Lístky na Kosovo půjde koupit jen v Plzni. Je to vysoce rizikový zápas, míní svaz

ČTK ČTK
16. 10. 2019 19:44
Fotbalová asociace ČR zrušila z bezpečnostních důvodů on-line prodej vstupenek na listopadový kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy s Kosovem.
Čeští fotbaloví fanoušci.
Čeští fotbaloví fanoušci. | Foto: Dalibor Sosna

Lístky si čeští fanoušci budou moci koupit pouze na pokladnách plzeňského stadionu po předložení dokladu totožnosti. Prodej začne 23. října a na jednu osobu budou připadat maximálně čtyři vstupenky. Doklad totožnosti pak budou muset mít fanoušci u sebe i při vstupu na stadion v den utkání.

"Na základě poznatků nejen v rámci České republiky byl vyhodnocen listopadový zápas s Kosovem jako vysoce rizikový a zajištění bezpečnosti je nyní v tomto smyslu samozřejmě naší prioritou," uvedl předseda FAČR Martin Malík v tiskové zprávě.

"Je zde navíc souvislost i s událostmi, ke kterým došlo v Bulharsku během utkání domácího týmu proti Anglii. Ze strany UEFA jasně zaznělo, že projevy jakéhokoliv rasového nebo politického podtextu k fotbalu nepatří a nebudou tolerovány. UEFA je připravena sáhnout k exemplárním trestům," řekl Malík.

Pondělní kvalifikační duel v Sofii byl kvůli rasistickému chování domácích příznivců dvakrát přerušen. Policie kvůli tomu zadržela šest fanoušků. Šéf bulharského fotbalu Boris Michajlov navíc po výzvě premiéra Bojka Borisova v úterý odstoupil.

Malík doufá, že se čeští fanoušci podobných extempore vyvarují. "Chtěl bych požádat všechny české fanoušky, aby se zdrželi ve spojitosti s Kosovem jakýchkoliv, zejména politických narážek, projevů a gest, ať už ve formě slovní, nebo v písemné či grafické formě na transparentech nebo nápisech na oblečení. Jsem přesvědčen, že to poslední, co by kdokoliv chtěl, je bodový postih vůči českému národnímu týmu, který by v konečném důsledku mohl znamenat třeba i nepostup na Euro 2020," prohlásil Malík.

Před prvním vzájemným utkáním v Prištině na začátku září bylo v Kosovu zadrženo osm českých fanoušků, kteří u sebe měli srbskou vlajku, dron, transparent s nápisem Kosovo je Srbsko, pyrotechniku a nože. Po výslechu na policii dostali pokutu a byli propuštěni.

Předprodej na utkání s Kosovem v Plzni měl začít na webových stránkách ve čtvrtek. "Uvědomujeme si, že změnou prodeje vstupenek na poslední chvíli můžeme způsobit některým fanouškům komplikace, a velmi se za to omlouváme. Na druhou stranu je pro nás bezpečnost všech aktérů utkání i diváků na prvním místě a chceme, aby zápas proběhl bez jakýchkoliv excesů. Bez tohoto kroku by riziko bylo podle posledních informací zbytečně vysoké," uvedl manažer reprezentace Libor Sionko.

Kosovští fanoušci seženou lístky pouze přes tamní asociaci. Do sektoru hostů mají k dispozici 627 vstupenek. Podle regulí UEFA jim navíc náleží 300 vstupenek první kategorie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy