Nejdříve vystoupila Slza, pak přišly slzy fanoušků. Hráli jsme ustrašeně, litovali

Jakub Martinovský
22. 6. 2016 7:36
Několik tisíc diváků sledovalo ve Žlutých lázních derniéru českých reprezentantů na mistrovství Evropy ve Francii. Svěřenci trenéra Pavla Vrby v posledním zápase základní skupiny podlehli Turecku 0:2, a s turnajem se tak rozloučili s pouhým jedním bodem.
Foto: Milan Kammermayer

Praha - Očekávání fanoušků ve fanzóně před utkáním byla však jiná. Valná většina z nich věřila, že se českým hráčům podaří nad Turky zvítězit, a postoupí tak do osmifinále. Plni optimismu byli i moderátoři Leoš Mareš a Petr Švancara.

Ještě před podvečerním zápasem mezi Německem a Severním Irskem měla ve Žlutých lázních vystoupení kapela Slza. Po jejím konci moderátor Leoš Mareš poznamenal, že doufá, že to byla poslední slza, která se dnes v areálu objeví. "Samozřejmě, slzy štěstí jsou přípustné," doplnil trefně zpěvák hudební skupiny Petr Lexa. 

"Turek není Chorvat. Turek by se měl porazit"

Ke vzácné shodě dospěli i dotazovaní fanoušci před utkáním. Všichni tři se nezávisle na sobě shodli na tom, že Češi nad Tureckem vyhrají 3:1, a zajistí si tak postup ze skupiny. "Společně s Chorvatskem jsme zatím jediné mužstvo, které se v jednom zápase podílelo na čtyřech vstřelených gólech, takže si myslím, že určitě padnou více než tři góly. Neodvážím si ale nyní tipovat, kdo z našich hráčů góly vstřelí," byl před zápasem optimistický fanoušek Vladimír.

Stejně pozitivně naladěný byl před zápasem i český příznivec Jakub. "Vsadil jsem si, že vyhrajeme 3:1, tak doufám, že to tak dopadne. Se změnami v sestavě jsem spokojený. Místo Limberského hraje Pudil, to je dobře. Už jsem tady byl na zápas s Chorvatskem, tak doufám, že budeme mít podobné štěstí. Remíza by nám dnes sice nestačila, ale Turek není Chorvat. Turek by se měl porazit."

Samotný průběh prvního poločasu však dobrou náladu na břehu řeky Vltavy trochu pokazil. Češi sice začali aktivně, ale jejich soupeři se zásluhou Buraka Yilmaze dostali již v desáté minutě do vedení. Bojovná atmosféra v zaplněných Žlutých lázních tak trochu opadla.

Adrenalin do žil však českým fanouškům opět vlily brankové příležitosti, které si čeští hráči v prvním poločase vytvořili. I přes tyčku v podání Tomáše Sivoka a dvou nadějných situací, ve kterých se objevil Pavel Kadeřábek, si však "Gól!" zakřičet nemohli.

"Věřím, že otočíme. Copak jsme horší? Nejsme."

Po prvním poločase tak Češi prohrávali 0:1, ale předvedený výkon dával českým fanouškům naději, že se podaří skóre otočit. "Přišlo mi, že do obdrženého gólu jsme byli lepším týmem, pak jsme trefili tyč, několikrát jsme mohli vyrovnat. Podle mě nehrajeme špatně. Do druhého poločasu bych určitě stáhl Pavelku, protože vypadá, že bude brzy vyžlucený. Podle vývoje bych tam poslal i dalšího útočníka. Věřím, že to můžeme otočit. Copak jsme horší než oni? Nejsme," byl plný optimismu fanoušek Dominik. 

Naděje na obrat však českým příznivcům vydržela jen do 65. minuty. To se trefil Ozan Tufan a zvýšil tak vedení Turecka na 2:0. S přibývajícím časem, kdy se krátil čas na obrat utkání, začali diváci pomalu vyklízet svá místa ve Žlutých lázních, aby se bez problémů dostali z areálu pryč. S konečným skóre 0:2 se českým hráčům nepodařilo do konce zápasu nic udělat, a tak se s turnajem rozloučili pouze s jedním bodem ze tří zápasů. Čeští fanoušci si po utkání nebrali servítky.

"Měli jsme hrát ofenzivněji"

"Chybělo tam trochu více srdíčka. Podle mého názoru to dnes byla jasná ukázka toho, že hrajeme ustrašený fotbal. Je chyba, že hrajeme pouze na jednoho útočníka. Doba Jana Kollera, který měl podporu ve skvělých krajních záložnících, je dávno pryč. Samozřejmě chyběl i Rosa, který je rozdílový hráč, ale nejde spoléhat jen na něj. Už je také věkově za zenitem a myslím si, že ani s Rosou by ten stav nebyl o moc lepší," byl k českému týmu kritický příznivec Vladimír.

"Jako českého fanouška mě samozřejmě mrzí, že to takhle dopadlo. Myslím si, že v zápase s Chorvatskem i dnes měli hráči příliš velký respekt. Dnes chybělo trochu štěstí v prvním poločase, kdy jsme měli dost šancí. Je škoda, že k Tomášovi Necidovi nepostavil od začátku Milana Škodu. Mohli jsme hrát ofenzivněji," byl po utkání zklamaný fanoušek Stanley.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy