Nedvěd se prý rodí jednou za generaci. Vrba to umí rychleji

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 6. 2012 5:00
Jiráček nebo Pilař nespadli z nebe. "Vyrobil" je v Plzni trenér Vrba
Tři Vrbovy excelentní "výrobky" - zprava Jiráček, Limberský a Pilař. Spolu s nimi slaví Kadlec
Tři Vrbovy excelentní "výrobky" - zprava Jiráček, Limberský a Pilař. Spolu s nimi slaví Kadlec | Foto: Reuters

Vratislav - Museli jste to slyšet milionkrát: Takoví hráči jako hvězdy Eura 2004 se rodí jednou za generaci. Teď další Nedvědy, Poborské a Šmicery nemáme, třeba se časem zase narodí, tak za dvacet let...

Ale viděli jste sobotní zápas Eura Česko-Polsko? Všimli jste si, jak v něm řádili Petr Jiráček, Václav Pilař nebo David Limberský? Oni jsou důkazem toho, že na další Spasitele se ani u nás nemusí s rukama v klíně jen trpitelsky čekat.

Češi to tentokrát zvládli i navzdory absenci jednoho ze zbylých Nadpozemských, tedy bez Tomáše Rosického. Vstali totiž noví hvězdní bojovníci - a nemuselo se na ně čekat až na další generaci.

Pana Nadpozemského nahradili jiní

Už jsme je jmenovali: i malé děti dnes vědí, že postup do čtvrtfinále na turnaji vystříleli Čechům výhradně Pilař s Jiráčkem.

A co se týče Limberského - spolu s Pilařem v sobotu na své straně jasně přehráli polskou dvojičku Piszczek+Blaszczykowski, která přitom exceluje v kádru německého mistra z Dortmundu.

To je nepochybná známka kvality, jenže nové české hvězdy prostě zářily víc. A nejsou to přitom žádné zázračné děti, na které se čeká jak na nového Mesiáše.

V Česku totiž žije minimálně jeden člověk, který je umí i vyrábět: jmenuje se Pavel Vrba. "Až on ze mě udělal fotbalistu," říká třeba David Limberský, o němž už si všichni mysleli, že je to odvařený někdejší talent, ze kterého už nic moc nebude.

I Pavla Vrbu poslali jistí mocní lidé svého času na samé dno, ze kterého se musel ztěžka zvedat. Než ale ten příběh odvyprávíme, poskočme ještě na chvíli do loňského léta.

Dejte Vrbovi talent, vyrobí hvězdu

Tehdy Vrba dostal do rukou Václava Pilaře. Šikovného kluka z Převýšova, co hrál ligu za Hradec a dal pěkný gól Spartě. Fajn, ale po půl roce Vrbovy práce už z něj byl hráč, kterého po utkání Ligy mistrů neopomněl ocenit ani Pep Guardiola, kouč Barcelony.

A také hráč, kterého si v zimě už jaksi v předstihu koupil Felix Magath do Wolfsburgu. Za 50 milionů korun. Teď si jistě výská, protože Pilař na Euru řádí tak, že jeho aktuální cena by byla přinejmenším trojnásobá. A to jsme ještě hodně při zdi. Zato Plzeňští šéfové mohou jen vzteky mlátit hlavou do zdi, že si před rokem Pilařův příchod na hostování z Hradce nepojistili náležitým opčním právem, takže místo superbalíku peněz za hvězdu Eura zinkasují jako podílnící na přestupu vlastně jen drobné...

To sumu vysoko přesahující 100 milionů korun dostali v zimě od stejného Wolfsburgu za Jiráčka. Ano, to je ten borec, kterého Patrick Vieira vyhlásil hvězdou zápasu s Polskem se slovy: "Byl srdcem českého týmu, dával mu energii." Podobně jako před několika lety Pavel Nedvěd. Přitom ještě před třemi lety kopal Jiráček jen druhou ligu za Sokolov a třeba stavitelé mládežnických reprezentací o něm absolutně netušili.

Limberského vedl i Bílek. Bez zázraků

Za čtyři roky práce vybudoval Pavel Vrba v Plzni tým, s nímž vyhrál ligu, probojoval se s ním do Champions League a tam dokázal držet krok i s AC Milán či Barcelonou. S hráči, kteří mu nespadli z nebe, ale s fotbalisty, které si vybral mezi (takřka) bezejmennými a udělal z nich hvězdy, které se neztratí ani na Euru 2012.

Vrbovo know-how vychází právě z výběru hráčů a schopnosti vštípit jim při každodenní práci návyky, z nichž potom na hřišti mohou těžit. Dostane do nich výbušnou sílu i vytrvalost. Další nadstavba pak přišla sama po postupu do Ligy mistrů: zápasy v ní odehrané totiž fotbalistům co do jejich sebevědomí a zkušenosti nic jiného nahradit nemůže.

Ano, koučem reprezentace je Michal Bílek a nikdo nechce zpochybňovat jeho zásluhu na postupu do čtvrfinále Eura. Jeho práce je hráče vybrat, určit taktiku a namotivovat je. Fotbalisty mu ale musí připravit kolegové v klubech. A tuhle normu Pavel Vrba naplnil asi na milion procent.

Otázka je, zda by stejného úspěchu dosáhl, kdyby se stal on sám reprezentačním koučem. V situaci, kdy by své hráče neměl denodenně po ruce... Těžko odhadovat, nicméně jistě nebude od věci zmínit, že když byl v opačné, tedy klubové roli Michal Bílek, tak třeba z Limberského jako kouč Sparty nic moc nevymačkal. Na rozdíl od Vrby.

Vrba netančil podle notiček. Dostal facku

Právě na příběhu Vrby a Limberského lze přitom krásně ilustrovat, jak prostředí českého fotbalu ničí nadějné hráče. A také mladé experty-vizionáře, kteří chtějí kráčet vlastní, rovnou cestou. V jejich případě se vše v dobré obrátilo, ale je to spíš výjimka potvrzující pravidlo.

Takže vězte, že Vrba s Limberským nepracuje poprvé. Jako kouč reprezentační "20" ho měl s sebou už na MS hráčů této věkové kategorie, které se v roce 2003 hrálo ve Spojených arabských emirátech.

Češi vypadli už ve skupině. A po návratu měl trenér Vrba velký problém. Ani ne tak kvůli výsledku, jako z toho důvodu, že nestavěl ty hráče, kteří jistí mocní lidé ze svazu, které nechce jmenovat, na přání hráčských agentů preferovali. "Bylo mi řečeno, že když jsem si to tedy stavěl podle sebe, tak se postarají, abych si v českém fotbalu už neškrtnul," zmínil kdysi v jednom rozhovoru Pavel Vrba.

A světe div se: sotva mu v klubu vypršela smlouva, neprojevil Baník zájem o její prodloužení a Vrba byl na dlažbě. Uchytil se až na Slovensku, kde si před pozdějším příchodem do Plzně znovu budoval renomé.

Limberského cesta "kolem světa"

Ale zpátky na šampionát do Emirátů. Z českého tým tehdy skauty nejvíce zaujal právě David Limberský, protože dal gól Austrálii i Brazílii. Pro plavou kštici mu hned začali přezdívat "nový Nedvěd". Však si také hned balil kufry směr Itálie, konkrétně Modena.

Tam si půl roku poseděl na tribuně, do zápasu naskočil jen čtyřikrát. A už byl zase doma v Plzni. Následně o něj projevil zájem Tottenham Hotspur - tam si pro změnu za celou dobu svého působení nekopnul vůbec. Následně se zase vrátil do Česka, ale klíčové roky jeho fotbalového vývoje byly výběrem nevhodného angažmá promarněny. Už se zdálo, že skončí jako průměrný ligový hráč, než ho Vrba opět polil živou vodou.

Limberského osud mladíka pohřbívajícího svůj talent na bezkoncepčních evropských cestách od angažmá k angažmá přitom zdaleka není ojedinělý, ba právě naopak. Například osudy chlapců ze stříbrného MS "20" v Kanadě to ve většině případů jen podtrhují.

Český fotbal potřebuje "Pavly Vrby", kteří dokáží vyrábět nové "Nedvědy". A potřebuje šéfy klubů a hráčské agenty, kteří tyhle produkty českého fotbalu kvůli krátkozraké vidině okamžitého zisku okamžitě nezničí.

Pak český fotbal nebude muset zoufale čekat na to, až se třeba až někdy v příštím století zase narodí nějaká "zlatá generace".

Vidíte to podobně? Anebo úplně jinak? Staňte se fanouškem mé facebookové stránky Luděk Mádl - Aktuálně.cz a můžeme o fotbalu diskutovat i tam. Stačí na stránce kliknout na "To se mi líbí".

 

Právě se děje

Další zprávy