Bílkův Kazachstán v boji o Euro šokoval Skoty. Slovensko zvládlo derby s Maďary

Aktualizováno 21. 3. 2019 22:59
Fotbalisté Kazachstánu při soutěžní premiéře svého nového trenéra Michala Bílka na úvod kvalifikace mistrovství Evropy 2020 doma překvapivě porazili Skotsko 3:0. První zápas bojů o Euro vyšel také svěřencům Pavla Hapala, Slováci porazili v "Dunajském derby" ve skupině E rivala z Maďarska 2:0.
Trenér Kazachstánu Michal Bílek při zápase kvalifikace ME 2020 se Skotskem..
Trenér Kazachstánu Michal Bílek při zápase kvalifikace ME 2020 se Skotskem.. | Foto: Reuters

Bývalý kouč české reprezentace Bílek, který tým převzal v lednu, tak navázal na únorovou vítěznou přípravu s Moldavskem (1:0).

"Tohle nikdo nečekal. Ale v průběhu zápasu jsme si vytvořili šance, abychom vstřelili ještě víc gólů. Takže je všechno v pořádku," řekl Bílek na tiskové konferenci.

Kazachům na umělé trávě v Astaně skvěle vyšel začátek a dvakrát nachytali obranu soupeře. Už v šesté minutě otevřel skóre Percuch po asistenci Merkela, kterého Bílek přesvědčil k návratu do národního týmu. Mládežnický reprezentant Německa si druhý start za Kazachstán připsal po čtyřech letech.

Za čtyři minuty zvýšil Vorogovskij. Skotové inkasovali dvakrát v úvodní desetiminutovce poprvé od porážky 1:5 s Anglií z května 1975. Nečekaně hladké vítězství 117. týmu žebříčku FIFA korunoval v 51. minutě Zajnutdinov umístěnou hlavičkou.

"Jsme rádi, že jsme vyhráli. Tohle se nestává každý den. Dobře jsme se připravili. Sledovali jsme zápasy Skotů a věděli že musíme dostat míč dopředu a použít průnikové přihrávky. Myslím, že jsme dali krásné góly," uvedl Bílek, jehož svěřenci v dalším kvalifikačním utkání v neděli přivítají Rusko.

V minulé kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Rusku přitom Kazaši nevyhráli ani jednou. V deseti zápasech dali jen šest gólů a získali pouze tři body za remízy.

Slováci začali pikantní souboj v Trnavě náporem. Hanckova rána ještě olízla břevno, ale domácí převahu zužitkovali ve 44. minutě, kdy se Duda zblízka trefil po Rusnákově přihrávce. Maďaři po změně stran přidali a Slovensko několikrát podržel brankář Dúbravka.

Domácím však patřil závěr. Pekaríkův gól sice neplatil pro ofsajd, ale v 85. minutě přece jenom přidal pojistku Rusnák střelou k tyči. Slovensko ani v pátém utkání s Maďarskem neprohrálo.

Posledních 11 minut za vítěze odehrál slávista Stoch, na slovenské lavičce zůstali další záložník Hrošovský a brankář Kozáčik z Plzně a sparťanský obránce Štetina.

V druhém utkání skupiny E se Chorvatsko doma nečekaně trápilo s Ázerbájdžánem a zvítězilo po obratu 2:1. Vicemistři světa nezačali dobře a v 19. minutě inkasovali po ráně Šejdajeva. Chorvaté pak outsidera zatlačili a krátce před pauzou srovnal Barišič z rohu. V 79. minutě zápas v Záhřebu rozhodl Kramarič umístěnou střelou.

Maďarský fanoušek v konfliktu se slovenskou policí při zápase kvalifikace na ME 2020l | Foto: Reuters

Belgie ve skupině I zdolala Rusko 3:1. Ve 14. minutě v Bruselu otevřel skóre Tielemans, na jehož trefu rychle odpověděl Čeryšev. Těsně před pauzou domácím vrátil vedení Eden Hazard z penalty a záložník Chelsea v 88. minutě pojistil triumf bronzového týmu z posledního MS třetím gólem.

Nizozemsko vstoupilo do skupiny C suverénní výhrou 4:0 nad Běloruskem. V Rotterdamu zářil útočník Lyonu Depay, který dvě branky vstřelil a další dvě připravil pro spoluhráče Wijnalduma a Van Dijka.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Rotterdam: Nizozemsko - Bělorusko 4:0 (2:0)

Branky: 1. a 55. z pen. Depay, 21. Wijnaldum, 86. Van Dijk.

Belfast: Severní Irsko - Estonsko 2:0 (0:0)

Branky: 56. McGinn, 75. S. Davies z pen.

Skupina E:

Záhřeb: Chorvatsko - Ázerbájdžán 2:1 (1:1)

Branky: 44. Barišič, 79. Kramarič - 19. Šejdajev.

Trnava: Slovensko - Maďarsko 2:0 (1:0)

Branky: 42. Duda, 85. Rusnák.

Skupina G:

Vídeň: Rakousko - Polsko 0:1 (0:0)

Branka: 69. Piatek.

Skopje: Severní Makedonie - Lotyšsko 3:1 (2:0)

Branky: 29. a 90.+3 Elmas, 11. Alioski - 87. Isajevs. ČK: 90.+2 Ciganiks (Lot.).

Haifa: Izrael - Slovinsko 1:1 (0:0)

Branky: 55. Zahavi - 48. Šporar.

Skupina I:

Astana: Kazachstán - Skotsko 3:0 (2:0)

Branky: 6. Percuch, 10. Vorogovskij, 51. Zajnutdinov.

Nikósie: Kypr - San Marino 5:0 (4:0)

Branky: 19. a 23. Sotiriu obě z pen., 26. Kusulos, 31. Efrem, 56. Laifis.

Brusel: Belgie - Rusko 3:1 (2:1)

Branky: 45. z pen. a 88. E. Hazard, 14. Tielemans - 16. Čeryšev. ČK: 90.+1 Golovin (Rus.).