První výhra v kvalifikaci. Zápas s Bulharskem otočil dvěma góly Schick

Bulharské naděje zhatily dva přesné zásahy stíhačky značky Schick
Tým Jaroslava Šilhavého v Praze na Letné porazil Bulharsko po obratu 2:1 a částečně napravil březnový debakl 0:5 z úvodního duelu skupiny v Anglii.
Soupeře v pátek sice už ve třetí minutě poslal do vedení Ismail Isa,...
... ale Schick svými trefami v 19. a 50. minutě otočil stav.
Český celek si v šestém zápase s Bulharskem v samostatné historii připsal pátou výhru.
7. 6. 2019 22:39
Čeští fotbalisté ve druhém z osmi utkání kvalifikace mistrovství Evropy získali první body. V Praze na Letné porazili Bulharsko po obratu 2:1 a částečně napravili březnový debakl 0:5 z úvodního duelu skupiny v Anglii. Soupeře dnes poslal už ve třetí minutě do vedení Ismail Isa, ale góly v 19. a 50. minutě otočil stav Patrik Schick.

Český celek si v šestém zápase s Bulharskem v samostatné historii připsal pátou výhru. Reprezentanti se v pětičlenné kvalifikační skupině posunuli na postupové druhé místo o tři body za vedoucí Anglii a s bodovým náskokem na všechny tři zbývající soupeře.

V dalším duelu svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého přivítají v pondělí v Olomouci Černou Horu. Kvalifikace vyvrcholí na podzim, na šampionát postoupí první dva celky ze skupiny.

"Oddychl jsem si hodně, lhal bych, kdybych říkal něco jiného. Po tom prvním zápase v Anglii jsme potřebovali tři body jako sůl. V tomhle zápase se ukázal charakter týmu, že otočil nepříznivý stav," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Letenský stadion před výkopem uctil minutou potlesku zesnulého reprezentanta Josefa Šurala, který před více než měsícem zemřel při autonehodě v Turecku, kde působil. Oba týmy na jeho počest nastoupily s černými páskami.

Český celek si horší vstup do utkání snad nemohl představit. Už po dvou minutách nacentroval kapitán Ivelin Popov, nabíhající Isa přeskočil Nováka a hlavou překonal Vaclíka. Prosadil se hned při reprezentační premiéře.

"Začátek byl špatný, to byla hrůza. Byli jsme tam rozhození, mimo pozici. Přišel centr a prohraná hlava. Ale zareagovali jsme skvěle a zvedli jsme se," řekl český kapitán Marek Suchý.

Domácí se z nečekaného úderu brzy vzpamatovali a v 19. minutě srovnali. Dimitrov při snaze vypíchnout míč nabíhajícímu Janktovi nabil na střelu Schickovi a ten propálil bulharského gólmana.

Český tým měl v první půli převahu, ale druhý gól do přestávky nedal. Dvakrát se neprosadil Jankto a v 29. minutě vychytal hostující brankář Krále, který při absenci několika středopolařů v čele s kapitánem Dočkalem nastoupil na pozici ofenzivního záložníka a poprvé hrál za reprezentační A-tým od začátku. Po následném rohu se otřela Schickova hlavička o břevno.

Útočník AS Řím se dočkal druhého gólu až pět minut po přestávce, kdy ho kolmicí vyslal do úniku Suchý. Schick zkušeně přes gólmana dloubl míč do sítě a poprvé v kariéře se za reprezentační A-tým trefil v jednom utkání dvakrát.

"Co se týče gólů, byl to můj nejlepší zápas. Myslím si, že ani s Brazílií to nebyl špatný výkon," srovnával Schick s březnovým přípravným zápasem v Edenu, který reprezentace prohrála 1:3.

Domácí pak kontrolovali průběh a v 62. minutě mohli pojistit svůj náskok. Volný Novák však hlavičkoval vedle. V 75. minutě mohl zkompletovat hattrick Schick, ale radost mu po hlavičce do sítě zkazil odmávaný ofsajd.

Češi se dál snažili přidat pojistku. V 84. minutě ale střídající Doležal pálil vedle a Krejčího střelu vyrazil gólman. V závěru pětiminutového nastavení domácí přežili poslední nebezpečný nákop.

"Musím kluky pochválit, celý zápas se snažili hrát dopředu a hodně aktivně. Měli jsme ještě další šance. V 95. minutě nám docela zatrnulo, ale myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," uvedl Šilhavý.

Utkání skupiny A kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020 v Praze:

ČR - Bulharsko 2:1 (1:1)

Branky: 19. a 50. Schick - 3. Isa. Rozhodčí: Bognar - Buzás, Kóbor (všichni Maď.). ŽK: Kadeřábek, Pavelka - Malinov, Dimitrov, Isa. Diváci: 13.482.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Suchý, Novák - Pavelka, Souček - Masopust (65. Kopic), Král, Jankto (82. Krejčí) - Schick (77. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Bulharsko: Michajlov - S. Popov, Dimitrov, Božikov, Nedjalkov - Minčev (46. Despodov), Malinov (63. Karabeljov), Sarmov, Nedělev (82. Čunčukov) - Isa, I. Popov. Trenér: Balakov.