Nejdříve vystoupila Slza, pak přišly slzy fanoušků. Hráli jsme ustrašeně, litovali

Jakub Martinovský
22. 6. 2016 7:36
Několik tisíc diváků sledovalo ve Žlutých lázních derniéru českých reprezentantů na mistrovství Evropy ve Francii. Svěřenci trenéra Pavla Vrby v posledním zápase základní skupiny podlehli Turecku 0:2, a s turnajem se tak rozloučili s pouhým jedním bodem.
Foto: Milan Kammermayer

Praha - Očekávání fanoušků ve fanzóně před utkáním byla však jiná. Valná většina z nich věřila, že se českým hráčům podaří nad Turky zvítězit, a postoupí tak do osmifinále. Plni optimismu byli i moderátoři Leoš Mareš a Petr Švancara.

Ještě před podvečerním zápasem mezi Německem a Severním Irskem měla ve Žlutých lázních vystoupení kapela Slza. Po jejím konci moderátor Leoš Mareš poznamenal, že doufá, že to byla poslední slza, která se dnes v areálu objeví. "Samozřejmě, slzy štěstí jsou přípustné," doplnil trefně zpěvák hudební skupiny Petr Lexa. 

"Turek není Chorvat. Turek by se měl porazit"

Ke vzácné shodě dospěli i dotazovaní fanoušci před utkáním. Všichni tři se nezávisle na sobě shodli na tom, že Češi nad Tureckem vyhrají 3:1, a zajistí si tak postup ze skupiny. "Společně s Chorvatskem jsme zatím jediné mužstvo, které se v jednom zápase podílelo na čtyřech vstřelených gólech, takže si myslím, že určitě padnou více než tři góly. Neodvážím si ale nyní tipovat, kdo z našich hráčů góly vstřelí," byl před zápasem optimistický fanoušek Vladimír.

Stejně pozitivně naladěný byl před zápasem i český příznivec Jakub. "Vsadil jsem si, že vyhrajeme 3:1, tak doufám, že to tak dopadne. Se změnami v sestavě jsem spokojený. Místo Limberského hraje Pudil, to je dobře. Už jsem tady byl na zápas s Chorvatskem, tak doufám, že budeme mít podobné štěstí. Remíza by nám dnes sice nestačila, ale Turek není Chorvat. Turek by se měl porazit."

Samotný průběh prvního poločasu však dobrou náladu na břehu řeky Vltavy trochu pokazil. Češi sice začali aktivně, ale jejich soupeři se zásluhou Buraka Yilmaze dostali již v desáté minutě do vedení. Bojovná atmosféra v zaplněných Žlutých lázních tak trochu opadla.

Adrenalin do žil však českým fanouškům opět vlily brankové příležitosti, které si čeští hráči v prvním poločase vytvořili. I přes tyčku v podání Tomáše Sivoka a dvou nadějných situací, ve kterých se objevil Pavel Kadeřábek, si však "Gól!" zakřičet nemohli.

"Věřím, že otočíme. Copak jsme horší? Nejsme."

Po prvním poločase tak Češi prohrávali 0:1, ale předvedený výkon dával českým fanouškům naději, že se podaří skóre otočit. "Přišlo mi, že do obdrženého gólu jsme byli lepším týmem, pak jsme trefili tyč, několikrát jsme mohli vyrovnat. Podle mě nehrajeme špatně. Do druhého poločasu bych určitě stáhl Pavelku, protože vypadá, že bude brzy vyžlucený. Podle vývoje bych tam poslal i dalšího útočníka. Věřím, že to můžeme otočit. Copak jsme horší než oni? Nejsme," byl plný optimismu fanoušek Dominik. 

Naděje na obrat však českým příznivcům vydržela jen do 65. minuty. To se trefil Ozan Tufan a zvýšil tak vedení Turecka na 2:0. S přibývajícím časem, kdy se krátil čas na obrat utkání, začali diváci pomalu vyklízet svá místa ve Žlutých lázních, aby se bez problémů dostali z areálu pryč. S konečným skóre 0:2 se českým hráčům nepodařilo do konce zápasu nic udělat, a tak se s turnajem rozloučili pouze s jedním bodem ze tří zápasů. Čeští fanoušci si po utkání nebrali servítky.

"Měli jsme hrát ofenzivněji"

"Chybělo tam trochu více srdíčka. Podle mého názoru to dnes byla jasná ukázka toho, že hrajeme ustrašený fotbal. Je chyba, že hrajeme pouze na jednoho útočníka. Doba Jana Kollera, který měl podporu ve skvělých krajních záložnících, je dávno pryč. Samozřejmě chyběl i Rosa, který je rozdílový hráč, ale nejde spoléhat jen na něj. Už je také věkově za zenitem a myslím si, že ani s Rosou by ten stav nebyl o moc lepší," byl k českému týmu kritický příznivec Vladimír.

"Jako českého fanouška mě samozřejmě mrzí, že to takhle dopadlo. Myslím si, že v zápase s Chorvatskem i dnes měli hráči příliš velký respekt. Dnes chybělo trochu štěstí v prvním poločase, kdy jsme měli dost šancí. Je škoda, že k Tomášovi Necidovi nepostavil od začátku Milana Škodu. Mohli jsme hrát ofenzivněji," byl po utkání zklamaný fanoušek Stanley.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy