Kapitán Rosický: Cítím jemnou nervozitu, tak je to správně

ČTK ČTK
7. 6. 2012 21:05
Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický přiznal, že před úvodním zápasem na evropském šampionátu cítí nervozitu, ale proti Rusům týmu věří.
Tomáš Rosický při tréninku
Tomáš Rosický při tréninku | Foto: Eduard Erben

Vratislav - Na scénu velkého fotbalového turnaje se Tomáš Rosický vrací po šesti letech, přitom na mistrovství Evropy si zahrál už v roce 2000.

I tak kapitán reprezentace ve svém nitru velkými bitvami ošlehaného hráče cítí, že páteční první zápas mistrovství Evropy proti Rusku pro něj bude výjimečným okamžikem. Rosický věří, že podceňovaný český tým na šampionátu uspěje.

"Na začátek mistrovství se strašně těším. Nejen já, ale celý tým. Je z něj cítit velké odhodlání," řekl Rosický na předzápasové tiskové konferenci. Jednatřicetiletý záložník Arsenalu je na své čtvrté vrcholné akci, o Euro před čtyřmi lety přišel kvůli zranění. Přesto Rosický ani teď necítí žádnou rutinu.

"Pořád je ve mně takové chvění, jemná nervozita jako před lety. A tak je to správně. Bylo by přece špatné, kdybych to v sobě před nástupem na hřiště neměl," pochvaloval si Rosický, předpokládaný lídr českého týmu.

"Rusko má silné individuality"

Sám připustil, že dvanáct let od jeho prvního Eura uběhlo rychle. "Ale do starého železa nepatřím, třeba se uvidíme na další akci," podotkl s úsměvem Rosický. Největší úspěch na šampionátu zažil před osmi lety, kdy Češi v Portugalsku prošli až do semifinále a se silným týmem okouzlili Evropu.

Rosický prý nevidí rozdíl v tom, že teď se českému výběru tolik nevěří. "Nevím, proč by to teď pro nás mělo být z nějakého důvodu lehčí. Jsem v nároďáku, pořád mi jde o hodně a vždycky tady chci být úspěšný," prohlásil Rosický.

Ví, že národní tým proti Rusku čeká těžký vstup do turnaje. "Rusové mají velmi zkušený tým, hrají dlouho pohromadě a v útoku mají silné individuality. Ale my si také věříme," uvedl Rosický. První zápas turnaje podle něj může naznačit mnohé o českých ambicích. Zároveň ale vstupní duel nevnímá jako zlomový okamžik turnaje.

Věří v český úspěch

"Je důležité dobře začít, ale na posledních dvou turnajích jsme první zápasy vyhráli a ze skupiny se nedostali. Naopak v roce 1996 se první zápas prohrál a kam mužstvo došlo... Takže zásadní to úplně není. I když se kolikrát prohraje první zápas, nic se neděje," uvedl Rosický.

Sám věří, že Češi na šampionátu uspějí. Dnes ale odmítl spekulovat o tom, jaký výsledek by jej plně uspokojil. "Je to klišé, ale na takových turnajích je nutné jít překážku od překážky. Není to jako v lize, kdy si ve 38 zápasech můžete dovolit nějaké klopýtnutí. Já opravdu nijak daleko nehledím, moje myšlenky směřují jen k pátečnímu zápasu," prohlásil Rosický.

Jaké bude Euro 2012? Sledujte zápas Rusko - Česko online.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy