Němci mají recept na Slováky. Stačí vyřadit ze hry superhvězdu s punkovou frizurou

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 6. 2016 13:15
Němce ani v nejmenším neděsí porážka, kterou se Slováky utrpěli v přípravě před evropským šampionátem. Tým Joachima Löwa podle místních médií postoupí do čtvrtfinále, pokud uhlídá největší hvězdu slovenského týmu, záložníka Marka Hamšíka.
Marek Hamšík, největší hvězda slovenského fotbalu.
Marek Hamšík, největší hvězda slovenského fotbalu. | Foto: Reuters

Paříž - Jak si poradit s týmem Slovenska v osmifinále evropského šampionátu? Německá média dva dny před utkáním čile spekulují o tom, jakým způsobem by měl tým trenéra Joachima Löwa otevřít brány čtvrtfinále a přiblížit se očekávanému šlágru se Španělskem nebo Itálií.

Němci dobře ví, že Slováky rozhodně nemohou podcenit. V jejich doposud hodně živé paměti je totiž ostudný výsledek z přípravného zápasu před Eurem, kdy slovenští sokoli vyhráli v Augsburgu nad úřadujícími mistry světa 3:1.

Přesto tým, který v základní části turnaje nedostal ani jedinou branku, necítí nic, co by se byť vzdáleně podobalo strachu. Němci totiž mají na Slováky jednoznačný recept. Tím je pokrytí největší hvězdy soupeře, záložníka Neapole Marka Hamšíka.

Slováci? Jen jeden hráč má top úroveň

"Respekt ano. Strach ne. Německo by mohlo hledět vstříc osmifinále proti Slovensku optimisticky, kdyby tady nebyla nevyzpytatelná superhvězda s punkovou frizurou," napsal deník Die Welt.

Největší přednosti kromě hvězdného Hamšíka vidí Němci v defenzivní činnosti výběru Jána Kozáka. 

"V defenzivě má nováček na šampionátu své silné stránky, brání intenzivně, disciplinovaně a agresivně. Jinak je soupeř poměrně limitovaný, protože Marek Hamšík má jako jediný mezinárodní top úroveň," uvedl Die Welt doslova s tím, že Slováci jsou závislí na jediném hráči.

Prohra prý byla téměř neregulérní

"Když se podaří vyřadit ze hry osmadvacetiletého dispečera, nic by nemělo stát v cestě do čtvrtfinále," pokračoval deník a bagatelizoval již zmíněnou prohru se Slováky v Augsburgu. "Trávník byl ve druhém poločase vinou průtrže mračen sotva regulérní a s fotbalem to nemělo mnoho společného, takže je tenhle nezdar bez informační hodnoty."

Další média se vyjadřují podobně a odrážejí se spíše od celkové vzájemné bilance obou národních týmů. V deseti zápasech vyhráli Němci sedmkrát a Slováci třikrát. 

Deník Spiegel zrekapituloval poslední vzájemný duel, kdy Slováci na gól Maria Goméze odpověděli třemi trefami právě Hamšíka, Michala Ďuriše a Juraje Kucky. A kromě neapolského středpolaře vyzdvihl i další slovenské individuality na Euru.

"Během evropského šampionátu kromě Hamšíka svými výkony přesvědčili hlavně brankář Matúš Kozáčik, šéf obrany Martin Škrtel a ofenzivní hráč Vladimír Weiss," napsal Spiegel.

Němci už koukají do čtvrtfinále

To Sport Bild se také věnuje pouze jednomu hráči. "Naděje celého slovenského národa má jedno jméno: Marek Hamšík," napsali němečtí novináři.

"V neposlední řadě zásluhou jeho zázračného gólu proti Rusům přestál nováček základní část šampionátu. Po úspěšné kvalifikaci, senzačním vítězství nad Německem v přípravě a vysilující skupinové fázi je osmifinále pro Slovensko zaslouženou odměnou a nyní se skloňuje případný bonus," dodali.

Frankfurter Allgemeine Zeitung se spíše dívá dopředu, na těžký los v případném čtvrtfinále a semifinále. S výhrou nad Slováky list neochvějně počítá.

"Německo je na začátku těžké cesty. Předpokládaný úspěch v osmifinále proti Slovensku nastolí šlágr proti Španělsku nebo Itálii. O finále budou v této části pavouka bojovat také Francie a Anglie, zatímco v druhé části není jediný držitel světového nebo evropského titulu," všiml si deník.

 

Právě se děje

Další zprávy