Italští veteráni můžou útočit na medaili. Ale na Turky si musí dát pozor, říká Sivok

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
11. 6. 2021 15:08
Bývalý český reprezentant Tomáš Sivok, účastník mistrovství Evropy 2012 a 2016, zná dobře italský i turecký fotbal. Hrál za italské Udinese Calcio (2007-2008), mnohem více let však prožil v Turecku v klubech Besiktas Istanbul (2008-2015) a Bursaspor (2015-2017). Favorita v zahajovacím souboji Eura nevidí a tvrdí, že dál postoupí oba týmy.
Česko - Itálie, přípravné utkání před ME 2020
Česko - Itálie, přípravné utkání před ME 2020 | Foto: Reuters

Vysoké vítězství Itálie 4:0 v přípravném utkání v Boloni proti českému výběru ho moc nepřekvapilo.

"Sice jsem Italy v poslední době bedlivěji nesledoval, ale mají vždycky kvalitu," zdůrazňuje. "I když v jejich týmu nedominují tak slavná jména jako v minulosti," dodává.

Hlavní zásluhu na vzestupu "squadry azzurry" vidí v trenérovi Robertu Mancinim. "Dal mužstvo do kupy, ponechává starším hráčům dostatečný prostor, přitom se nebojí ani dávat příležitost mladým," rozebírá. "Útočné duo zralých třicátníků Lorenzo Insigne a Ciro Immobile bude nebezpečné každému soupeři," předvídá.

Nebývalá sehranost pak provází stoperskou dvojici Giorgio Chiellini a Leonardo Bonucci, dohromady mají sedmdesát let a oba nastoupili za italský výběr už více než stokrát. "A patnáct let hrají spolu," přidává Sivok.

Italy považuje za možné překvapení turnaje, nebojí se ani mluvit o medaili. "Italové se vždycky dokázali na vrcholnou akci připravit," připomíná čtyři tituly mistrů světa a jeden evropský.

Turky však v žádném případě nevidí v souboji v Římě jako předen poražené. I u tohoto týmu podle jihočeského rodáka udělal velký kus práce trenér
Senol Günes, jenž vedl tureckou reprezentaci už v letech 2000-2004. "Hodně poznatků si přenesl z nedávného klubového angažmá v Besiktasi," odhaluje Sivok.

A předkládá trenérovy zásluhy. "Mužstvo výrazně omladil, nebál se do něj začlenit hráče narozené v Německu, čímž dosáhl větší disciplíny a odpovědnosti hlavně v obraně," vypichuje.

"Dříve nebylo obvyklé, aby měl turecký výběr tři kvalitní stopery z předních evropských klubů, teď je najdeme: Ozan Kabak z Liverpoolu, Caglar Söyüncü z Leicesteru a Merih Demiral z Juventusu," vypočítává Sivok.

A stejně jako u italského celku řádí na hrotu vyzrálý třicátník v roli střelce. "Někdo by si už myslel, že pětatřicetiletý Burak Yilmaz z Lille je na odpis, ale byla by chyba podceňovat ho," varuje Sivok.

Podle sedmdesátinásobného českého reprezentanta oba soupeři ze zahajovacího duelu šampionátu ze skupiny, kde je čeká ještě Wales a Švýcarsko, postoupí. "Kam až proniknou, se však uvidí. Euro je dlouhé a k medailím vede cesta přes velmi těžké zápasy," uvědomuje si Sivok.

Utkání začíná ve 21.00 a můžete ho sledovat v online reportáži deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy