Maďaři jsou fanatici, vypráví Plšek. Je otázka času, kdy ve fotbale dosáhnou úspěchu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
23. 6. 2021 15:01
Když do Maďarska vloni odcházel, nevěděl, co čekat. Po roce a půl v klubu, který nese jméno legendárního Ference Puskáse, je však bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek navýsost spokojený. Maďaři fotbalem žijí a Euro tuto vášeň ještě posílilo. Dnes večer zabojuje maďarská reprezentace po překvapivé remíze s mistry světa Francouzi o další senzaci proti Němcům.
Jakub Plšek zkraje minulého roku odešel po sedmi letech v Olomouci do Maďarska.
Jakub Plšek zkraje minulého roku odešel po sedmi letech v Olomouci do Maďarska. | Foto: Milan Kammermayer

Mohou dnes Maďaři na Euru překvapit Němce a přihlásit se o senzační postup ze skupiny?

Upřímně jim moc šancí nedávám. Ale po remíze 1:1 s Francií, kdo ví. V prvním zápase Maďarska proti Portugalsku (0:3) zase rozhodovaly maličkosti, nebýt těsného ofsajdu při maďarském gólu, mohlo to být jinak. Nicméně tentokrát se bude hrát v Mnichově, Maďaři přijdou o bouřlivou domácí kulisu, která jim bude hodně chybět.

Ale zatím si ve skupině smrti vedou statečně, viďte?

Je to tak. Schytali to při losu krutě, ale zase měli doteď výhodu v tom, že je hnal vyprodaný stadion. Výkon Maďarska tím šel o několik úrovní nahoru. Moc by mě zajímalo, jak by si vedli v jiné skupině. Rozhodně by měli větší šance.

Plným stadionem a bouřlivou atmosférou ovšem celou Evropu zaujali. Je poznat, že Maďarsko teď žije fotbalem?

Určitě, a nejen teď při Euru. Maďaři fotbalem žijí dlouhodobě, vlastně kvůli Euru se povolily restrikce týkající se koronaviru. Už dříve byl velký lockdown, aby na Euro mohli stadion otevřít a splnit Maďarům sen, že si jednak fotbalisté zahrají Euro doma a že jednak fanoušci uvidí takové zápasy. Je to svátek.

Attila Fiola a jeho oslava vedoucího gólu proti Francii:

Pozná to člověk i v ulicích Budapešti?

Poznával jsem to už před Eurem. Teď jsme s týmem v Rakousku na soustředění, ale co mám zprávy od známých, v Budapešti to hodně žije. Obzvlášť po remíze s Francií, která pro ně byla jako výhra, bylo hodně veselo. Maďaři jsou v tomhle až fanatici, na tribunách to šlo vidět.

Navíc se řeší možný přesun finálového zápasu z londýnského stadionu Wembley do Budapešti. To by byla pecka, že?

Ano, to je skvělá novinka. Pomalinku sháním lístky a zařizuju, abych se na finále případně dostal. (smích) Uvidíme, jak to dopadne, ale bylo by to super. V Budapešti se bude hrát aspoň osmifinále s Nizozemskem, takže moji dva nizozemští spoluhráči už se také po vstupenkách ptali. Možná půjdou Nizozemci na nás, to by bylo skvělé. Ten zápas bych samozřejmě moc rád viděl.

Pojďme k vám osobně. Jak jste po roce a půl spokojený v maďarském klubu Puskás Akadémia?

Jsem spokojený z fotbalového i životního hlediska. V první sezoně jsme skončili třetí, v minulé sezoně druzí. Nálada je dobrá, ambice vysoké, klub tomu přizpůsobuje i příchody. Ten uplynulý ročník byl zvláštní, půlka s fanoušky, půlka bez, některé týmy skončily v karanténě. Snad už to bude lepší a užijeme si zápasy i s diváky.

Jaká je maďarská soutěž ve srovnání s českou?

Pokud bych byl nestranný fanoušek a rozhodoval bych se, jestli si pustit zápas české, nebo maďarské ligy, zvolil bych Maďarsko. Je to větší divočina, nahoru dolů, padají góly, pro nestranného fanouška je to zajímavé. Není to tolik svázané taktikou. Samozřejmě nemluvím o všech zápasech, protože když jedete třeba na Ferencváros, nemůžete hrát hurá fotbal. Obecně šel maďarský fotbal nahoru, skoro každý tady má krásný stadion. Teď se vrací Debrecín s nádherným stánkem. Kluby mají vlastní akademie. Je otázka času, kdy Maďaři udělají na evropské scéně úspěch.

I na tribunách to občas bývá divočina, ne?

To ano, mám to rád. Opravdu je to mezi fanoušky až takový fanatismus. Pak je to nádherná kulisa, když k nám přijede třeba tým z Budapešti s velkou fanouškovskou základnou. Náš klub sídlí ve vesničce Felcsút u Budapešti, máme skupinu asi patnácti stovek fanoušků, ale když přijede velký klub, jeho příznivci stadion zaplní.

Vy jste si vybojoval stálé místo v sestavě, dal jste sedm gólů. Takže i po osobní stránce jste byl s výkony spokojený?

Hlavně jsem byl rád, že se mi vyhýbala zranění. Odehrál jsem skoro všechno, co se dalo. Ale samozřejmě šlo udělat i víc, úplně spokojený člověk nemůže a ani nemá být. Nejvíce mě mrzí, jakým způsobem jsme sezonu začali v předkole Evropské ligy. Skoro celý tým skončil v karanténě, na první zápas jeli snad jen tři hráči ze základní sestavy. Byla to škoda, měli jsme na postup, snad si to vynahradíme tento rok v Konferenční lize.

Puskás Akadémia má za sebou silné finanční zázemí, v čele stojí nejbohatší Maďar Lörinc Mészáros. V týmu je to znát, že?

Včera se dopekl příchod Patrizia Stronatiho z Ostravy, o kterého hodně stáli, dneska přišel Libor Kozák. Ceny se pohybují kolem milionu eur a když někoho klub chce, tvrdě si za tím jde. To zvláště v covidové době ukazuje, že finanční stránka je tady opravdu silná. Myslím, že během následujících let se pohled na maďarský fotbal změní. Maďarsko bude pro hráče atraktivnější destinací.

Doufáte i naopak, že by pro vás v 27 letech mohlo být odrazovým můstkem do kvalitnější evropské soutěže?

Samozřejmě. Mám kontrakt ještě na rok a člověk pokaždé hraje s tím, že se chce někam posunout. S jídlem roste chuť a pro mě je tohle první zahraniční angažmá. Když jsem do Maďarska šel, nevěděl jsem, co od toho čekat, ale teď bych se chtěl v zahraničí udržet a udělat krok výše.

Rozumíte Maďarům? Jak bojujete s jazykovou bariérou?

Hlavně zpočátku to byl těžký oříšek. Ale hodně mi pomohl slovenský spoluhráč Jozef Urblík, napůl Maďar. Základy jsem se tedy naučil, ale v kabině jinak převládá angličtina. Maďarština je totiž až příliš složitá. Základy jsem pochytil, ale dál se budu raději zdokonalovat v angličtině. Další výhodou je, že hlavním trenérem je Slovák Zsolt Hornyák (bývalý kouč Liberce, pozn. red.), máme také slovenského mentálního kouče a českého kondičáka. Do toho přichází Patrizio s Liborem, budeme velká parta.

Jak se vám líbí město Budapešť?

Je nádherné, s manželkou jsme po téhle stránce opravdu spokojení. Máme to i kousek domů na Moravu, což při rozhodování hrálo roli.

Puskás Akadémia porazila na soustředění v Rakousku místní druholigový tým FC Juniors 5:0 a rumunskou Kluž 1:0. Jakub Plšek (na fotografii vpravo) se v obou zápasech blýskl gólem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy