německo - Lotyšsko 7:1 (5:0)

Branky: 19. Gosens, 21. Gündogan, 27. Müller, 39. vlastní Ozols, 45. Gnabry, 50. Werner, 76. Sane - 75. Saveljevs.

Přípravná fotbalová utkání:

Kóbe: Srbsko - Jamajka 1:1 (0:1)

Branky: 61. Pavlovič - 29. Gray.

Tórshavn: Faerské ostrovy - Lichtenštejnsko 5:1 (3:1)

Branky: 23. a 65. Olsen, 38. a 41. Hendriksson Olsen, 79. Davidsen - 19. Goppel.

Andorra la Vella: Andorra - Gibraltar 0:0