Italové a Španělé mašírují za postupem na EURO, v kvalifikaci vyhráli i pošesté

8. 9. 2019 23:15
Italští fotbalisté díky výhře 2:1 ve Finsku zvítězili i v šestém kvalifikačním duelu o postup na mistrovství Evropy 2020. Totéž se povedlo Španělům, kteří zdolali Faerské ostrovy 4:0. Dánové překvapivě remizovali v Gruzii bez branek.
Lukas Hradecky inkasuje z penalty gól, který rozhodl o výhře Italů 2:1 v kvalifikačním střetnutí ve Finsku | Foto: Reuters

Italy poslal v Tampere do vedení po skoro hodině hry útočník Immobile, který hlavou překonal finského gólmana slovenského původu Hradeckého. V 71. minutě fauloval hostující záložník Sensi ve vápně Pukkiho a rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu.

Zodpovědnost vzal na sebe právě Pukki, který stejně jako ve čtvrtek proti Řekům, kdy rozhodl o výhře 1:0, zachoval pevné nervy a skóroval. Pukki se v kvalifikaci trefil počtvrté za sebou a celkově popáté.

Jenže v 78. minutě nastřelil Barella v šestnáctce Väisänena, a přestože nešlo o zjevnou ruku, sudí ve prospěch Italů nařídil penaltu. Jorginho stejně jako Pukki nezaváhal a zařídil, že Italové v čele skupiny J jsou o šest bodů před Finy. V dalším souboji této skupiny překvapivě Řekové v Aténách jen remizovali 1:1 s Lichtenštejnskem.

Finové mají tříbodový náskok na Arménii, jež porazila Bosnu a Hercegovinu 4:2. O výhru domácích v Jerevanu se dvěma góly a asistencí u vítězné branky zasloužil kapitán Henrik Mchitarjan.

Nová posila AS Řím, která přišla na hostování z Arsenalu do konce sezony, otevřela skóre už ve třetí minutě. O deset minut později vyrovnal jeho klubový spoluhráč Džeko. V 66. minutě vrátil Mchitarjan domácím vedení, ale Gojak už za čtyři minuty odpověděl.

O výhře domácích rozhodl v 77. minutě Hambardzumjan, který se prosadil ve vápně po Mchitarjanově centru. Mchitarjan byl i u čtvrtého gólu Arménů. V páté minutě nastavení obalamutil ve vápně Cimirota, vystřelil podél brankové čáry a míč si do vlastní sítě nechtěně srazil bosenský záložník Lončar.

Kvůli prohře rezignoval na svoji funkci trenér Bosny Robert Prosinečki. Padesátiletý kouč, který s Chorvatskem v roce 1998 získal na mistrovství světa ve Francii bronz, převzal Bosnu a Hercegovinu v lednu minulého roku a v prvních 11 zápasech s ní prohrál pouze jednou.

Jenže v kvalifikaci o Euro podlehl s týmem ve všech třech venkovních utkáních, kvůli čemuž se výrazně snížila šance Bosňanů na přímý postup, jelikož na Finy ztrácejí pět bodů.

Jako vítěz jedné ze skupin Ligy národů však Bosňané mají jistotu, že je v případě neúspěchu v kvalifikační skupině bude v březnu 2020 čekat play off o jedno ze čtyř posledních volných míst na šampionátu.

Pod šestý triumf Španělů v kvalifikaci se dvěma góly podepsali útočníci Rodrigo a Alcácer. Sedm bodů za Španěly jsou Švédové, kteří doma remizovali s Nory 1:1 a ve skupině F jsou druzí o bod před Rumuny. Ti zdolali Maltu 1:0.

O výhře domácích rozhodl dvě minuty po přestávce útočník Puscas. Sparťanský brankář Nita zůstal pouze na lavičce, zatímco slávistický záložník Stanciu naskočil do hry po téměř hodině hry. Čtvrtým Norům chybí na Švédy pouze dva body.

Dánové, kteří v červnu v Kodani Gruzii porazili 5:1, si v prvním poločase vážnější šanci nevypracovali. Po změně stran si přece jen vytvořili několik šancí, ale žádná z nich neskončila mezi třemi tyčemi. Nejblíže kýženému gólu se v 81. minutě ocitl útočník Gytkjaer, trefil však pouze břevno.

Dánové se v případě výhry mohli dotáhnout na vedoucí Iry, kteří mají o dva body více. Gruzie pod vedením slovenského trenéra Vladimíra Weisse v pátém kvalifikačním duelu bodovala teprve podruhé.

Zaváhání Seveřanů využilo Švýcarsko, které po výhře 4:0 nad Gibraltarem ztrácí na druhé Dány pouze bod a navíc má zápas k dobru. Švýcaři rozhodli o triumfu v Sionu v závěru první půle, kdy se trefili třikrát. Na vedoucí Iry mají tříbodovou ztrátu, ale sehráli o duel méně.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina D:

Gruzie - Dánsko 0:0

Švýcarsko - Gibraltar 4:0 (3:0)

Branky: 37. Zakaria, 43. Mehmedi, 45.+4 Rodríguez, 87. Gavranovič.

Skupina F:

Rumunsko - Malta 1:0 (0:0)

Branka: 47. Puscas.

Španělsko - Faerské ostrovy 4:0 (1:0)

Branky: 13. a 50. Rodrigo, 90. a 90.+3 Alcácer.

Švédsko - Norsko 1:1 (0:1)

Branky: 60. Forsberg - 45. Johansen.

Skupina J:

Finsko - Itálie 1:2 (0:0)

Branky: 72. Pukki z pen. - 59. Immobile, 79. Jorginho z pen.

Arménie - Bosna a Hercegovina 4:2 (1:1)

Branky: 3. a 66. Mchitarjan, 77. Hambardzumjan, 90.+5 vlastní Lončar - 13. Džeko, 70. Gojak.

Řecko - Lichtenštejnsko 1:1 (1:0)

Branka: 33. Masouras - 85. Salanovič.